Regiunile RomânieiMoldovaJudețul Botoșani

 

Topic: Transportul în comun în municipiul Botoşani

77 posts, 41289 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani PTMZ

Momentan, nu se mai aude nimic.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

https://www.monitorulbt.ro/local/2022/07 ... avizare/

In stire scrie ca se va renunta la cele 9 tramvaie, dar licitatia a fost castigata de Pesa...
De cele 11 autobuze electrice nu se stie macar cand se va putea lansa licitatia, iar cele 9 Isuzu trebuie returnate la inceputul lui 2025... Din cele 9, doar 8 circula la orele de varf, unul stand rezerva.
Viitorul transportului in comun din Botosani ramane incert.

 


  • Ed181
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Ed181

Mai bine nu vă mai bateți capul cu acest operator de transport. Sincer să fiu, este o rușine pentru simplul fapt că au înlocuit tramvaiele cu autobuze diesel. Și chiar dacă erau electrice, tot nu faci așa ceva.
Oricum, îmi place că pe site-ul lor, învechit si el, există un chestionar cu câteva întrebări despre transportul în comun din Botoșani...

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

O alta problema mare este ca daca vrei sa mergi din Primaverii in centru trebuie sa schimbi la gara si sa platesti 2 bilete. Traseul 102 trebuie dus pana la Luceafarul. Chiar daca s-ar reface linia de tramvai, traseele trebuiesc regandite. Ai 2 trasee care pleaca din Zona industriala si te lasa in mijlocul orasului... Traseele ar trebui sa fie dintr-un capat in calalalt capat al orasului.

 


  • D94
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani D94

Cel mai simplu ar fi să extindă linia de la capătul Primăverii pe străzile George Enescu și Arhimadrit Marchian până în centru. Ar fi nevoie doar de 1.2km cale dublă. Proiectul de modernizare ar putea conține și extinderea rețelei. Dar cred că nu mai are rost.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani deprodio

Pai nu mai are rost.Nu stiu ce vor face cu cele 9 tramvaie PESA.

 


  • AlexTB
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani AlexTB

Sunt 100% de acord,daca acum nici rețeaua de tramvai nu există in oraș,degeaba faci tu o licitatie pt. 9 tramvaie care efectiv,nu ai ce face cu ele :headbash:

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani Puss in Boots

deprodio wrote here:
Pai nu mai are rost.Nu stiu ce vor face cu cele 9 tramvaie PESA.


Parca citisem pe undeva ca nu le mai comanda. E posibil?
Sincer varianta cea mai buna ar fi sa le redistribuie. Galati si Braila n-ar zice nu.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

https://www.monitorulbt.ro/local/2022/08 ... -a-doua/
La ce conditii se impun, nu cred ca vor gasi cu lungime de 9-10 m. Ar trebui sa fie macar de 12 m.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani deprodio

Puss in Boots wrote here:
deprodio wrote here:
Pai nu mai are rost.Nu stiu ce vor face cu cele 9 tramvaie PESA.


Parca citisem pe undeva ca nu le mai comanda. E posibil?
Sincer varianta cea mai buna ar fi sa le redistribuie. Galati si Braila n-ar zice nu.

Ar fi bine doar ca...Galati si Braila ar trebui sa dea bani in plus pentru tramvaie in plus. :?

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani TPB

Rușine să le fie celor de la Eltrans, și primarului! Le-au promis oamenilor tramvaie noi, apoi au trecut la conserve de Isuzu Citybus luate în leasing, acum vor altele, dar second-hand. Chiar așa greu era să schimbe acele șine?

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani deprodio

Lasa ca nici botosanenii nu sunt asa de fani tramvaie.S-a intamplat exact ca in Constanta si Brasov:au lasat liniile si tramvaiele sa ajunga intr-o stare atat de deplorabila incat,omu de rand nici nu mai vrea sa auda de ele.Ei nu stiu ce inseamna tramvaie moderne pe linii modernizate.Aceasta licitatie a fost initiata de fostul primar care,nu a mai fost votat iar actualul primar a venit "sa repare"ambitia fostului.

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani ctln1991

https://primariabt.ro/storage/2020/07/p4 ... oxpiftfA

https://www.monitorulbt.ro/local/2022/10 ... in-pnrr/

Deci vor fi 27 autobuze electrice de 10 m pe langa cele 11 autobuze electrice de 10 m din primavara, 14 microbuze electrice si...
9 TRAMVAIE, dar pe ce vor circula?

 


Re: Transportul în comun în municipiul Botoşani PTMZ

Dacă nu cumva e un "ordin pe unitate" de la minister ca toate orașele care au avut tramvaie prin POR și nu le-au primit să se reprofileze pe PNRR, atunci chiar nu găsesc vreo explicație rațională.

Probabil nu vor avea încotro și va trebui reconstruită rețeaua în viitor.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Botoșani  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421949 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use