Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Otokar Kent C - 12

1480 posts, 435356 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 106
 
 

📖 Pagination options
Re: Otokar Kent C - 12 George_F1

Multumesc! Este o opinie de respectat! Dar daca pe 12 m ai pe default DIWA de ce nu lasi asa? Mai ales cand ai avut (si inca ai!) 1000 (au mai ramas cam 8 sute si ceva) de Mercedes cu Voith?! Ca tot optimizare e si aia... :)

 


Re: Otokar Kent C - 12 punmeister

Da, doar ca pentru 8 ani se ocupa Otokar de mentenanta, nu STB.

 


Re: Otokar Kent C - 12 George_F1

De acord (desi am impresia ca doar primii 4 sunt complet moka :) )
Dar cu siguranta si Mercedes (sau Solaris sau cine a mai ofertat) oferea o garantie destul de mare... :)  :bere:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 12 Utilizator anonim

# anndrei, într-adevar lungimea ștergătoarelor  conteaza, dar in acest caz vizibilitatea e ok.  :twisted:

 


Re: Otokar Kent C - 12 Dragos31

Dar mai ok e la Citaro-uri. Vazut si comparat de mine... ;)

 


Re: Otokar Kent C - 12 andrei11

Faceți două greșeli fundamentale :
1) De unde știți voi ce vizibilitate are șoferul ? Nu cred că v-ați plasat vreodată pe scaunul șoferului...Asta e teoria unghiurilor,   se învață prin facultate, nu butonați Google că nu veți găsi nimic !
2) Câți bani sunteți dispuși să dați pe lame ? Lamele mai lungi costă mai mult...Și pot să coste și mai mult dacă sunt originale, nu făcute de nea Gică într-un atelier pe marginile Bosforului...Aud ? Câți bani sunteți dispuși să dați pe lame ?
Vă asigur că șoferul are vizibilitatea minim necesară să conducă fără stress, dar - iarăși repet - e treabă de teoria unghiurilor, se învață la  Politehnică.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 12 anndrei

Vizibilitatea la Citaro este mult mai buna datorita stergatoarelor mai lungi. Practic degeaba are parbriz panoramic cand ii ramane o portiune destul de mare necuratata. Mai bine puneau parbrizul din doua foi de geamuri cum aveau DAC si cum inca au autobuzele/autocarele americane. In felul acesta nu mai necesita schimbarea intregului parbriz pentru o crapatura si era mult mai ieftin.

 


Re: Otokar Kent C - 12 Cristi N

Dincolo de o anumita lungime a lamelor devine o chestiune de confort, pana acolo e vorba de siguranta, limita o determina proiectantul. Andrei11 ai foarte mare dreptate cu pretul dar raportat la celelalte consumabile astea cred ca au cea mai mica pondere. De exemplu eu am descoperit ca se comporta foarte bine stergatoarele de la Valeo si ma tin cativa ani (in jur de 15k km/an), la variantele pentru camioane/autobuze precis exista unii producatori care ofera posibilitatea de inlocuire doar a lamei de cauciuc cu pastrarea "intariturii" metalice.
Din punctul meu de vedere cea mai importanta e vizibilitatea in zonele "ascunse": zona imediat din fata masinii unde poti sa ai un copil pe care sa nu il vezi, zonele laterale si mai ales in dreptul usilor. Nu iau aici in calcul vizibilitatea in spatele autobuzului pentru ca in traseul curent foarte rar se da cu spatele dar altfel si acolo trebuia sa ne uitam.

 


Re: Otokar Kent C - 12 Dragos31

anndrei, și troleibuzele Ikarus 415T din București au parbrizul așa, nu e nevoie să ne "aruncăm" până în America... :D

 


Re: Otokar Kent C - 12 ikarus13

Vizibilitatea este mai buna la Otokar mai ales ca ai parbrizul curbat in laterale. Directia este mai buna, unghiul de bracare este mai mare. Daca un stergator este mai mic asta nu inseamna ca ai vizibilitate proasta. Hai sa fim seriosi...

 


Re: Otokar Kent C - 12 andrei11

Cristi, sunt convins că s-au uitat și la lungimea ștergătoarelor în ponderea prețului final.
Sunt convins că s-au respectat normativele cu privire la vizibilitatea în  caz de ploaie.
Repet, e treabă de unghiuri acolo, se învață la Politehnică. Dar sunt convins că s-au respectat normativele, era imposibil să se ignore, n-ar fi trecut de proiectare autobuzul...
Nu înțeleg cum e cu zona ușilor...Vrei să spui că nu se vede oglinda din dreapta pe timp de ploaie ?

 


Re: Otokar Kent C - 12 cris_m

Unui  simplu calator i se pare ca e ditamai dunga de apa si ca nu are vizibilitate, dar de pe scaunul soferului se va vede  cu totul diferit, adica bine. Or fi unele finisaje facute pe fuga, dar cu vizibilitatea nu te joci.

 


Re: Otokar Kent C - 12 Cristi N

Andrei11 nu am spus ca are o problema ci doar ca sunt o zona foarte importanta.

Maximul de vizibilitate cred ca este la masinile care au sistemul in care ambele stergatoare stau orizontal si apoi se ridica spre stalpii A dar pentru asta ai nevoie de doua motorase. Varianta asta cred ca e la Seat Leon si pe la Citroen.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Otokar Kent C - 12 anndrei

Totusi ce ne facem cu caldura exagerata din aceste autobuze? Se poate regla si nu stiu soferii de unde, este pe auto reglata din autobaza, are si mod manual?

 


Go to page:  1  ... 58 59 60 61 62 63 64  ... 106
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2363 forum members have written 428488 posts in 5314 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use