MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM4 Străulești - Gara de Nord - Gara ProgresulM4 • Discuţii, planuri, ştiri

 

Topic: Variante traseu GdN - Progresu

321 posts, 71611 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Variante traseu GdN - Progresu George

Sunt realmente surprins de varianta preferată, prin Mihail Sebastian - Ferentari - Toporaşi, dar :)

O să fiu fair şi voi spune că, deşi nu-mi trecuse prin cap, este o variantă cu multe avantaje: zona dens locuită pe aproape tot traseul, realizarea unei ieşiri dinspre Ferentari / Sebastian spre 13 Septembrie şi spre centru, zona aceea fiind complet gâtuită ca trafic auto!

Acest traseu preia câte (puţin) din funcţiunile unei utopice M8 pe Ghencea - 13 Septembrie şi din nu mai puţin utopicul inel sudic, care nu se va (mai) face niciodată.

În plus, să recunoaştem că zona Uranus - T Vladimirescu - Viilor are o densitate a populaţiei scăzută....având în vedere că nici nu implică distrugerea tramvaiului de pe Giurgiului (aici intervine decizia politică, evident....ne place sau nu...) cred că prefer această variantă, este una inedită :) e plăcut să ai şi chestiuni care nu izvorăsc din puţul gândirii tovarăşului n.c.

Pe celălalt forum reacţiile sunt împărţite, dar multe favorabile - nu că asta ar trebui să ne impresioneze pe noi  :mrgreen:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Corect, variantele ramase pe lista scurta sunt acestea.  Trei din patru nu au intersectie cu M2!!!!
Sa ne rugam sa fie aleasa macar linia rosie, chiar daca nu are intersectie cu M3.
Imi pare rau sa spun, dar studiul este o mizerie.
ONwcTpP.jpg (288.14 KB; downloaded 2379 times)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu TibiV

Una MARE !....

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu survola

De ce, stația aceea la Piața Reșita e ok.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

Hai sa fim seriosi, o magistrala care nu se intersecteaza cu altele este o porcarie. Degeaba o duci prin zone de blocuri, daca vei chinui oamenii sa schimbe de nu stiu cate ori...
Banuiesc ca benficiarul poate alege orice, nu din cele 4. Sper sa faca asta si sa nu mai plateasca astfel de "studii".

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu argos

Cred ca majoritatea celor de aici avem ceva in comun: suntem neplacut surprinsi de lipsa corepondentelor.
O mare mizere! V-o spune unu' care schimba zi de zi 3 magistrale. Dar ce conteaza? Miile de ore pierdute de mine si alti prosti la fel ca mine nu valoreaza..  Cum avem curajul sa contrazicem divinitatea?! Noi, plebea, tre' sa stam cuminti.

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu bercenicity

@survola: e pe str. Uioara de fapt
Iar varianta 2.1 albastra e mai mult la sol (2.4km) decat pe estacade (700m)

Si harta cu densitatile de calatorii, ca sa intelegem de ce varianta 3+1 e favorita:
vVrjsmJ.jpg (260.57 KB; downloaded 2330 times)

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu WT_fan06

În primul rând că orice propunere care nu avea toate legăturile adică M1, M2, M3, M5 trebuia eliminată din start ca fiind luat la mișto. Nici nu stăteai la discuție. Ne-am zbătut degeaba pentru un lucru de ultra bun simț, pe tema căruia în orice țară normală la cap nici nu încăpea pomenirea (nu zic de discuție), ca magistrala să NU intersecteze. Acum ne RUGĂM ca rușinea să nu fie 200%, că deocamdată rușinea e doar 100%. Vă vine să credeți, ne sunt prezentate 4 trasee, din care 3 ratează 2 legături. Ce bătaie de joc. Ăsta e "engineering", oameni buni. Ăsta e "problem-solving". Aici e viziunea pe termen lung și foarte lung.

Asta e axa majoră de transport! Atât de majoră că n-are pe cine cu cine să conecteze. E ca și cum te apuci să construiești mega (sau supra) piste de biciclete DOAR între Unirii și Alba Iulia. Credeți că va avea bike-traffic ca în Amsterdam? Zona e foarte populată, deci pista ar trebui să fie suprafolosită, nu?

Asistăm pasivi la această mizerie, dar haideți să gândim pozitiv - care sunt șansele să rateze și legătura cu M2  :twisted:  :popa:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu pantograful

Stati asa ca mai e ceva : dupa ce nu se leaga nici nu M1/3 nici cu M2, sa "speram" acum ca se va lega cu M5 si M7... nici macar aici nu putem fi siguri...

"Doamne, ocrotește-i pe români"  :lol:

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu George

Eu cred că traseul ales este unul bun, iar problema corespondenţelor poate fi corectată.

Sunt convins că abordarea UE în contextul M6 a determinat apariţia acestui traseu, altfel riscau o respingere a finanţării pentru M 4 sud-central pentru că densitatea populaţiei nu justifică linia...asta s-ar fi reproşat aproape sigur traseului de pe Viilor, de exemplu, iar în ce priveşte şos. Giurgiului, se poate obiecta foarte simplu că acolo există tramvai şi că poţi schimba la metrou la Eroii Revoluţiei!

Mai mult, este şi o şansă pentru o zonă...defavorizată social..şi în pericol de a ajunge ghetou, ori acesta este un plus major.

Ideea de a te urca în metrou pe Calea Ferentari, de a trece prin Sebastian (intersecţie tramvai 32...) şi de ajunge, via 13 Septembrie, la Haşdeu - Buzeşti - Gară mi se pare una foarte bună, leagă zone din oraş complet rupte una de cealaltă...aţi mers vreodată cu 385?! Nu poţi arunca un ac...mai mult, ca urmare a destructurării urbane cauzate de Casa Poporului, chiar zona 13 Septembrie este pur şi simplu ruptă de centru în afară de gluma proastă numită 385...

Cine va vrea să ajungă la Universitate va schimba la Haşdeu pe M5 spre Universitate 2....

Singura corecţie pe care o văd necesară acum este să existe un pasaj subteran, chiar dacă e lung, între Haşdeu 2 şi Izvor....

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

George wrote:
Eu cred că traseul ales este unul bun, iar problema corespondenţelor poate fi corectată..

Bine....

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu George

Doar ne putem exprima opiniile, nu? Are rost ca toţi să zicem acelaşi lucru?

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Variante traseu GdN - Progresu sab

bercenicity wrote:
Si harta cu densitatile de calatorii, ca sa intelegem de ce varianta 3+1 e favorita:

Oare la M6 nu exista o astfel de harta/ criteriu ?

 


Re: Variante traseu GdN - Progresu argos

Iti place sa vezi harti cu zone in care densitatea tinde spre 0?

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M4 • Discuţii, planuri, ştiri  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421297 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use