Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Otokar Kent C - 18

309 posts, 125736 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 ADK

De ar fi fost măcar 100 de articulate (deși tot erau puține pentru un oraș ca Bucureștiul) n-ar fi fost o problemă prezența lor și-n linia 783, după cum sugerează câțiva colegi dar și mie mi se pare o redistribuire abuzivă a lor pe această linie, favorizând mai mult turiștii decât călătorii bucureșteni care foloseau 335-ul și care revin în mare la același spațiu de 12m. De când e linia 783 (și liniile expres în general) s-au circulat doar cu autobuze solo, fiți convinși că dacă MB-urile hibrid venite puțin mai târziu de Otokare nu aveau acel contract de circulație doar pe anumite linii, STB-ul se lăuda cu ele pe liniile expres iar articulatele erau băgate pe liniile chiar aglomerate. Așa au făcut și cu Saurer și Saviem care aveau o față mai elegantă pentru acele vremuri, decât cu Ikarus sau cu DAC chiar de erau noi, dar păreau că erau mai vechi ca ani de fabricație și ei vroiau ceva diferit ... apoi au venit DAF-urile și era cât pe ce să fie de atunci istorie Saurer-urile din cauza consumului.

Îmi amintisem o problemă - nu s-au luat mai multe din cauza străzilor înguste în București? străzile sunt aceleași, ba din contră, unele se tot lărgesc. La Buzău unde aparent credeam că este un personal mai puțin pregătit, intră cu articulatele pe o străduță chiar îngustă în Com. Săpoca, iar Irisbus-surile venite au puntea 3 fixă și dublă (și singura cu rol de tracțiune), față de Van Hool care o au la fel cu prima și permite mai ușor virajele. Revenind, autobazele sunt aceleași (poate că nu mai există anexele) deci probleme de garare n-ar trebui să existe în cele mai multe dintre garaje. Vine turistul, îl întâmpină o articulată pe 783 și după ce ajunge în oraș ... ciu-ciu articulate, toate doar de 12m, eventual de 10m și câteva de 18m doar în 335, în rest nimic, stă înghesuit într-un 12m lipit de ușă și poate și buzunărit după ce a avut poate norocul să vină cu un 18m în mare parte gol.

 


Re: Otokar Kent C - 18 Andrei98

SirVlady wrote here:
Salut decizia STB de a (re)băga articulatele în 783, însă trebuie să imi vărs doleanțele că nu sunt folosite eficient, la capacitatea lor maximă. Pe 783 avem 10 articulate, nimic ieșit din comun, dar pe 335, conform Info TB, sunt doar 7 articulate, restul nearticulatelor stând în autobază degeaba. De bine sau de rău, când 335 era singura linie cu articulate, aproape tot parcul de articulate era folosit din ce am văzut, 26-27 de articulate, restul fiind de 12m. Repet, decizia de a băga articulate din nou pe 783 este foarte bună, însă și ce mai rămâne pe din afară trebuie folosit și pe celelalte linii...

Vreo 6 sau 7 articulate sunt la Happy Garage deci nici daca s-ar vrea nu ar putea iesi toate la traseu.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 TPB

Eu tot nu inteleg: de ce nu trimit articulate in linia 102??

 


Re: Otokar Kent C - 18 ByOnu

Andrei98 wrote here:
Vreo 6 sau 7 articulate sunt la Happy Garage


Chiar in halul asta este situatia? Vorbim despre 25% din parcul de articulate. Este cumva vorba despre revizii programate, sau pur si simplu au picat cu diverse?

 


Re: Otokar Kent C - 18 cris_m

TPB wrote here:
Eu tot nu inteleg: de ce nu trimit articulate in linia 102??

Fa o plimbare intre Bobocica si Camil Ressu si vei vedea de ce. Am si explicat mai demult care e problema.

 


Re: Otokar Kent C - 18 punmeister

ByOnu wrote here:
Andrei98 wrote here:
Vreo 6 sau 7 articulate sunt la Happy Garage


Chiar in halul asta este situatia? Vorbim despre 25% din parcul de articulate. Este cumva vorba despre revizii programate, sau pur si simplu au picat cu diverse?


Multe stiu ca erau tamponate.

 


Re: Otokar Kent C - 18 TrainWrecker

6808 s-a stricat pe Soseaua Stefan Cel Mare si a fost tractat de o masina de interventii catre Pipera (posibil Autobaza Nordului), pe Barbu Vacarescu la ora 21:00.

 


Re: Otokar Kent C - 18 punmeister

Sau Happy Garage care e prin zona.

 


Re: Otokar Kent C - 18 TrainWrecker

Am uitat de Happy Garage, cum ai zis tu probabil acolo il duce, eu totusi nu intelegeam initial de ce nu il duceau la Titan, ca de acolo vine 6808 dar acum am inteles...

 


  • Endrei Mistodie
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 Endrei Mistodie

Dar de ce sunt autobuze articulate doar pe 335 și 783? (cel puțin asta am văzut când am luat un 335 articulat de la Piața Presei Libere până la Mall Băneasa când voiam să merg la Mall Băneasa în data de 27.12.2022). De ce nu există articulate pe toate liniile cu trasee lungi ca de exemplu 102, 104, 135, 243, 330, 381? Iar pe 381, care trece prin Pasajul Unirii, n-ar fi problemă, pentru că din câte știu eu au loc Otokarele de 12 metri. Cumva Otokarele de 18 metri au licență doar pe liniile express?

 


Re: Otokar Kent C - 18 LucaTB

Este un număr limitat de autobuze articulate și destule sunt defecte, într-adevăr unele trasee ar fi putut beneficia de autobuze articulate în cazul în care s-ar fi cumpărat mai multe...

 


Re: Otokar Kent C - 18 ikarus13

Articulat pe 243? Sa mute aerul de la Nitu Vasile la CFR Constanța?
Daca un traseu este lung, nu înseamnă că are și o cerere mare de călători.

 


Re: Otokar Kent C - 18 alexandru_gr

Țin sa te contrazic, 243 are cerere destul de mare mai ales la orele de vârf dar nu atât de mare încât sa fie nevoie de un articulat (nici nu cred ca se poate încadra în virajele strânse de la Delfinului,  Petricani cu Dimitrie Pompeiu , Dimitrie Pompeiu cu Gara Herăstrău respectiv Gara Herăstrău cu Pipera).

 


Re: Otokar Kent C - 18 Costin

Asta cu "nu se incadreaza" e un mit vandut de setebe drept contraargument pentru a cumpara autobuze articulate, doar pentru ca pentru sindicate autobuzul articulat a ramas echivalent cu DAC 117. Asa cum se poate peste tot in Europa, inclusiv in Brasov, Sibiu etc, pe strazi inguste din zone istorice, pe serpentine etc, asa se poate si in Bucuresti.

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421253 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use