Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB

71 posts, 34132 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Tom

Nu sunt plătiți chiar cu 2 lei, dar au "studii de specialitate", care totuși nu par să-i ajute. Nu vorbesc aiurea spunând asta. Uneori îmi pare rău că nu am intrat în politică. Măcar situl ăla avea de câștigat. Dar să nu dăm în off-topic sau altceva. Dar una e să ai un site neactualizat pentru că nu are cine să-ți dea informația (că doar nu s'or duce IT-știi pe teren sau prin direcții să ia comunicatele și informațiile) pe care s'o pui pe el și alta e neglijența crasă și delăsarea.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Tom

De aproximativ 48 de ore (atunci am constatat, poate și de mai mult), situl minunat al societății SîTîBî-sa nu mai răspunde la numele ratb.ro.

 


Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online STB Andrei Andraș

Era și cazul. Compania nu se mai numește așa. Au redirecționat o perioadă ca să se obișnuiască lumea.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Tom

După ce vor achiziționa la preț exorbitant domeniul stb.ro pe care l-au "sărit" anul trecut, se va repeta operațiunea. Aș pune pariu că treaba asta se va întâmpla undeva între 5 și 6 luni de acum încolo.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online BodoMinea

Pe Google Play a mai apărut recent o aplicație publicată sub numele STB SA. Pe contul lor, lângă Info STB găsim de ieri și B-Pay.
Screenshot_20191212-153125__01.jpg (43.62 KB; downloaded 5872 times)

Screenshot_20191212-153112__01.jpg (86.78 KB; downloaded 5866 times)

O găsiți aici: https://play.google.com/store/apps/deta ... de.stbbuch
Aplicația cu pricina permite plata călătoriilor prin intermediul telefonului, cu cardul bancar (acesta putând fi salvat în aplicație). În acest moment se pot cumpăra abonamente lunare la preț întreg pe o linie, două linii, toate liniile și călătorii individuale. Călătoriile individuale sunt momentan cele mai greu de găsit, fiind necesară navigarea în meniul 'o singură linie' (probabil trebuia spus... 'o singură călătorie') - de pe prima pagină aplicația oferă opțiunea de abonament în mod implicit. Vă prezint mai jos întregul proces:
Screenshot_20191212-154536__01.jpg (171.59 KB; downloaded 5850 times)

Screenshot_20191212-154555__01.jpg (78.43 KB; downloaded 5853 times)

Screenshot_20191212-153335__01.jpg (158.43 KB; downloaded 5849 times)

Screenshot_20191212-154624__01.jpg (174.78 KB; downloaded 5852 times)

Desigur, așteptăm și un comunicat STB în acest sens. E posibil să aștepte publicarea aplicației și pe cealaltă mare platformă, App Store-ul celor de la Apple, unde procesul de aprobare este mai riguros și de durată mai mare.

Sper ca pe viitor proiectul să se extindă și să permită opțiuni mai avansate care sunt disponibile doar la centrele fizice, precum obținerea de abonamente reduse sau emiterea facturii fiscale. Ambele se pot face și digital, desigur.

Conform design-ului și numelui de pachet al aplicației, putem identifica producătorul și platforma: Masabi Justride - https://www.masabi.com/justride-mobile-ticketing/

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online CiprianTRB

Vad ca aici au băgat liniile STV... Dar de cele ale STCM(R429, R470) au uitat...  :headbash:

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online andreiiul

A incercat cineva s-o foloseasca.
Mi-am facut cont in aplicatie si mailul de confirmare a venit de pe domeniul de mail al dezvoltatorului (puteau sa configureze o adresa a STB).

Oare controlorii stiu de existenta acestei aplicatii? Cum ar reactiona cand le arati ca ai platit biletul din aceasta aplicatie (de care sunt sanse mari sa nu stie inca)?

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Andrei98

Am folosit-o chiar azi, mi se pare foarte utila, nu mai trebuie sa stau sa caut un punct de reincarcare care de obicei este pozitionat oriunde numai in drum nu, ori sa trebuiasca sa caut un bancomat sa scot bani deoarece centrul de reincarcare din zona nu are POS. Se pot achiziona calatorii pe o linie, abonamente pe o linie sau pe toate liniile.
Cam asa arata o calatorie activa, banuiesc ca au fost informati si controlorii iar principiul pare asemanator unui sms, in josul paginii este trecut un cod. O calatorie este valabila 60 minute.
79174854_476337726616765_56182587458060288_n.jpg (90.75 KB; downloaded 5641 times)

 



Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online dekolor

Pe aplicatia "BPay", in lista de linii apare si N183. Stie cineva ce e cu ea? Linie noua?

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Dragos31

Nu pot fi sigur, dar cel mai probabil varianta de noapte a liniei expres 783 sau o greseala/eroare de aplicație.

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online andreiiul

Aplicatia BPay are probleme in aceasta seara. Desi se pot achizitiona tichete(banii sunt opriti in cont si am pe mail confirmare de achizitie) ele nu sunt disponibile in Portofel pt activare.
Screenshot_20200106-203540.png (123.94 KB; downloaded 5067 times)

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Edi-Srd

Un lucru foarte ciudat este faptul ca se poate plati bilet pe linia 327 :lol:  :lol:  :lol:
Si linia e folosita doar de elevi

 


Re: Site-ul web & serviciile de informare / ticketing online Celestin Draganescu

Nu inteleg de ce nu se poate cumpara bilet valabil 1 ora pe orice vehicul. Si de ce trebuie sa ne complicam cu bilete specifice pt fiecare traseu...

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use