Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Magazinul Universal ”București” - trecut, prezent, viitor

33 posts, 9735 views
 
Go to page:  1 2 3
 
 

📖 Pagination options
Re: Stiri, proiecte, perspective Adrian Rosca

Merci pentru link. Cladirea era chiar faina pe alocuri:







 


Re: Stiri, proiecte, perspective aztec

Pacat.
Vitrina din fata era una rarisima.
Birouri...arhitectura de sticla termopan si uratenie.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective alexxd_31

Am auzit ca o sa se reconstruiasca identic.
La ultimul etaj restaurant.
Deci nu cred ca e asa de rau.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective TibiV

"La interior vom demola mare parte din clădire şi o vom reconstrui. Va fi o clădire nouă, dar cu o faţadă identică cu cea iniţială“, spune Radu Moldoveanu, reprezentantul acţionarilor olandezi.

https://www.zf.ro/companii/pariu-de-5-milioane-de-euro-investitorii-olandezi-au-inceput-lucrarile-la-cunoscutul-magazin-bucuresti-17507112

Astia chiar ne cred si prosti, si chiori...
Nu se demoleaza doar la interior. Se demoleaza tot.
Vor demola tot, apoi vor reconstrui fatada cum vor. Eventual, cum a fost.

Nu ma deranjeaza asta. Ma deranjeaza insa minciuna...

 


Re: Stiri, proiecte, perspective 1689

Aceeasi minciuna ca la Magheru One.
Arata (cam) la fel, dar nu mai are nimic original.
La fel ca Balcescu colt cu Cimpineanu. Traim cu surogate.
Iar ceea ce mai grav - asa cum spuneam - e ca ni s-a inoculat asta ca normalitate.
In orice oras "normal" asa ceva avea urmari grele. Amenzi cu *multe* zerouri si procese de cele mai multe ori incheiate cu hotariri judecatoresti in care haiducul e obligat sa reconstruiasca - identic - cladirea folosind materialele originale.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective andrei11

Aici NU sunt de acord cu tine. Nu înțeleg de ce vrei morțiș să aibă cărămida originală ? Știi cum gândești tu ? Ai o reproducere a unui   tablou celebru. N-am priceput niciodată  de ce unii strâmbă din nas la faptul că reproducerea n-ar fi estetic egală cu originalul.  Ce, un original îmi încâtă ochiul altfel decât o reproducere ? Află că poza care am postat-o mai jos are o hibă, nemții au renovat clădirea  integral, așadar varul de pe ea nu mai e cel original. Cum rezolvăm problema esteticii tabloului reprodus sau a varului din fotografia de mai jos ?
Dacă e s-o iei așa, nici magaziunul București nu mai era cel original, fiind consolidat masiv după cutremurul din 1977. Deci ? Betonul ăla nu e Portlandul pe care l-a gândit inginerul constructor. În decursul timpului unele geamuri s-au mai spart, a mai fost renovat integral ( asta oricum s-a întâmplat după 1977 ) Deci unele geamuri / varul nu mai e cel original.
11-14-2018 9-09-00 PM.jpg (58.02 KB; downloaded 3369 times)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Cristi N

Pana la urma investitorul respectiv vrea sa isi scoata banii cheltuiti, in cazul lui trebuie sa aiba chiriasi. Nu cred ca o sa aiba prea mult succes cu o compartimentare demna de anii '30. Mi se pare ca reconstructia cu pastrarea arhitecturii este un compromis acceptabil.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Puss in Boots

E pacat si ca dupa 77 multe din cladirile care au suferit stricaciuni de pe Magheru/Balcescu nu au fost refacute pastrand planul original. Cea de vizavi de galeriile Orizont, cea de la Romana unde la parter era braseria Turist si parca mai sunt minimum 2 exemple. Varsovia si alte orase bombardate (in Germania si nu numai) nu mai au cladirile originale insa cele refacute sunt aidoma celor din trecut. Chiar daca betonul si restul materialelor sunt contemporane cu multi dintre cei care locuiesc in oras. Nici eu nu am nicio problema cu o cladire refacuta dar fara a pastra caramida originala cat timp respecta (in cazul unei cladiri istorice) planul original sau macar specificul zonei unde se afla.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective alexxd_31

Respectarea planurilor originale inseamna incadrarea din start intr-o clasa seismica. Planurile originale nu au nici o calificare seismica.
Normal e ca tot ce se construieste sau se reface trebuie sa respecte P100-2013.
Multe din vechile cladiri ale orasului daca nu vor fi daramete si construite de la 0 sau reconsolidate nu vor rezista la un eventual cutremur de peste 7 grade.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective realistul

Foto de astăzi cu demolarea magazinului București.
Foto de pe strada din spatele magazinului.
IMG_20181115_104536.jpg (1.62 MB; downloaded 3330 times)
IMG_20181115_104310.jpg (1.22 MB; downloaded 3329 times)
IMG_20181115_104218.jpg (1.2 MB; downloaded 3329 times)
IMG_20181115_104146.jpg (1.06 MB; downloaded 3330 times)
IMG_20181115_104116.jpg (1.43 MB; downloaded 3330 times)
IMG_20181115_102438.jpg (1.48 MB; downloaded 3327 times)

 


Re: Stiri, proiecte, perspective Puss in Boots

Normal ca nu vor rezista. Prin respectarea planurilor originale eu ma refer strict la refacerea fatadei, a ornamentelor (daca exista), in fine, orice tine ca respectiva cladire sa fie aidoma celei vechi chiar daca structura e noua, poate si fundatia etc.

 


Re: Stiri, proiecte, perspective misterr

Ce se va construi în locul celebrului Magazin București. Lucrarea va costa 6 milioane €

Click pe imagine pentru video:





Celebrul Magazin Bucureşti, construit în perioada interbelică în inima Capitalei, a început să fie dărâmat. În perioada comunistă era unul dintre cele mai importante locuri pentru cumpărături, apoi după Revoluţie a fost lăsat în paragină 20 de ani.

Actualii proprietari, doi olandezi, vor să ridice un magazin nou însă, pentru că se afla într-o zonă protejată, la intrare în centrul istoric, sunt obligaţi să păstreze arhitectura faţadei.

Sub privirile pline de nostalgie ale trecătorilor, Magazinul Bucureşti este demolat în aceste zile.

Localnică: ″Este foarte trist pentru că aici îmi făceam cumpărături. Şi acum îl demolează, e foarte trist, e totuşi ceva din istoria noastră.”

Fostul Magazin Bucureşti, poarta de intrare în centrul istoric al Capitalei, este întins pe o suprafaţă de peste 4.000 de metri pătraţi. Era format din două clădiri, prima cea din spate construită în 1929 şi cea de a doua cosntruita 10 ani mai târziu. Dacă până în 1989 a fost unul dintre cele mai impoirtante centre comerciale din Capitală, ulterior a fost lăsat în paragină.

Proprietarii erau moştenitorii familiei Bunescu, cei care au fondat magazinul în urmă cu un secol. Ulterior, clădirea a fost cumpărată de fostul primar Marian Vanghelie, însă după multe procese a fost retrocedata mosternitorilor de drept. În 2013, clădirea a fost achizionata de doi cetăţeni olandezi cu 4 milioane de euro.

Radu Moldoveanu, reprezentantul investitorilor străini: ″Am început lucrările acum o lună şi jumătate, o să renaştem brandul Magazinului Bucureşti. Am cumpărat mai multe clădiri în zonă și pe măsură ce primim avize le readucem la viaţă.

Clădirea va fi dărâmată până la începutul lunii decembrie, iar în locul ei, în următorii doi ani, va răsări un nou magazin.

Intrarea se va face pe vitrinele rotative, specifice vechiului magazin. Înăuntru vor fi şase etaje cu magazine, iar la ultimul etaj va fi constuit un restaurant panoramic.

Silvestru Florian, directorul firmei de construcții: ″Se va ridica de la zero o altă clădire la aceeaşi înălţime şi se păstrează elemntele arhitecturale de faţadă. Va fi o clădire care va mai dura încă 100 de ani, pentru că aceasta nu cred că mai rezista la un cutremur mai mare″⁣.

Mario Kuibus, arhitect proiect: ″Vor fi diverse elemente interesante , un lift panoramic în interior. N-o să fie acel magazin de tip vechi etaj cu etaj sau un lift în colţul clădirii. Va fi brandul Bucureşti, va scrie mare la parterul cladirii″⁣.

Proprietarii olandezi au vrut că mozaicul din pardoseală vechiului magazin să fie salvat şi recondiţionat.

Silvestru Florian: “Un mozaic frumos, fundiţa care a fost în perioada interbelică, nişte arcade romanice, uşile nu deosebite, dar de păstrat pentru ceva de continuitate″.

Lucrarille vor costa peste 6 milioane de euro.

 


Re: Magazinul Universal ”București” - trecut, prezent, viito Gabi23

Lucrările de demolare continuă:

Demolarea Magazinului București - 05.12.2018 (2).JPG (485.09 KB; downloaded 3206 times)
Demolarea Magazinului Bucuresti - 05.12.2018 (1).JPG (382.05 KB; downloaded 3211 times)
Demolarea Magazinului București - 05.12.2018 (3).JPG (387.94 KB; downloaded 3208 times)

 


Re: Magazinul Universal ”București” - trecut, prezent, viito realistul

Este istorie deja. Au început executarea de coloane forate. Ieri era deja și  o CIFA acolo.

 


Go to page:  1 2 3
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420775 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use