Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere

806 posts, 163581 views
 
Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 58
 
 

📖 Pagination options
Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

Dr2005 wrote:
Semaforul de la intersecţia Bd. Timişoara cu Str. Braşov nu mergea azi-dimineaţă, locul lui fiind luat de 2 agenţi de circulaţie. Şi e vorba de noile semafoare UTI.
Tot de azi a dispărut semaforul pentru pietoni de la intersecţia Bd. Timişoara cu Bd. Vasile Milea, cel din staţia de tramvai de pe sensul spre Răzoare. Nu ştiu unde a dispărut, dar a fost demontat artistic (şi nu prin demolarea stâlpului cu o maşină). E vorba de unul din ,,samafoarele inteligente" UTI, modelul instalat anul trecut (cu bec, nu cu LED-uri).


La Timisoara cu Brasov nu sunt instalate semafoare noi. Iti spun asta pentru ca instalatia de semaforizare acolo a fost modernizata odata cu modernizarea liniei 41, si fac parte din ACEA generatie de semafoare, aduse din Japan ;). In intersectia aia e o ff mare problema cu rozatoarele care reusesc odata la 2 saptamani sa ia masa "in oras" si sa mai distruga vreo 2 cabluri de tensiune ingropate ...

Semafoarele NOI UTI, generatia 2008, se vor monta in intersectia aia spre sf. anului acesta, inceputu anului viitor. Nicio intersectie de pe traseul tramvaiului 41 nu a fost modernizata dpdv semaforic datorita ca RATB nu a permis demontarea actualelor semafoare folosite in regim "unda verde". Insa dupa ultimele accidente in care au fost implicati diversi vatmani, s-a luat hotararea ca programul e de kko si se vor da jos...

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Dr2005

Pot să te asigur că la intersecţia Bd. Timişoara cu Str. Braşov SUNT semafoare noi UTI. Nu ştiu cum sunt comandate şi cu ce instalaţie, dar semafoarele propriu-zise sunt UTI, montate acum aproape 2 săptămâni.

Apropo de UTI, uitaţi cum se mai ciupeşte (să nu zic ceva cu f în faţă) banul public: semafor dedicat pentru biciclişti, dar cu aceeaşi fază cu cel epntru pietoni! Nu se putea pune unul singur pentru ambele categorii de participanţi la trafic?! Nu, nu se putea, pentru că UTI trebuie să ia câte se poate de mult din banii pentru care noi ne rupem de la gură să nu rămânem cu restanţe la impozite.
IMG_2531.JPG (203.24 KB; downloaded 3498 times)

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

Dr2005 wrote:
Pot să te asigur că la intersecţia Bd. Timişoara cu Str. Braşov SUNT semafoare noi UTI. Nu ştiu cum sunt comandate şi cu ce instalaţie, dar semafoarele propriu-zise sunt UTI, montate acum aproape 2 săptămâni.

Apropo de UTI, uitaţi cum se mai ciupeşte (să nu zic ceva cu f în faţă) banul public: semafor dedicat pentru biciclişti, dar cu aceeaşi fază cu cel epntru pietoni! Nu se putea pune unul singur pentru ambele categorii de participanţi la trafic?! Nu, nu se putea, pentru că UTI trebuie să ia câte se poate de mult din banii pentru care noi ne rupem de la gură să nu rămânem cu restanţe la impozite.


Daca sunt de acum 2 saptamani montate este IMPOSIBIL sa functioneze pt ca PIF-ul nu se face mai devreme de o luna si numai dupa ce functioneaza cel putin 1h in G.I. pentru a-si putea face sincronizarea .... Daca nu mergeau cele vechi, verzi, revin la treaba cu rozatoarea ....

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti shoppy

In ritmul asta prevad ca fUTI o sa schimbe toate semafoarele verzi de pe traseul lui 41, ca doar trebuie...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Utilizator anonim

Pe linia 41 se schimba toate semafoarele si se monteaza camere video in toate intersectiile acestei linii. Inca de acum 2 ani se dorea aceasta miscare imreuna cu montarea de semafoare/bariere in zona Bd. Ghencea.
Acum este obligatoriu ca toate vagoanele sa aiba si transpoder si statie emisie receptie deoarece comanda semafoarelor si managamentul se va face din dispecerat, in premiera pe aceasta linie. Sistemul de comanda la trecerea tramvaiului existent nu mai este eficient pentru ca este conceput pentru un numar de 32 vagoane pe aceasta linie, pe cand acum sunt vreo 41 ture.
In intersectia Brasov - Ghencea faza de pe strada Brasov spre Ghencea trebuie sa fie intai pentru tramvai si apoi pentru masini, nu invers cum este acum (nu stiu daca mai este asa cu noile semafoare), pentru ca tramvaiul pleaca si ii loveste pe cei care inca trec pe galben...

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti shoppy

Da, sistem care nu a functionat niciodata o sa funcitoneze acum, si, in loc sa se schimbe doar dulapul de comanda(automatizare), se vor sapa santuri pentru alte cabluri, se vor sapa gropi pentru alti stalpi si se vor monta stalpi/semafoare noi fix langa alea vechi, ca nu e an de criza.
Eu propun sa ne organizam un grup de indivizi cu tevi si bate care, de fiecare data cand vedem ca fUTI monteaza un stalp/semafor nou langa unul deja existent si functional, sa ne ducem sa-l spargem, asteptam sa se puna altul si apoi ne ducem sa-l spargem din nou, si tot asa, sigur toata lumea va fii multumita si nu se va chinuii nimeni sa ne dibuiasca cu vreo camera.

Ca venii vorba de camere, camere pentru ce? Vrea cumva politia sa dea amenzi cu ajutorul camerelor si nu deja le-a instalat tot fUTI o droaie de camere supradimensionate ca performante cu care nu face absolut nimic? Mai bine cu banii aia sa mai bage operatori la 112, ca oricum pana nu incep aia sa urle pote sa vada politia pe camere si ca s-a prabusit intercontinentalu ca tot degeaba.

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

shoppy wrote:
Da, sistem care nu a functionat niciodata o sa funcitoneze acum, si, in loc sa se schimbe doar dulapul de comanda(automatizare), se vor sapa santuri pentru alte cabluri, se vor sapa gropi pentru alti stalpi si se vor monta stalpi/semafoare noi fix langa alea vechi, ca nu e an de criza.
Eu propun sa ne organizam un grup de indivizi cu tevi si bate care, de fiecare data cand vedem ca fUTI monteaza un stalp/semafor nou langa unul deja existent si functional, sa ne ducem sa-l spargem, asteptam sa se puna altul si apoi ne ducem sa-l spargem din nou, si tot asa, sigur toata lumea va fii multumita si nu se va chinuii nimeni sa ne dibuiasca cu vreo camera.

Ca venii vorba de camere, camere pentru ce? Vrea cumva politia sa dea amenzi cu ajutorul camerelor si nu deja le-a instalat tot fUTI o droaie de camere supradimensionate ca performante cu care nu face absolut nimic? Mai bine cu banii aia sa mai bage operatori la 112, ca oricum pana nu incep aia sa urle pote sa vada politia pe camere si ca s-a prabusit intercontinentalu ca tot degeaba.


Camerele sunt utile pt supravegherea intersectiilor si nu au fost concepute niciodata pt faza contraventionala (nu sunt omologate ;) ). Dpdv al probelor pt accidentele rutiere sau alte infractiuni ce isi au punctul de origine in strada sunt extrem de foarte utile. Am mai discutat odata aman2 - ne-am si ciondanit parca - despre lucrul asta si ti-am explicat utilitatea lor actuala.

Ontopic: da, se vor schimba toate semafoarele pe linia 41, si asta e un lucru util. De faza cu camerele de supraveghere si cu sistemul tip "unda verde" nu stiu nimic. Personal am "urlat" de cateva ori pentru instalarea de camere de supraveghere in sectorul 6 pe cele 2 artere importante Brasov si I.M. din pacate camere in acest moment functionale sunt DOAR la Leu si Apaca.

Offtopic: UTI a instalat semafoare + camere si la DN1/Aerogarii de un an de zile, nici azi acele camere nu au legatura cu dispeceratul...

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti shoppy

Si eu ti-am explicat ca altii au camere de 5 ori mai ieftine da omologate si dau amenzi cu ele de vreo 10 ani si voi nu sunteti in stare sa trimiteti o masina unde vedeti (pe 1024x768 raw color) ca depasesc bizonii refugiul, fac stanga de pe banda de dreapta sau blocheaza taximetristii banda de dreapta. Daca vrei sa intelegi bine, daca pe toti plutonierii va scoate fUTI odata pe luna la shorley sau pui de urs si va da o masa de 50 de lei ca sa va bagati aiurea in vorba si sa-i laudati pe la toate colturile, asta e, tine-o tot asa.

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Dominatrix

Utilizator anonim wrote:
Acum este obligatoriu ca toate vagoanele sa aiba si transpoder si statie emisie receptie deoarece comanda semafoarelor si managamentul se va face din dispecerat, in premiera pe aceasta linie.
Adica cum? Daca vagoanele au transponder functional de ce nu pot comanda semafoarele direct cand se apropie de intersectie? Sau imi scapa mie ceva?

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

lucianho wrote:
Semafoarele din zona Cutitului de Argint sunt functionale...am trecut azi prin zona si am vazut acest lucru.Se pare ca odata cu functionalitatea acestor semafoare zona nu mai este un adevarat haos si se circula mai bine...


Era de asteptat, au fost instalati si senzorii optici ..

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

shoppy wrote:
Si eu ti-am explicat ca altii au camere de 5 ori mai ieftine da omologate si dau amenzi cu ele de vreo 10 ani si voi nu sunteti in stare sa trimiteti o masina unde vedeti (pe 1024x768 raw color) ca depasesc bizonii refugiul, fac stanga de pe banda de dreapta sau blocheaza taximetristii banda de dreapta. Daca vrei sa intelegi bine, daca pe toti plutonierii va scoate fUTI odata pe luna la shorley sau pui de urs si va da o masa de 50 de lei ca sa va bagati aiurea in vorba si sa-i laudati pe la toate colturile, asta e, tine-o tot asa.


Esti chiar sub orice limita ... unde in tara asta exista camere OMOLOGATE montate in intersectii? Da-mi si mie un exemplu si eu le mananc - fara sare si piper. Ti-am mai explicat de N+1 ori si o sa mai adaug un +1 poate odata la un moment dat vei intelege faptul ca mi se falfaie mie ce face UTI si ce monteaza. Pt natura meseriei mele camerele sunt utile pt total lucruri diferite gen cand cineva da cu masina peste un prieten de`al tau (ca sa nu folosesc alt limbaj mai dur) sa pot sa vad macar ceva nu sa caut acu` in caru` cu fan ca martori oculari sunt doar cand vine presa nu si politia.

Cat priveste mesele date de UTI poate tu unu le-ai prins si poate asa se purtau cu tine eu personal inca nu am primit nicio invitatie de la nimeni din UTI desi mi-as dori sincer sa stau de vb cu vreo 2-3 insi de p`acolo. Nu de alta dar sistemul lor de management al timpilor semaforici ma intereseaza intr-un mod deosebit. Poate ma ajuti tu ca vad ca tot sti cum sta treaba p`acolo.

In alta ordine de idei, intr-un oras cu 200 de intersectii MAJORE in care pe un schimb ies in trafic 20-25 de echipaje a cate MAXIM 2 oameni -- atat personal dispune circulatia - e putin cam greu sa se sanctioneze cum vrei tu adica pe toti si indiferent de ce fac. Ti-am mai explicat, nu-ti convine da-te cu fundu` de pamant si tipa AU! Pana una alta eu unu` nu am laudat UTI ci tehnologia pe care o folosesc si au reusit s-o implementeze. Nu ma intereseaza cum, banii sunt de la bugetul local, deci oricum nu parveneau ministerului de interne pentru achizitii. Sincer si pe mine ma doare sufletul stiind ca din banii pe o intersectie puteam sa achizitionez Z aparaturi necesare in cercetare INSA nu sunt nici eu si nici tu cel care hotaraste ce si cum.

P.S.: Ma repet -- nu ma ataca aiurea-n vant pe motive tampite si pt faptul ca tu ai fost dat afara sau ai plecat de la un angajator in conditii neprielnice. Nu te cunosc, nu ma cunosti, nu ma intereseaza trecutul tau si nici prezentul. Discutam pe un forum de infrastructura al Bucurestiului. Vrei discutii despre meseria mea te pot linisti cu 2-3 fotografii daca intr-adevar vrei sa vezi cui dau eu "amenzi" ... si cu asta am incheiat! N-ai decat sa te certi singur. Sincer iti apreciez munca ce o faci pe forum cu fotografii&stuff dar, te rog eu, lasa-ma in durerea mea in pace si nu te mai certa cu mine din cauza fostului tau patron...

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Grigore

Nightwolf wrote:
Era de asteptat, au fost instalati si senzorii optici ..


Ce senzori optici?!

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti shoppy

Nu in tara noastra, la aia cu apa calda, la aia nu se pleaca de la premiza "hai sa pompam bani in fundul firmei x" ci de la premiza ca sa se faca o treaba...
Ca venii vorba de civilizatie, ieri noile semafoare fUTI de la Lujerului o si pusesera de greva, cu tot dulapul lor de automatizare cu care eu pot sa automatizez o mica fabrica; iar cascheta a asteptat sa ajunga coada la Politehnica si hai sa-i dea drumu la toata, si logic ca s-a infipt toata coada in stopul de la Rasaritului si s-a blocat intersectia, si iara am stat 10 min pe loc...

 


Re: Schimbarea semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

Grigore wrote:
Nightwolf wrote:
Era de asteptat, au fost instalati si senzorii optici ..


Ce senzori optici?!


Sunt niste senzori gen celule fotosensibile instalate in asfalt care "masoara" fluenta sau fluiditatea traficului in zona respectiva si numara masinile si astfel regleaza timpii semaforici ...

 


Go to page:  1  ... 5 6 7 8 9 10 11  ... 58
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422111 posts in 5256 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use