Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri

658 posts, 194256 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 47
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Rarzet44

Dar se stie cine s-a înscris?

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri PTMZ

Nu, asta se află doar după ce se intră în evaluare tehnică.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Rarzet44

In seap scrie ca a intrat în evaluare tehnică.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Daddy

Mie nu-mi apare asa ceva. Scrie clar Depunere oferta pana pe 13.12. Evaluarea tehnica si financiara pana pe 2.06.2020.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Rarzet44

Greșeala mea înseamnă că eram pe alt link.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Puss in Boots

Ohooo.....cu o prima tura fara participanti apoi cu 2 din care unul (sa zicem Astra) contesta, ne mai auzim cu licitatia asta prin 2022. In dulcele stil clasic.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri WT_fan06

Mesajul următor este IRONIC:

Chiar îmi va părea rău dacă această licitație pe BUGET LOCAL pentru mini-tramvaie va fi anulată. Bucureştiul n-are nevoie de tramvaie de mare capacitate (>27m), cumpărate pe fonduri NERAMBURSABILE. Banii bucureştenilor au mai multă valoare, de aceea trebuie cheltuiți pe unul dintre cele mai eligibile mijloace de transport pentru finanțare europeană.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Razvan021

Nici nu s-a mai discutat despre asta :applause: .Nu poti cheltui banii asa cum vrei, nu ai bani nelimitati pentru tramvaie.Si e si normal sa fie asa.Ai 100 de tramvaie cu fonduri deja contractate, e suficient.POR nu exista ca sa refaca din bani nerambursbili parcul de tramvaie al unui oras cu un nivel al PIB/locuitor mult peste media Europei.Ok, te ajuta sa faci asta, dar trebuie sa vina si o contributie locala, nu poti sta la "pica para".

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri WT_fan06

Dar de ce să luăm în calupuri de sute de tramvaie într-un timp aşa scurt? Când noi ar trebui să introducem în circulație şi retras ce e vechi etapizat, câte 20-30 odată.

Noi nici nu avem o licitație terminată şi deja mai vrem suta. N-am înțeles, n-am investit în parc rulant nou nouț de atâția ani şi apoi luăm grămadă într-un singur exercițiu financiar? Evident că nu ajung banii, dar de aceea mai există şi următorul exercițiu financiar.

Cu banii bucureştenilor poți face alte lucruri mult mai eficiente şi care sunt NE-eligibile - cum ar fi să repari parcul circulant, sutele de vehicule trase pe dreapta, să întreții infrastructura (vin tramvaie noi şi tot cu ranga schimbăm macazul), să igineizezi întreg parcul şi nu doar aşa "în campanii", ci serios, zilnic, cum trebuie, etc.

Câte tramvaie, troleibuze şi autobuze pot fi reactivate ca să se suplimenteze şi înființeze trasee noi, care ar ajuta mult mai mult bucureştenii decât nişte tramvaie de 18m?... :roll:

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri punmeister

WT_fan06 wrote:
Când noi ar trebui să introducem în circulație şi retras ce e vechi etapizat, câte 20-30 odată.

Etapizat mergea daca procedam asa inca din anii 90. Dar cum noi in 2019 inca avem un parc majoritar format din Tatra / V3A reostatic, inlocuirea in draci este singura solutie.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri GPS

Esti sigur, îți recomand o vizită la topicul Cluj. Secția troleibuze DAC.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri WT_fan06

Ar fi minunat să bătem din palme după 30 de ani fără investiții serioase să avem toată flota 100% LF... doar că e imposibil. Iar reducerea dimensiunilor ca să mărim numărul de bucăți NU este o soluție care să ajute. Încă nu a justificat nimeni de ce s-au ales de 18m. Aia cu înlocuirea Tatrelor pică, nu avem 40(+60) de Tatre.

Te-ai întrebat cumva DE CE 100? De ce. De ce nu 83, de ce nu 74? Ce studiu zice că trebuie fix 100, nu 103, nu 94. Astea se calculează, se fac studii ca să alegi numărul necesar şi oportun, ca să poți retrage etapizat, ca să aloci o sumă de bani anual pe parc nou, nu să rupi "conturile" cu o singură comandă şi mai vorbim peste 30-40 de ani. Profund nesustenabil.

Nu poți "lua în draci" cum iei autobuze, un tramvai costă milioane de euro. Nu suntem la piață la supraofertă. Te asiguri că ai o strategie sustenabilă pe mulți ani după care te ghidezi ca în fiecare an să absorbi fonduri europene pentru transport public.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Puss in Boots

Eu unul cred ca licitatia asta va fi anulata sau se va naste cu scremete si icnete si nu se va alege mare lucru. Idem de planurile pentru BLF-urile noi. Doamne ajuta macar cele 100 Durmazlar sa vina. Ignorati marca, important e tramvaiul. Iar URAC-ul sa mai scoata de la gard ce poate.

Sunt de acord cu WT_Fan ca 100 sunt prea multe. Oricum 60 e extra, nu cred ca sunt garantate dupa cele 40 deci sa ne concentram pe 40 nu pe 100. Fiind pe bani nerambursabili poate e vreun cadou catre cineva. O licitatie cu dedicatie. Pentru Astra sau pentru altii. Oricum e in firea noastra sa ne gandim la manarii si combinatii indiferent cine e castigatorul (poate sa fie si Siemens sau Rolls Royce daca ar face tramvaie). Vom vedea cand vom sti cine s-a bagat (acum sau la reluarea licitatiei, nu ii dau personal multe sanse la prima "strigare"). Nu stiu de cati bani vor dispune pentru exercitiul urmator european dar eu i-as baga primordial in linii si depouri sau m-as imprumuta pentru linii si depouri si as da banii europeni pe inca 100-150 de tramvaie (in ideea ca la momentul ala ne vom fi umplut de suficiente autobuze si sper si trolee). Oricum vor veni etapizat si ne prinde 2030-2032 cu toate la traseu.

Daca tot vor sa dea banii acum pe ceva nerambursabil, cu dedicatie sau nu, sa ia tramvaie mari nu mici. 50 de 36m in loc de 100 pe 18. V3A-urile pot tine locul Tatrelor pe traseele respective, am inteles ca nu e un consum de curent semnificativ diferit in a plimba unul sau altul.

 


Re: Achiziția a 40+60 de tramvaie noi din gama 18 metri Cristy

Clarificari:
Raspuns consolidat Tramvaie noi din gama de 18 m .pdf
Raspuns consolidat Tramvaie noi din gama de 18 m .pdf (5.88 MB; downloaded 244 times)

Mi s-a parut interesanta afirmatia asta:
tw18.PNG (73.91 KB; downloaded 2392 times)

Neavand cunostinte de ordin tehnic, intreb: e adevarat ce afirma solicitantul?

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 47
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426204 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use