Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze hibrid în perioada 2018-2022

181 posts, 67421 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

Otokar nu face hibride, posibil sa-l fi confundat cu varianta CNG. Slabe sanse pentru Iveco si Solaris pentru ca ei au hibride pe baterii, deci vor trebui sa asigure si bateriile in garantia full-warranty.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 ticker

Da, asta am si facut, am confundat cu CNG-ul... L-am taiat de pe lista ca sa nu induc in eroare.

Pe cei de mai jos nici nu i-am adaugat din cauza pretului.
Volvo 7900 Hybrid, VDL Citea SLF-120 Hybrid, Heuliez GX337 Hybrid, Scania Citywide LF

Nici asta nu cred ca se califica dpdv pret... dar imi suna similar tehnologiei de pe Citaro Hybrid: MAN Lion's City EfficientHybrid.

https://www.bus.man.eu/de/en/city-buses/lions-city-18/economic-efficiency/Economic-efficiency.html

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Albert

Otokar nu face nici hibride,nici electrice.Doar diesel și CNG.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

ticker wrote:
Da, asta am si facut, am confundat cu CNG-ul... L-am taiat de pe lista ca sa nu induc in eroare.

Pe cei de mai jos nici nu i-am adaugat din cauza pretului.
Volvo 7900 Hybrid, VDL Citea SLF-120 Hybrid, Heuliez GX337 Hybrid, Scania Citywide LF

Nici asta nu cred ca se califica dpdv pret... dar imi suna similar tehnologiei de pe Citaro Hybrid: MAN Lion's City EfficientHybrid.

https://www.bus.man.eu/de/en/city-buses/lions-city-18/economic-efficiency/Economic-efficiency.html

Toate au sanse, avand in vedere ca e o comanda babana. Ziceam ca Mercedes ar avea sanse mari cu Citaro Hybrid pentru ca e un hibrid pe supercondensatori nu pe baterii.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 bercenicity

punmeister wrote:
Cum pretul are ponderea de 60% si PMB vrea 8 ani de garantie full-warranty, sunt avantajati din start cei de la Mercedes cu Citaro Hybrid, fiind un hibrid pe supercondensatori care e cu doar 10500 de euro mai scump decat Citaro C2.

Spre deosebire de licitatia de troleibuze cu baterii, nu se specifica ce performante trebuie sa aibe pe termen lung sistemul de stocare de energie. Daca in 3 ani bateriile mai tin doar 30%, totul e ok, autobuzul merge :popa:

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

Cine vine cu hibrid pe baterii va trebui sa asigure si bateriile in garantia full-warranty. Tocmai de asta am zis ca Mercedes are aici un mare avantaj.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 bercenicity

Si cine decide cand trebuie schimbate bateriile si la ce parametrii? As fi preferat sa fie cerinta in caietul de sarcini, nu la discretia producatorului.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

punmeister wrote:
Sa inteleg ca acum vor scaune tapitate sau vor cu perne de plastic ca la Citaro Euro 4?



Deci pana la urma PMB chiar s-a trezit in 2019 de vrea autobuze hibrid cu scaune tapitate? Intrebare de 100 de puncte.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 WT_fan06

Aşa interpretez, că ar fi scaune cu tapițerie. E un pas înainte, oricum...
Un alt lucru pozitiv ar fi butoane pentru deschiderea uşilor de către pasageri.
Cabina însă va fi tot separată complet de salonul pasagerilor, să nu cumva să facem un salt prea mare înainte.

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 bercenicity

Conform "Metodologiei de calcul si evaluare pentru acordarea punctajelor fiecarui factor de evaluare" e de 0 puncte  :D

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 micutzu

In afara de aceste 130 de hibride si 100 electrice, va mai fi o licitatie si pentru 100 de autobuze pe CNG?

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Albert

E doar o promisiune aia cu CNG.Nu exista HCGMB in acest sens...

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 Albert

Deci pana la urma care sunt liniile pe care intra hibirde?105,123,131,133,178,205,301,304,605?

 


Re: Achizitii de autobuze hibrid in perioada 2018-2022 punmeister

...
Screenshot_20181121-113535_Drive.jpg (241.4 KB; downloaded 3479 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use