De toate pentru toțiComunitatea Metrou Ușor

 

Topic: Cutremure

751 posts, 218879 views
 
Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49  ... 54
 
 

📖 Pagination options
Re: Reabilitare "Pod CFR Constanta" - Calea Grivitei Albert

andrei11, tot ce arați tu acolo sunt imobile la care au inceput consolidările și au fost oprite. Ele și in ziua de astăzi sunt imobile cu risc seismic, fiind încadrate ori in clasa 2 de risc, ori in clasa 3.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Reabilitare "Pod CFR Constanta" - Calea Grivitei Utilizator anonim

Un bloc consolidat asa e chiar aproape de podul Constanta, cel turn cu Mega la parter dinainte de intersectia cu Mihalache.

 


Re: Reabilitare "Pod CFR Constanta" - Calea Grivitei andrei11

Albert, te înșeli total. Imobilele au fost consolidate corect, n-au fost oprite lucrările la ele. Nu cred că ai  văzut acele imobile după cutremur și înainte de consolidări ! Eu am asistat << pe viu >> de exemplu la consolidarea celor două  blocuri << de tip Lizeanu >> de la Piața Iancului spre Vatra Luminoasă. Etc, Etc. Dar ne depărtăm de subiectul topicului.

 


Re: Reabilitare "Pod CFR Constanta" - Calea Grivitei Albert

Eu stiu încadrarea lor in clasa de risc. Dacă ar fi fost consolidare corespunzător, nu ar fi fost astăzi pe lista AMCCRSP de imobile cu risc seismic. Și putem continua subiectul detaliat, dar îl mutam in alt topic dacă e nevoie. Atașez câteva exemple, toate sunt blocuri la care s-au executat astfel de consolidări și totusi sunt încadrate in clasa 1 sau clasa 2 de risc seismic.
CE69E4A9-06C4-4F13-BAA4-45743F34836A.jpeg (163.07 KB; downloaded 3489 times)
2F585B6D-DF1F-4A6F-9CE1-9BD24D989B25.jpeg (129.45 KB; downloaded 3487 times)
4487E609-CD1E-4E1D-A867-51E000F3EEDC.jpeg (105.74 KB; downloaded 3486 times)

 


Re: Reabilitare "Pod CFR Constanta" - Calea Grivitei shoppy

Păi și cum ar putea să investigheze fundațiile podului? Carotă de explorare prin toată fundația?

Este doar o coincidenta si nu o cauzalitate, "turnul" / "blocul cu, coloane" de pe Grivița, afectat la toți stâlpii, nu este pe lista cu risc seismic:
https://www.google.ro/maps/@44.4630971, ... 312!8i6656
Argumentul că la un nou 77 blocurile consolidate s-ar rupe între etajele 2 și 3 este discutabil, în primul rând nu a promis nimeni că blocurile acelea vor scăpa neatinse dintr-un alt 77 ci doar că vor rezista similar, apoi între parter și 1 există o discontinuitate data de trecerea de la magazine la apartamente care a și cauzat defectele, între 1 și 2 nu mai există discontinuitatea pentru ca ambele au aceleași apartamente și oricum undele se mai atenueaza ca au de străbătut în plus si etajul 1.

 


Re: Cutremure Saint666

Salutare, ce parere aveti despre acest bloc de pe Nicolae Grigorescu? E din anii 60 si nu l-am gasit pe lista de blocuri cu risc seismic.
Acum este izolat cu polistiren, dar asa arata partea lui din spate inainte de lucrare.
blocgrigorescu.png (1.41 MB; downloaded 2935 times)
grigo2.JPG (293.33 KB; downloaded 2934 times)

 


Re: Cutremure andrei11

N-are nicio legătură tencuiala cu structura de rezistență ! Chestii de genul sunt periculoase și nu tencuiala ! Foto e de la un bloc din anii '970 din Pantelimon.
Cutremure.jpg (144.48 KB; downloaded 2907 times)

 


Re: Cutremure Saint666

Total de acord. Pusesem poza cu el de dinainte de izolare pentru o mai buna identificare a tipului de bloc.  :)

 


Re: Cutremure andrei11

În Balta Albă în general nu au fost probleme. Probleme mari au fost de exemplu în Colentina. Dar nu e o regulă.

 


Re: Cutremure cris_m

@Saint666 blocul e foarte ok, bunicii mei stau in el de mai bine de 40 de ani.

 


Re: Cutremure andrei11

Colega, acolo sunt 9 blocuri, nu e un bloc.  Trebuie analizat cazul  în particular, blocul 1, blocul 2,..., blocul 9.  ;)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Mircea G

cris_m wrote:
@Saint666 blocul e foarte ok, bunicii mei stau in el de mai bine de 40 de ani.

Daaaaaa , daca stau bunicii , este garantat " de la Bunica " !? :headbash:
Nu are cum sa fie ok , ba chiar pot afirma ca este praf !
Blocul are niste ani de vechime , garantat nu s-au facut lucrarile necesare capitale care se prevad la niste ani , deci nu are cum sa fie ok .
Sa nu zic , stie cineva , a vazut " cartea tehnica a constructiei ???? Cred ca nici n-au auzit de asa ceva !

 


Re: Cutremure andrei11

Cum îți permiți tu să spui că blocul e praf ?  Toți sunteți experți acum în betoane ? Dați-vă toți doctoratul în betoane, suntem o țară betonată ! Dinamită frate,  jos toate construcțiile de tip bloc din anii 1920 și până-n prezent, jos barajele Vidraru, Bicaz, Porțile de Fier, jos tot ce e beton de dinainte de 1992. Că au venit experții în betoane ! Deabia după 50 - 60 de ani betonul se stabilizează, după această vârstă putem vorbi despre un beton adevărat.
A, da, jos ecluzele din Panama, jos în general tot ce e construcție supraetajată.
Pariez că stai la casă, pe pământ. Nu suporți  supraetajatele.
_______________
Jos metroul ceaușist, și ăsta tot din beton e făcut.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Cutremure Mircea G

Nu sint expert in betoane , dar ca fost "parte " la o statie de betoane , cu un cumnat fost director la o statie de betoane , actual la ISC si mult interes pt chestiunile astea , da , pot spune ca blocul este praf deoarece NU este intretinut conform legii . :!: , deci Nu prezinta garantie .
PS / da , stau la casa " pe pamint " !? dar nu este asta un motiv al opiniei . Stau numai de 23 de ani ....

 


Go to page:  1  ... 43 44 45 46 47 48 49  ... 54
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Comunitatea Metrou Ușor  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421269 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use