Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Colectarea selectivă

99 posts, 27994 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Colectarea selectivă argos

Multumiri @adila pt initierea discutiei!
Foarte interesant, nu stiam ca periutele de dinti si paharele din plastic nu sunt reciclabile.
Stiam doar despre polistiren si despre PET-urile murdare.
Referitor la subiect, intr-o zona de case din sect. 1 am observat ca in ziua de ridicare a gunoiului, sunt foarte foarte multi locuitori care pun langa tomberonul cu menajer, un sac/o punga cu PET-uri sau sticle. Mi se pare un efort de apreciat din partea lor, dar inutil... masina de gunoi va incarca la gramada tot ce are in fata curtii. Nu am observat sa treaca doua masini diferite (una pt menajer si alta pt reciclabile).
Referitor la constientizarea populatiei: locuiesc intr-un bloc mic si acum vreo 2 ani am propus vecinilor sa folosim un tomberon mai uzat (din cele 5 pe care le avea blocul), strict pentru PET, metal, sticla. Din pacate treaba nu a mers: desi majoriatea au cooperat (si chiar au fost uimiti de cat de mult plastic se strange), au fost unii care au pus menajer 'curgator' peste reciclabile.. si nu e deloc fun sa vezi viermii cum colcaie. Deci in principiu treaba a picat. Eu unul, duc  tot ce reciclez la 'clopotele' din apropiere.

 


Re: Colectarea selectivă Cristi N

Clipul e de fapt o reclama pentru cei de la Ford/Cefin Autocamioane dar sunt cateva detalii interesante in el, de ex. despre eficienta si precolectarea selectiva.



 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Colectarea selectivă Mircea G

N-am idee cine este individul asta intepat in dos , probabil un contopist ...gretos si sarac cu duhul .
Scirbos si gretos !
ma rog . Ideea aia a lui cu " nu ai cum aduna cantitatea de amestec de gunoi ca ti-au dat un tomberon mic , evident o prostie pe masura monumentului lui .
In RO , nu ai loc , se rezolva cu o sacosa lasata pe strada , la colt , la scara ....

 


Re: Colectarea selectivă Cristi N

Intepat sau nu omul are o experienta, este directorul unei firme de salubritate din Bihor si are vreo 100k de clienti. Pana la urma si ce spui tu e o varianta posibila dar macaronarii au observat ca functioneaza si ca mentalitate suntem mai apropiati de ei nu de nemti.

 


Re: Colectarea selectivă 1689

Mircea G wrote:
N-am idee cine este individul asta intepat in dos , probabil un contopist ...gretos si sarac cu duhul .
Scirbos si gretos !
[...]


Ma tem ca daca aveti atitudinea asta fata de frazarea limbii (romane, da ?), nu veti rezista mental prea mult in Ard(i)eal.

In Cluuj, noh, cam ashe vorbeaste lumia... Iar in Oradia - va place sau nu - tulai Doamnie - e si mai ...

Dar, uitindu-ne la evolutia transportului in comun, ma tem ca atit Oradea cit si Clujul sint niste exemple fata de care Bucurestiul este in urma cu muuulti ani...

Nu mai vorbesc de colectare selectiva...



Revenind, insa, la subiect...
Ceea ce nu pot eu sa inteleg este aceasta nesimtire atroce a cetatenilor...!Nu trebuie platit nimic in plus pentru colectarea selectiva. Primariile de sector au facut eforturi - de multe ori minime, e adevarat - sa asigure o infrastructura (containere, masini pentru resturile biologice, centre pentru colectarea electrocasnicelor etc.).
CETATENII (si am folosit in mod intentionat acest mod de exprimare) ignora aceste eforturi...
Poate ar fi momentul ca toate amenzile primite de la EU pentru ignorarea obligatiilor cu privire la reciclare sa inceapa sa fie transferate celor care o provoaca... Asta inseamna, pentru fiecare sector, sa se monitorizeze gradul de colectare si - daca e depasit - sa se mareasca impozitele locale in concordanta.

 


Re: Colectarea selectivă cris_m

Da, dar avem o mica mare problema. Uite in maretul sector 3. Alde Betonita a pus acum vreo 3-4 ani pubele subterane, 4 la numar, fiecare pentru o categorie (menajer, sticla, carton si fierotanii). Ce a facut un an mai tarziu? A schimbat aceste pubele foarte ok cu una subterana (una singura la ditamai blocurile in jur!) pentru menajer si una la gramada pentru reciclabil. Evolutie? Nu cred. Ba din contra, acum muntii de gunoaie sunt la ordinea zilei, ba mai mult in containerul de reciclabil gasesti si chestii total aiurea (mobile chestii). La menajer ajung sticla, carton, conservele... pentru ca te incurajeaza sa depui un efort minim... Nu mai zic ca masina cand vine, varsa ambele containere de-a valma. Cum ar trebui sa reciclez in aceste conditii?
20200418_184234-1209x1612.jpg (776.69 KB; downloaded 2896 times)
Menajer la reciclabil
20200413_193251-1209x1612.jpg (437.39 KB; downloaded 2854 times)
20200411_124942-1612x1209.jpg (742.15 KB; downloaded 2868 times)
20200413_193222-1209x1612.jpg (589.7 KB; downloaded 2887 times)
Carton la menajer
20200418_184225-1209x1612.jpg (322.23 KB; downloaded 2854 times)

 


Re: Colectarea selectivă Cristi N

Solutia cu 4 pubele subterane a fost implementata de Rosal si a fost cea mai buna varianta vazuta de mine pana acum in Romania. Bentonita le-a scos in momentul in care a rupt contractul cu Rosal si a internalizat salubrizarea + statia de sortare de langa CET Sud.

 


Re: Colectarea selectivă Cristi N

Danezii au dus colectarea selectiva la alt nivel. Si din ce se plange "tovarasul" aveau inainte aceleasi probleme la fel ca noi: spatiul ocupat de pubele, mizeria, mirosul, sobolanii si galagia din timpul ridicarii.


 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Colectarea selectivă Mircea G

1689 wrote:
Mircea G wrote:
N-am idee cine este individul asta intepat in dos , probabil un contopist ...gretos si sarac cu duhul .
Scirbos si gretos !
[...]


Ma tem ca daca aveti atitudinea asta fata de frazarea limbii (romane, da ?), nu veti rezista mental prea mult in Ard(i)eal.

......[/quote:8tf9b2ff]
Nu ma intereseaza sa " rezist " este suficient si ma descurc ok in plimbari ...dar revenind la subiect ....
Crezi ca ma simt comod sa stau cu doua tomberoane in curte ???? ....asta sa nu spun si deranjul sa sortez gunoiul !?

 


Re: Colectarea selectivă subway guru

Atunci sa platesti matale infringmentele!
Aruncam la gunoi aur verde in loc sa-l valorificam. Un exemplu scabros e cu algele de pe litoral, in toata lumea algele se recolteaza sau se composteaza in ingrasamant organic valoros pentru agricultura, la fel noroiul de la statiile de filtrare sau de epurare a apelor, noi importam din Cehia si Ungaria pamant de flori la preturi aberante, in schimb suntem neintrecuti la gropi de gunoaie nu numai puturoase dar si ilegale...
Cu ce te-ar deranja sa ai trei pubele dar sa ai constiinta curata ca nu-ti bati joc de propria-ti tara poluand-o cu nesimtire si inconstienta si sa lasi urmasilor Gradina Maicii Domnului nu imputzenia talpii iadului???

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Colectarea selectivă Mircea G

subway guru wrote:
Atunci sa platesti matale infringmentele!
......
Cu ce te-ar deranja sa ai trei pubele dar sa ai constiinta curata ca nu-ti bati joc de propria-ti tara poluand-o cu nesimtire si inconstienta si sa lasi urmasilor Gradina Maicii Domnului nu imputzenia talpii iadului???

Cu foarte multe ....
Curtea mea nu a fost prevazuta ca depozit de tomberoane .
Dar !? Eu nu-mi bat joc de nimic . Colectez gunoiul , platesc , insa nu am chef sa ma transform in reciclator .
Deja am doua tomberoane , unul " cica " pt reciclabile .... Nu folosesc , nici nu stiu ce sint alea , si nici autoritatile nu m-au anuntat de un program de colectare al lor . Pe mine ma supara ! in curte prezenta lui si consider o bataie de joc sa le dau eu , moca , o " avere " dupa cum pretindeti .
Deci calm amice ! este o mare diferenta intre a " arunca gunoiul pe jos " si a nu " recicla" !

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Colectarea selectivă Tom

subway guru wrote:
Aruncam la gunoi aur verde in loc sa-l valorificam. Un exemplu scabros e cu algele de pe litoral, in toata lumea algele se recolteaza sau se composteaza in ingrasamant organic valoros pentru agricultura, la fel noroiul de la statiile de filtrare sau de epurare a apelor, noi importam din Cehia si Ungaria pamant de flori la preturi aberante, in schimb suntem neintrecuti la gropi de gunoaie nu numai puturoase dar si ilegale...

Cu ce te-ar deranja sa ai trei pubele dar sa ai constiinta curata ca nu-ti bati joc de propria-ti tara poluand-o cu nesimtire si inconstienta si sa lasi urmasilor Gradina Maicii Domnului nu imputzenia talpii iadului???
Pentru prima parte, nota 10. Pentru a doua, "stima noastră și mândria". În grădina Maicii Domnului, dacă trăiești ca în iad, tot iad se cheamă, iar locuitorii de pe aici nu prea au simțit vreodată că sunt în grădina Maicii Domnului, ci în bătaia vântului, doar cu obligații și fără niciun beneficiu și iluzia obsedant de repetată cu lăsatul urmașilor și urmașilor urmașilor și apăratul "sărăciei și nevoilor și neamului", în timp ce bogățiile le exploatau alții, dar aduceau în schimb deșeuri. Asta acum, că deșeuri radioactive aducea și unul care fabrica diplome pe bandă rulantă pe la începutul anilor '90.

Am două tomberoane în curte. Unul este doar pentru resturi vegetale. Pe acelea într'adevăr le ia primăria la un anumit interval de timp. În realitate însă, sacii îi scot din tomberon și-i pun la poartă. Ei nu au mașini care să descarce tomberoanele. Asta pentru gunoiul vegetal.
Pentru gunoiul menajer, vine mașina odată pe săptămână și descarcă celălalt tomberon. Aici se oprește la nivel de primărie colectarea selectivă. Teoretic, asta ar face-o tot cei care iau și resturile vegetale care ar lua și pungile cu gunoi selectat. Practic, asta o fac pe cont propriu niște cetățeni de anumită etnie care vin cu niște cărucioare și iau din fața porții sacii cu plastic, sticlă și doze metalice (mai rar ceva fiaaaareee veeeechi de mici dinensiuni puse pe acolo). Acumulatorii îi lua un curier care nu știu ce nevoie avea de ei. Becurile le duc la firma de unde cumpăr becuri, iar bateriile le mai colectează cei de la supermarketuri.

Cu mulți ani în urmă deveneam "ecologist" punând gunoiul în saci de gunoi în găleată, dar nu din ecologie, ci din lenea ca să nu-i spun inconvenientul de a trebui să merg cu găleata la ghena de afară și apoi cu găleata goală (superstiție!! :twisted: ) înapoi. Apoi am început să pun dozele și sticlele de plastic în pungi separate la ghena de la etaj și auzeam femeia de serviciu care-și băga .... în cine nu le aruncă pe tobogan (unde s'ar fi blocat) și trebuie să le care ea cu liftul. Dacă grădina Maicii Domnului stătea în colectarea selectivă, eram sanctificat până acum. :twisted:
Totuși, în toată viața mea nu am fost niciodată nesimțit să arunc ambalajul de ciocolată pe jos sau pe ușa tramvaiului de epocă, precum turista nemțoaică la Iași acum vreo 15 ani. Asta pentru că pentru unii occidentalii "e curați", iar românii "e cîh".

 


Re: Colectarea selectivă 1689

In multe tari colectarea selectiva e impusa destul de simplu: costul gunoiului nesortat este foarte mare iar ambalajele de unica folosinta (PET, doze de aluminiu, chiar ambalaj de sticla “usoara”) au garantie. Esti liber sa arunci PRT-ul la gunoi, dar vei suporta doua costuri. La fel sticle etc.
Deseurile reciclabile se colecteaza gratuit (sau contra unei taxe modice), dar se verifica respectarea sortarii. Daca regulile sint incalcate, tomberonul nu este ridicat si - pe linga taxa de colectare speciala - uneori se aplica si o amenda.
Si astfel, printr-o combinatie intre cointeresare si masuri coercitive - ambele pecuniare, sistemul functioneaza.
Referitor la stocarea tomberoanelor, planurile de urbanism prevad obligativitatea alocarii unui spatiu dedicat pentru (de obicei) patru tipuri de gunoi: biodegradabil, menajer, hirtie si ambalaje (plastic, metal de dimensiuni mici - gen conserve - etc.).
La bloc, ghena (daca exista !) este folosita de obicei numai pentru gunoiul menajer. Pentru reciclabile se folosesc saci care fie sint depusi in camere dedicate in subsol, fie exista containere de imobil. Deseurile biodegradabile se colecteaza, la fel, intr-un container de imobil.
Pentru ambalaj de sticla nereturnabila exista containere publice.
In plus, exista si centre locale de reciclare, unde se pot duce electrocasnice, cartonaj, metal de dimensiuni mai mari, deseuri periculoase (vopsele, spray-uri etc), deseuri textile, lemn si deseuri vegetale, materiale de constructii si moloz etc. . Multe sint preluate gratuit.
Pentru orice exista o solutie de colectare si - cu cit selectarea e facuta mai cu atentie - cu atit costurile sint mai mici.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Colectarea selectivă Tom

Sistemul nu funcționează pentru că se dau amenzi, ci pentru că odată pus în funcțiune, el funcționează așa cum a fost planificat, iar funcționarea lui depinde de respectarea regulilor de sortare și de abia de aia se dau amenzile. Dar acolo, omul știe că treaba asta funcționează și că în partea cealaltă este unul sau sunt mai mulți care procesează acele deșeuri în mod corespunzător.

Să dăm un exemplu din București. Într'un sector oarecare, existau câteva puncte fixe de colectare selectivă cu câte 3 pubele colorate. În prima fază, a început să apară câte o pubelă de altă culoare. Oamenii care duceau deșeurile în mod corect, să zicem că au presupus că acea pubelă de culoare să zicem verde închis o înlocuiește pe aia galbenă, iar cei care au întrebat, au primit răspunsul că pubelele au fost vandalizate și sunt în curs de înlocuire. Au apărut însă câte două pubele substitut și atunci oamenii erau și mai încurcați. Care din ele e pentru ce? Apoi au apărut 3 pubele identice probabil inscripționate cu ce se pune în ele, ca într'un final, să se spună și faptul că degeaba se colectează selectiv, pentru că tot în același loc ajung.
Atunci, pentru ce s'ar da amenzi oamenilor când sistemul e făcut "să fie făcut", doar de dragul de a bifa un punct pe un checklist pus sub nas de stăpânii de afară? Dacă să zicem se colectează selectiv, se și procesează selectiv sau e doar un mod de a mai trage bani din buzunarele și așa scuturate ale românilor? Da, e bine de amendat nesimțirea, de care populația e plină, dar cât timp reciclarea nu se face și gunoiul ajunge sortat și apoi recombinat la Glina, atunci fapta sancționată practic nu există. Și deși vorbim de deșeuri solide (canalizarea fiind și ea un subiect separat), autoritățile se tot chinuie să închidă un incierator ilegal care lucrează doar noaptea, iar "inspectorii nu au program de noapte".

În exemplul dat de mine anterior celui cu sectorul din București, nu primăria mi-a dat două tomberoane, ci le-am cumpărat cu foarte mulți ani în urmă. Grija lor a fost însă să încerce să-mi bage pe gât tomberon mai mic (nu două pentru colectare selectivă) de la o firmă de casă a cuiva. Altă ciudățenie este că ei taxează gunoiul la numărul de persoane și nu la capacitatea tomberonului. E problema lor câte persoane umplu tomberonul sau volumul acestuia? O altă problemă este că să spunem că primăria anunță care este programul de colectare a unor deșeuri reciclabile, dar acesta se schimbă sau nu vine mașina în acea zi. Uneori și cu gunoiul menajer se întâmpla.

Un amănunt interesant care totuși scapă tuturor este că pe vremea "lui Ceașcă" se colectau deșeuri cu mai multă responsabilitate, chiar dacă treaba asta o făceau mai mult pionierii cu școlile. Asta dovedește totuși că exista și o educație în acest sens, iar atunci se punea accentul în primul rând pe educație, nu pe amenzi și pe "norme europene". Nu prea știu ce se mai învață astăzi pe la școli, dar văd pe trotuar aruncate ambalaje de ciocolată, PET-uri și doze de bere, iar mai recent și măști.

Și ca fapt divers la colectarea deșeurilor, la 26 Iunie 1980 a avut loc un atentat împotriva președintelui sirian Hafez al Asad la palatul de oaspeți din Damasc în timp ce acesta mergea să se întâlnească cu un ambasador african. Ceea ce nu se spune în articol este că președintele a ieșit în grabă prin altă parte decât pe unde era "așteptat" de atentatori, pentru că întârziase foarte mult la discuția cu o delegație din România, unde printre altele aflase de la șeful delegației că "în România este un mare avânt revoluționar cu colectarea deșeurilor". Assad chiar a fost interesat de subiect, chiar și așa la termeni generali, iar discuțiile au depăsit mult durata planificată. 10 ani mai târziu, deși nu la nivelul de gunoiului rezidențial, acolo se colectau din locurile publice (unde se cam aruncau pe jos) în mod separat PET-uri și doze, nu știu dacă și alte deșeuri. Nu știu cât au învățat sirienii din "avântul revoluționar" din România lui "Ceașcă", unde nici nu erau pe atunci PET-uri și doze, dar discuția despre colectarea deșeurilor a contribuit indirect la salvarea viații președintelui.

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421277 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use