Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Parcare subterana - Bd. Decebal (finalizată în 2021)

272 posts, 99358 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 20
 
 

📖 Pagination options
Re: Parcare subterana - Bd. Decebal TibiV

Poza ”oficiala”:




Mai sunt inca 2 poze la SURSA: FB Robert Negoita

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal Anduta01

In primul rand bun gasit, e primul meu mesaj pe aici.
Am trecut ieri pe acolo si e dezastru, o organizare de santier groaznica. Dar, sa trecem peste asta.
Am crezut ca se construieste metrou, ma gândeam ca ar fi minunata o scurtatura Piata Muncii- Unirii. Nici nu stiam daca trebuie sa deschid sampania, :bere:  doar ca nu auzisem despre asa ceva. Totusi, sapaturile erau ample, si am crezut ca se va face un pasaj subteran, o subtraversare a Pietii Alba Iulia.
Asa ca am intrat pe net si am fost dezamagita când am aflat ca era vorba doar de o banala (totusi) parcare. Sper macar ca preturile sa fie piperate si sa se aplice amenzi amatorilor ce parcheaza aiurea si sa se construiasca in draci asa ceva, daca tot s-a inceput.
Dar trecem si de aceasta mica rautate a mea.

Am gasit insa un pdf, in care e loc si de mai bine, o schita in care e prevazut si un spatiu pentru o galerie de METROU, am cautat si asa am descoperit acest forum... :applause:

Iata docomentul.
http://www.pmb.ro/servicii/urbanism/lucrari_publice/docs/parcaj_subteran_piata_alba_iulia.pdf

Si o bucata din schita ce m-a intrigat. (Zona rezervata traseu si statie metrou...!!!)



 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

1) Ești off topic, Piața Alba Iulia și secțiunea bulevardului Decebal de la Piață la Dristorului  NU face parte din construcția parcării.
2) Nu e planificat în următoarea sută de ani niciun metrou pe sub B-dul Unirii - B-dul Decebal - Basarabiei. Eventual mai discutăm subiectul prin 2120.
Lămurită ?
Anduta01 wrote:
...Am trecut ieri pe acolo si e dezastru, o organizare de santier groaznica.

Trec de destule ori pe acolo iar mie mi se pare chiar ok organizarea de șantier. Susțineți afirmația.
Anduta01 wrote:
Asa ca am intrat pe net si am fost dezamagita când am aflat ca era vorba doar de o banala (totusi) parcare.

De ce ți se pare o parcare subterană ( pe două niveluri ) banală ?
Anduta01 wrote:
Totusi, sapaturile erau ample, si am crezut ca se va face un pasaj subteran, o subtraversare a Pietii Alba Iulia.

Ho ! La ! La ! și ca să subtraversezi Piața Alba Iulia începi pasajul de la Piața Hurmuzachi ?  :mrgreen:
A, am uitat ceva, bine ai venit pe forum !  :bere:

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal Anduta01

O parcare subterana pe oricate niveluri ar fi, chiar daca ar fi o superconstructie si o megarealizare inginereasca, mi se pare a fi ceva cu totul aiuristic, si am sa argumentez.
Hai sa o vedem terminata, sau sa ne-o imaginam deja finalizata. Credeti ca se va schimba cu ceva aspectul zonei? Credeti ca nu vor mai fi parcate masini aiurea?
Dar, cum spuneam, sa aduc in atentie un caz concret, Megamall-ul. Nu caut acum cifre exacte, dar din cat stiu, capacitatea de parcare pe etaje, pe terasa, sau in subteran, este mai mare in comparatie cu acest proiect. Cu toate acestea, stradutele laterale, dar si cele imediat invecinate sunt full de masini.
Ok, veti spune ca aceasta parcare reuseste sa absoarba fluxul generat de Megamall, si aici veti avea perfecta dreptate.
Dar, sa trecem mai departe. Ei bine, nu departe, in incinta Stadionului National Arena, exista deja construita o parcare pe cateva niveluri. Dar, ce sa vezi, este permanent pustie. Nu merg la meciuri, (nu vreau sa ma trezesc cu vreo sticla de bere in cap) altfel va spuneam ce se intampla cu aceasta parcare pe timpul meciurilor. Probabil e la fel de pustie, nu cred ca se permite accesul cu masina pentru a putea fi parcata acolo.
Daca doriti, pot posta si imagini de acolo, dar ar fi off-topic.

Ei bine, chiar off-topic daca am fost de la inceput, asa cum sustineti, schita prezentata de mine arata exact zona in discutie, parcarea subterana-Bd. DECEBAL.
Unde a fost off-topicul, nu pricep, dar nu va contrazic opinia, puteti sterge.

In schita e scris (nu de mine) ceva de metrou. Ei bine, acel lucru m-a facut sa intervin.

Vom trai si vom vedea cum sunt bani aruncati in vânt. O scurtatura cu metroul prin zona descongestiona mult traficul, era mult mai utila.
Descongestiona si imbulzeala la metrou, nu mai ocoleai pe la Victoriei sau pe la Dristor pentru a ajunge la Unirea.
104 e mereu full, traficul e infernal.

Cat despre organizarea de santier, strict in incinta lor nu ma pricep, poate logistic sunt organizati de nota 10 cu plus.
Dar pentru mine cu bicla, a fost o adevarata aventura sa trec printre cabluri, tevi, utilaje, nisip si noroi in perioada uscata.
Ce e acolo când ploua, nici nu vreau sa stiu. De ce au fost deteriorate trotuarele pana la scarile de bloc, poate doar datorita organizarii impecabile?

Stau foarte aproape, dar ajung foarte rar pe acolo de pe Iancului. Sunt de ceva vreme lucrarile, stiam de ele, dar abia ieri am trecut efectiv spre Piata Alba Iulia. In concluzie, in opinia mea, sunt bani aruncati pe fereastra. Nu va parca Stanel cu lant de haur gros la gat, va lasa masina unde vor dori muschii lui.
Cum am vazut, daca asa va dori, va bloca chiar intrarea ambulantelor in spitale.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal Costin

Cata vreme nu se dau amezi pentru parcare neregulamentara, nici nu or sa se umple parcarile, subterane, supraterane, suspendate etc.

Eu cu metroul (si planurile de dezvoltare pe viitor) as merge pe mana lui Andrei11 ;) oricum sub Piata Unirii nu mai e loc de nimic, daca punem si viitoarea M7 care va fi pe-acolo la un moment dat (macar aia e in plan, spre deosebie de metroul pe sub Bd. Decebal, asa ceva nu exista in nici un plan). De ce apare in plansa respectiva, nu am idee... poate fi doar o prevedere preventiva (adica sa nu se construiasca nimic acolo ca peste 100 de ani poate se face totusi metrou, in general lucrarile "mari" prevad multe lucruri doar din precautie, ca sa nu incurce alte planuri din viitor).

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

Anduta01 wrote:
Hai sa o vedem terminata, sau sa ne-o imaginam deja finalizata.

Dacă lucrările continuă în mod normal PS3 o termină într-un timp rezonabil
Anduta01 wrote:
...ca se va schimba cu ceva aspectul zonei? Credeti ca nu vor mai fi parcate masini aiurea?

De mașinile parcate aiurea trebuie să se ocupe poliția, nu primăria.
Anduta01 wrote:
Dar, cum spuneam, sa aduc in atentie un caz concret, Megamall-ul. Nu caut acum cifre exacte, dar din cat stiu, capacitatea de parcare pe etaje, pe terasa, sau in subteran, este mai mare in comparatie cu acest proiect. Cu toate acestea, stradutele laterale, dar si cele imediat invecinate sunt full de masini.

Stimată colegă, faceți o gravă confuzie între proprietatea privată și cea  obștească. Parcarea de la MegaMall este o parcare privată, cu tarife impuse de proprietar care NU este statul român / Primăria de Sector.
Anduta01 wrote:
Ok, veti spune ca aceasta parcare reuseste sa absoarba fluxul generat de Megamall, si aici veti avea perfecta dreptate.

N-am înțeles această afirmație absolut deloc. Mai explicit vă rog.
Anduta01 wrote:
Ei bine, nu departe, in incinta Stadionului National Arena, exista deja construita o parcare pe cateva niveluri. Dar, ce sa vezi, este permanent pustie. Nu merg la meciuri, (nu vreau sa ma trezesc cu vreo sticla de bere in cap) altfel va spuneam ce se intampla cu aceasta parcare pe timpul meciurilor. Probabil e la fel de pustie, nu cred ca se permite accesul cu masina pentru a putea fi parcata acolo.

Înainte să faceți afirmații fără acoperire ar trebui să vă interesați mai înainte / să vă informați.
S-a discutat și aici, pe forum, avem topice despre parcări, trebuie să le căutați, Parcarea de la Arena Națională este a stadionului și este folosită strict cînd se desfășoară activități pe stadion. În rest e închisă. Se încearcă un parteneriat între PS2 și Arenă ca parcarea să fie publică dar încă nu s-a ajuns la niciun consens. Ghinionul dvs, când sunt meciuri / concerte / etc parcarea e chiar full. De aceea am spus, înainte să afirmați unele lucruri trebuie să vă documentați.
Chestia cu berea în cap este bluff.

Anduta01 wrote:
Ei bine, chiar off-topic daca am fost de la inceput, asa cum sustineti, schita prezentata de mine arata exact zona in discutie, parcarea subterana-Bd. DECEBAL.
Unde a fost off-topicul, nu pricep, dar nu va contrazic opinia, puteti sterge.

Faceți în continuare confuzie, desenul prezentat de dvs reprezintă Piața Alba Iulia, parcarea subterană Decebal se întinde între Dristorului și Piața Hurmuzachi, n-are legătură cu Piața Alba Iulia.

Anduta01 wrote:
schita a scris (nu de mine) ceva de metrou. Ei bine, acel lucru m-a facut sa intervin.

Carioci pe hârtie se pot desena la infinit. Dacă se termină trebuie cumpărate de la MegaMall.

Anduta01 wrote:
Vom trai si vom vedea cum sunt bani aruncati in vânt.

Vorbe fără acoperire, aici nu e Antena3 / Realitatea / România Tv / etc unde la orice buletin meteorologic ( și nu numai ) se anunță Apocalipsa.


Anduta01 wrote:
O scurtatura cu metroul prin zona descongestiona mult traficul, era mult mai utila.

Și care ar fi magistrala de metrou care ar străbate zona ?

Anduta01 wrote:
104 e mereu full, traficul e infernal.

Încă două bluffuri. Până acum au fost trei în acest post. Mai blufați mult / Mai folosiți cuvinte din acestea pompoase ? Nu toți care postăm pe aici suntem veniți de pe Marte.
Anduta01 wrote:
Dar pentru mine cu bicla, a fost o adevarata aventura sa trec printre cabluri, tevi, utilaje, nisip si noroi in perioada uscata.

Dvs sau nu raționați sau sunteți dependentă total de GPS pe care nu știți să-l folosiți. Prin spatele blocurilor se circulă excelent. Ați încercat ?

Anduta01 wrote:
De ce au fost deteriorate trotuarele pana la scarile de bloc, poate doar datorita organizarii impecabile?

Stimată colegă, circulă o vorbă pe care ar trebui să o cunoașteți,Fără să spargeți ouălele nu puteți să gătiți omletă.


Anduta01 wrote:
Stau foarte aproape, dar ajung foarte rar pe acolo de pe Iancului.

Eu stau în Piața Iancului și circul destul de des cu 104 spre Unirii. Cunosc linia asta foarte bine, inclusiv traficul auto pe bulevard.

Anduta01 wrote:
Sunt de ceva vreme lucrarile, stiam de ele, dar abia ieri am trecut efectiv spre Piata Alba Iulia. In concluzie, in opinia mea, sunt bani aruncati pe fereastra. Nu va parca Stanel cu lant de haur gros la gat, va lasa masina unde vor dori muschii lui.
Cum am vazut, daca asa va dori, va bloca chiar intrarea ambulantelor in spitale.

Afirmația asta e să ne aflăm în treabă. Nu ne confundați cu televiziunile de știri populate numai cu exemplare blonde, analfabete și prostuțe. Mulțumesc.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal Anduta01

Si eu va multumesc, scuze pentru deranj.

Am intrat mai mult pentru a pune intrebari, dar ma opresc aici.
O colega blonda si proasta. :roll:

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

E alegerea dvs, cel puțin eu prefer să răspund concret și fără fraze învelite în șabloane. Prefer să arăt adevărul așa cum e el. Nu mi-au plăcut niciodată formulările de tipulpolitically correct. Adică să ne furăm căciula singuri.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal subway guru

Anduta01 wrote:
Am intrat mai mult pentru a pune intrebari...

Mie mi-au placut intrebarile blond-intrebatoare!
:bere:

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal cris_m

Nu exista intrebari "bune" si intrebari "rele". E firesc ca fiecare sa intrebe ce doreste pe forum, in limita unor reguli de bun-simt regasite in regulament, ceea ce acum nu e cazul. Andrei, asa cum a spus, nu este adeptul "ocolisurilor", spune lucrurilor pe nume. Pe unii asta îi deranjeaza, pe altii nu... In orice caz, interventiile lui nu sunt pentru a da cuiva in cap  :yes:

Referitor la un posibil traseu de metrou prin zona, variante ar fi multiple. Chiar ma gandeam la o magistrala de la Parlament la Piata Alba Iulia, apoi Muncii, stadion pana la Republica. Bine, asta e ce a zis si Andrei, carioci pe hartie, ceea ce trebuie prevazut e spatiul pentru posibile dezvoltari ulterioare...

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal andrei11

Realist vorbind, dacă vii cu un M 8 de la Parlament spre B-dul Unirii NSS - ul trebuie să fie la Unirii pe undeva pe la minus 35 - minus 40 m. ( Să nu uităm și de M 7 ). Legăm stația lui M 8 la Unirii cu celelalte stații ( M1/3 ; M 2 ; M 7 ) ? Pe unde și cum ?

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal ByOnu

Zau, lasati metroul. Avem spatiu verde pe centru pe Bd. Unirii  se poate face un green track de toata frumusetea.

Dar, lasand asta, parcarea este utila. Ba chiar este laudabil faptul ca-i subterana, ci nu la nivelul solului ca pe Bd. Unirii.

Acuma si cu treaba asta. Tipam ca n-avem park and rides, iar dupa ce s-a facut primul urlam pe Facebook ca este inutil... ceea ce este total fals. Este doar foarte prost administrat, neintegrat tarifar, iar primaria de sector si politia locala nu-si fac treaba. Trecem la Piata Sudului, nici acolo nu-i bine ca s-a facut pentru ca, citez pe o tanara domnisoara de pe Facebook: "s-au facut trotuare prea late, iar taxele de parcare vor fi mari". Acum aici se repeta povestea.

Adevarul este ca da, avem nevoie de niste parcari de mare capacitate, CU TAXA serioasa, nu 70 lei pe an, care sa deserveasca zone pe o raza de pana la 500-1000m. Doar asa vom putea goli bulervardele si trotuarele.

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal TibiV

PS3 a publicat Proiectul Tehnic pt Parcarea Decebal.
http://www.constructiis3.ro/bulevardul-decebal/

 


Re: Parcare subterana - Bd. Decebal TibiV

Ieri, 31 iulie 2019.
Vedere ”aeriana” spre Piata Muncii / Hurmuzachi



Observati tevile negre ingropate in dreapta-jos... Voi reveni la ele.











Vedere spre strazile Dristorului / Delea Noua











Jumatate dintre restaurantele/terasele de pe bulevard s-au inchis...


 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 20
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use