Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Otokar Kent C - 18

309 posts, 125708 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 
 

📖 Pagination options
Re: Otokar Kent C - 18 gvladm

Nenea_titi wrote:
nu știu însă dacă acel Kent e identic cu cele de la noi (excepție culoarea, ăla era galben), tehnic mă refer.


Exceptand faptul ca ale lor au motoare Deutz EEV, sunt identice.

 


Re: Otokar Kent C - 18 punmeister

Si cutii Voith.

 


Re: Otokar Kent C - 18 barbuandrei

Probleme sunt foarte multe... ne-ar trebui zile întregi sa le discutăm. Partea pozitivă este ca ele se repara in fiecare noapte de catre personalul Otokar si Stb in garaje.

 


Re: Otokar Kent C - 18 Robert

De ce și STB? Mentenanța nu este asigurată de Otokar conform contractului și prețului plătit? Sau să înțeleg că folosesc mână de lucru de la STB care nu îi costă?  :applause:

 


Re: Otokar Kent C - 18 Nenea_titi

Probabil că nu au mână de lucru, și așa mai învață și stb să le repare...sau probabil îi scoleste acum, și îi racolează mai târziu.

 


Re: Otokar Kent C - 18 barbuandrei

Gresit. Fiecare mecanic a fost pe rand in anul 2019 la garajul Otokar pentru scolarizare, tocmai pentru a avea cunostiinte specifice defectelor Otokar, tocmai pentru a putea repara la ele.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 18 GPS

Normal trebuiau reparate de Otokar, nu de STB. Plus că defecte la mașini vechi de un an nu este ceva normal...

 


Re: Otokar Kent C - 18 Robert

Dar de ce trebuie să știe mecanicii STB să repare autobuze cu full waranty asta e întrebarea mea? Facturează Otokar mâna de lucru consumată înapoi la STB. Mie mi se pare o încălcare flagrantă a contractului. Mecanicii ar trebui să își vadă de Mercedesurile lor și nici să nu se atingă de Otokar. Nu așa era vorba și lauda că Otokar face tot, STB pune lichidul de parbriz și salut...  :popa:

Se pare că până la urmă este exact cum s-a speculat din prima zi. Ei vor asigura piesele și totul va fi reparat la STB. Să nu mai spunem de tractarea lor până acolo.  :headbash:

 


Re: Otokar Kent C - 18 Calaretul

6802 a iesit momentan din traseu , fiind accidentat coltarul stanga fata si panoul lateral stanga. Tot la capitolul Kent 18m trase pe dreapta , il avem si pe 6826 de aproximativ 2 luni , fiind cu ambele oglinzi rupte.

 


Re: Otokar Kent C - 18 andrei11

Cred că e altceva la mijloc, nu poți sta 2 luni pentru două oglinzi ! Poate o fi parte în vreun dosar penal, distrugere, furt, etc.

 


Re: Otokar Kent C - 18 Costin

Nu neaparat treaba penala, dar daca paguba e din vina soferului STB probabil se complica lucrurile cu asigurarea si cu garantia Otokar (care chiar daca e "full" nu cred ca acopera problemele care nu sunt vina producătorului).

 


Re: Otokar Kent C - 18 barbuandrei

Bineinteles ca nu sunt acoperite de garantie. A fost mai fost o situatie asemanatoare cu 6814 sau 6816 (nu tin minte exact numarul masinii), care a stat 3 luni pentru cele doua oglinzi rupte, cu vinovatia soferului STB. Procesul este unul lung, datorita legislatiei noastre si dorintei de munca. De la momentul producerii accidentului dureaza in jur de o saptamana sa se formeze o comisie de tamponare in cadrul STB.

 


Re: Otokar Kent C - 18 Robert

Întreb și eu: nu se pot schimba oglinzile și după aceia să se determine vinovatul?  :popa:

 


Re: Otokar Kent C - 18 adrian buda

Doua autobuze Otokar de 18 metri au fost parcate de cateva zile in Depoul Berceni. Exista vreun plan de a fi transferate la Obregia/Giurgiului?

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use