Infrastructura feroviară din RomâniaComplexul Feroviar BucureștiLegăturile feroviare Gara de Nord - Aeroport OtopeniRacordarea directă a aeroportului la rețeaua feroviară (noua legătură GdN - OTP)

 

Topic: Știri și articole din presă

192 posts, 71015 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14
 
 

📖 Pagination options
Re: Știri și articole din presă BGP2597

Ce competiție încurajezi sau descurajezi pe o linie care are mers candențat, fiind practic un S-Bahn? La orele de prânz când au trase doar TFC și RegioTrans stai să aștepți 5 ore trenul de la CFR?

Este aberant nu (doar) faptul că au tarife diferite ci și că o linie ca asta nu este atribuită unui singur operator. Puteau foarte bine să scoată la licitație toate trasele să se bată operatorii pe ele, dar cine le lua trebuia să le ia pe toate, nu pe principiul  "hai să mergem și noi la Aeroport, că am ajuns acum cu trenul în București și avem o oră pauză în turnus"

 


Re: Știri și articole din presă Costin

O tâmpenie. Unde pe lumea asta avem tarife diferite pe aceeasi distanta? Pentru calator este absolut ilogic si de neexplicat faptul ca aleatoriu si fara vreo logica, unele trenuri au alt tarif. Nu stie calatorul despre operatori si fineturi de genul.

Era sa intreb daca pot plati cu cardul STB / ADI, dar, lasati, mai bine nu mai intreb.

 


Re: Știri și articole din presă BodoMinea

PTMZ wrote:
Prețul biletelor CFR Călători va fi de 4 lei, anunță Bode. De asemenea, TFC a revenit la 7 lei/bilet:

Iar se bâlbâie Club Feroviar. Fluctuația prețurilor afișate online este cauzată de schimbarea rangurilor trenurilor. Verificând pe site-ul operatorilor putem observa că prețul este de 5 RON la CFR Călători și 4 RON la TFC. Pe site-ul InfoFer Mersul Trenurilor informația se actualizează puțin mai greu.
PTMZ wrote:
Mai e o chestie: pentru TFC și Regio Călători (CFR știu sigur că are un ghișeu în terminalul aeroportului) se pot lua oare bilete de la aeroport? Dacă nu, au măcar automate în tren? Sau se merge "cu nașu'"?

Cred că momentan bilete la privați se vor lua din tren, urmând instalarea unor automate de bilete la peron în stația de la aeroport.
PTMZ wrote:
De asemenea, mi se pare aberant să vorbim de trenuri InterRegio pe o rută cuprinsă în totalitate într-o zonă metropolitană, de distanță mică și cu potențial mare de rută de tren metropolitan sub umbrela ADTPBI.

Între timp s-au metamorfozat în RegioExpress. Nu pot să fie „Regio” pentru că nu opresc în destule stații din parcurs.
BogdanPetrini wrote:
Este aberant nu (doar) faptul că au tarife diferite ci și că o linie ca asta nu este atribuită unui singur operator. Puteau foarte bine să scoată la licitație toate trasele să se bată operatorii pe ele, dar cine le lua trebuia să le ia pe toate, nu pe principiul  "hai să mergem și noi la Aeroport, că am ajuns acum cu trenul în București și avem o oră pauză în turnus"

Mie mi se pare firesc să vină „cine are nevoie” la aeroport, cum e și pe alte linii interoperabile, așa poți să facilitezi și schimbarea oamenilor care vin cu trenul cu alt operator decât unicul care ar fi fost desemnat. Problema este lipsa interconectării sistemelor de bilete și informare.

 


Re: Știri și articole din presă andrei11

Nu pot să fie „Regio” pentru că nu opresc în destule stații din parcurs.

Asta  e una din multele aberații UE.

 


Re: Știri și articole din presă Robert24

Gresit.
Asta e aberatia Infra si MT.

 



Re: Știri și articole din presă orex

Costin wrote:
O tâmpenie. Unde pe lumea asta avem tarife diferite pe aceeasi distanta?

De pilda la Viena!
Pe aceeasi distanta, de la Aeroportul International din Viena (VIE), pana la statia Wien Mitte una te costa sa iei OBB-ul (4,20E), si alta CAT-ul(12.00E)! Depinde doar de preferinte!!  Eu am ales economic class, n-am suferit deloc, si am ajuns fix in acelasi loc! ;)

 


Re: Știri și articole din presă andrei11

Mai avem tarife diferite pe aceeași distanță de exemplu dacă iau RATB - ul sau Voluntariul în Colentina.
Sau dacă apelez la 2 firme diferite de taxi cu prețuri diferite.

 


Re: Știri și articole din presă orex

Eu am exemplificat ca, fix, pe aceeasi infrastructura, pe aceesi distanta, pot fi diferente de tarif! E reala treaba! Acum, daca cineva vrea (cu sensul de a-si permite) sa parcurga drumul, inclusiv, cu drona...baga mana-n bozonar pana la genunchi! :bere:

 


Re: Știri și articole din presă WT_fan06

Aceeași distanță, dar același număr de opriri, același timp de parcurs și același nivel de confort la bord?...  :roll:

 


Re: Știri și articole din presă Robert24

La Viena, CAT te duce in alta gara, chiar daca e furt pe fata, sa zicem ca e altceva.
In cazul Otopeni, efectiv pleci si ajungi din si in acelasi punct.
Trebuie bilet unic!

 


Re: Știri și articole din presă oc7avian

orex wrote:
Pe aceeasi distanta, de la Aeroportul International din Viena (VIE), pana la statia Wien Mitte una te costa sa iei OBB-ul (4,20E)


Dar biletul pentru 2 persoane m-a costat doar 4.60€ (2 adulți). Nu știu de ce, pentru că am fost foarte confuz și nu știam de reducere de grup. Chiar acum am căutat tranzacția bancară, să nu scriu prostii.

 


Re: Știri și articole din presă helixdq

Mi se pare absolut incredibil ca nu exista un bilet comun, si automate de bilete comune. Cat de greu era sa scanezi biletul la intrarea in tren sau sa fie scanat de catre controlor si in funcție de ora de scanare, sau un cod al aparatului de scanare, sa se repartizeze banii la operatori ?
Cum ar fi fost daca aveam acum campionat de fotbal, si fiecare strain care ajungea in Bucuresti trebuia sa descopere la ce casa trebuia sa ajunga in functie de ora de aterizare ?
Treaba de mantuiala, indiferenta fata de timpul si comfortul calatorului, tipic romaneasca.

Chiar am putea sa ne intrebam daca toate micile aberatii aparute la realizarea legaturii feroviare nu cumva exista sa justifice metroul...

 


Re: Știri și articole din presă orex

oc7avian wrote:
orex wrote:
Pe aceeasi distanta, de la Aeroportul International din Viena (VIE), pana la statia Wien Mitte una te costa sa iei OBB-ul (4,20E)


Dar biletul pentru 2 persoane m-a costat doar 4.60€ (2 adulți). Nu știu de ce, pentru că am fost foarte confuz și nu știam de reducere de grup. Chiar acum am căutat tranzacția bancară, să nu scriu prostii.

Depinde de unde, dar ceea ce am postat aproape acum un an cred ca-i valabil si-n prezent acolo!

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13 14
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Racordarea directă a aeroportului la rețeaua feroviară (noua legătură GdN - OTP)  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419397 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use