Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Managementul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere

805 posts, 161422 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 58
 
 

📖 Pagination options
Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti shoppy

Lasa sa fie cu buton la Orsova, ziua oricum sunt multi pietoni si tot aia e, dar dupa 9 seara e bun.

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti Chev Celios

Chev Celios wrote:
florin wrote:
Am găsit un articol de la începutul anului cu ce se va face anul ăsta. Totuşi, se lucrează şi în alte zone, probabil restanţe din anii trecuţi.

Lista noilor zone care vor fi semaforizate:

...
5. Fundeni - Câmpul cu Narcise;
...
16. Fundeni - IÅ£cani;


...


Aolo dupa ce ca se facea o coda la semaforul ala de la Institutul Oncologic dinspre Pantelimon in fiecare dimineata de te lua toti draci acum si era boierie dupa acum o sa fie Fundeniul o mare blocare si cu semafoarele astea doua care sunt la mai putin de 100m unu de altul.Eventual sa puna unul si la Iesirea de la Spitalul Fundeni si la cele doua treceri de pietoni din Fundeni ca sa fie treaba cum trebuie. :evil:  :evil:  :o  :o

L.E. Am sa spun ca anu trecut sa montat un semafor cu comanda de la pieton si la trecerea de pietoni de la Parcul Motodrom.



Deja semaforul de la intersectia Fundeni cu Itcani a fost montat.Acum se lucreaza la montarea semaforumul de la intersectia Fundeni cu Str. Campul cu Narcise.Aceste doua semafoare au legatura cu viitoare prelungirea a liniei 282.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti Utilizator anonim

Si in toata zona Ghencea au fost plantate semafoare, sa vedem insa cum va fi reconfigurata zona si cum le vor da drumul.
In intersectia Zizin/Vitan au fost montate samafoare, acestea asteapta sa fie puse in functiune.

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti telvanni

Pe bd-ul Lacul Tei au montat la 2 dintre trecerile de pietoni sistemul acela de avertizare alimentat de panouri fotovoltaice. Eu cred ca e foarte scump acel sistem, mult mai scump ca economia de curent pe care o va face in urmatorii 5 ani.

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti 3mil

De asemenea au fost montate semafoare si la intersectia Baicului cu Pantelimon.

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

Au fost montate multe semafoare in ultimele 3 luni insa majoritatea functioneaza in G. I. si au rol STRICT de avertizare ... mi se pare o investitie mult prea mare pt a le lasa doar in g.i. ... intr-adevar nr. de accidente in acele puncte s-a redus considerabil DAR ....

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti mindmasster

Nu te supara , ce inseamna G.I ? Chiar nu stiu

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti 3mil

Galben intermitent. ;)

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti Nightwolf

3mil wrote:
Galben intermitent. ;)


eGZact :)

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti Mircea G

" Jeaba "  se semaforizeaza , sau se schimba semafoarele atita timp cit nu se schimba sistemul !
Marea majoritate a semafoarelor sint amplasate idiot de jos sau in copaci facind imposibila vederea lor de la distanta pt a putea sti ce ai de facut , accelerezi sau frinezi , sau sint obturate de masini parcate sau chiar de masini din trafic .
Daca idiotii care se ocupa de semaforizare ar vrea sa faca ceva cu adevarat util , ar suspenda semafoarele deasupra intersectiei pt a fi vizibile de catre toti soferii .
Tot asa ar trebui mutate si semnele de circulatie sus , deasupra strazii pt a fi vizibile de la distanta si de catre toata lumea pt a sti ce trebuie facut . In situatia de acum , mergi ca racheta si te  " trezesti " cu un "cedeaza "pitit bine in pom , frinezi , si prostul din spatele tau intra in tine deoarece el nu stie ce semn urmeaza ...

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti shoppy

Una ar fii sa fie acoperite de copaci dar politia se saboteaza singura. Semaforul de la Domeni dinspre Clabucet e acoperit de semnul treceri de pietoni, semaforul de la Chitila cu Lainici dinspre centru e cu 2 metrii mai inainte de marcajul perpendicular, asa ca dupa ce opresti odata la marcaj si vezi fix fundu semaforului inveti sa opreste la 3 metrii inainte de marcaj.
Iar la Apaca e haos cu semafoarele pentru pietoni, adica spre Lujerului e trecere diferentiata pana la spatiul verde de pe mijloc, la celelalte 3 directii se trece dintr-o parte in alta, deci avem 3 timpi pentru masini versus 5 timpi pentru pietoni, rezultatul e foarte mult rosu pentru pietoni si cine vrea sa treaca in coltul diametral opus nu intelege absolut nimic ca are timp de rosu si pe-o parte si pe cealalta, deci trece la nimereala, cand "nu vine".

 


  • plouis
  • Posted:
  •  

Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti plouis

ok cu cateva corecturi: "ar fi"; "piata Domenii"; "cu 2 metri"

ps: fa marcaj mai strans la i-uri.  :lol:

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti telvanni

plouis wrote:
ok cu cateva corecturi: "ar fi"; "piata Domenii"; "cu 2 metri"

Recomand un site foarte bun pentru a corecta micile greseli de gramatica: http://diacritica.wordpress.com/
(scuze de off topic)

 


Re: Schimbarea Semafoarelor in Bucuresti shoppy

Cand am trecut pe la 10 pe 41 mergeau semafoarele, cand m-am intors pe la 13 la Ciurel si la Giulesti nu mai mergeau.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 58
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use