Regiunile RomânieiOlteniaJudețul Vâlcea

 

Topic: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea

98 posts, 32243 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Celestin Draganescu

"destule bug-uri" , poți detalia? ;)
Evident in privat ca sa nu facem off topic la subiectul despre Valcea.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Din ale transportului municipal:

- Oficial, toate cele 28 de autobuze Otokar sunt în circulație, alături de cele 7 articulate de la Mercedes, deci în total 35 de autobuze CNG circulă pe toate traseele din Râmnic. În prezent, acestea circulă de dimineața până seara pe toate liniile existente, exceptând linia P.

- Midibuzele Karsan Atak VL 06 BUS și VL 16 BUS au fost retrase, asigurările expirând pe 7 februarie. Nu știu care este motivul, acestea având doar 8 ani de când au fost achiziționate. Singurul lucru dubios pe care l-am remarcat la unul din acestea era că ceva a luat foc pe partea laterală, în zona unde se află afișajul electronic, probabil a suferit vreun scurt circuit, nu am idee.

- Microbuzul VL 07 ETA a fost și el retras de la 1 februarie, având ultimele curse pe linia P.

- În prezent, din vechile autobuze mai circulă ocazional câteva Golden Dragon-uri, în trafic remarcându-le pe VL 03 BUS, VL 04 BUS și VL 38 BUS acestea efectuând doar cursele speciale (am văzut la un moment dat că faceau transport de copii spre Ocnele Mari) și cursele către Faurecia.

- Din întreaga flotă doar autobuzele Otokar au fost echipate cu noul sistem de e-ticketing (cele de la Mercedes având așa ceva deja), urmând curând și cele 3 Stratos-uri, cele 2 Feniksbus-uri și probabil autobuzele Golden Dragon și microbuzele VL 01 ETA și VL 02 ETA. Un singur lucru dubios pe care l-am remarcat e că pe toate liniile din oraș circulă doar Otokare, chiar și pe linia B care este de microbuze, iar pe linia P este alocat un Stratos neechipat cu noul sistem. Un motiv din câte am înțeles este infrastructura care nu permite circulația în zona cartierului Poenari a vehiculelor largi cum sunt autobuzele, dar mi se pare aiurea că acei oameni circulă gratis cum ar veni, iar restul plătesc :))

- Pe lângă schimbarea biletelor clasice cu bilete cu cod QR, s-au schimbat și abonamentele dar și portofelele electronice. Mai multe detalii despre acestea aici. Pe viitor am înțeles că vor să lanseze și o aplicație pentru telefoanele mobile.

- În următoarea perioadă, ETA organizează o nouă licitație, de data aceasta cu 7 autobuze și 1 microbuz. Ca la orice licitație de-a lor, nu au precizat (și nici nu o vor face) ce licitează mai exact. Mai multe detalii găsiți aici.

 



  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Cf. datelor GM/SV, garajul celor din Vâlcea se afla în curs de reabilitare acum un an de zile, iar singurul DeSimon încă era prezent în curte puțin mai la separeu. În spate, câteva autobuze păreau retrase, iar DAC-urile s-au casat mai mult ca sigur...

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Garajul celor de la ETA este cred că peste 90% finalizat iar DeSimon-ul și în prezent se află fix în același loc. Cât despre DAC-uri, cel mai probabil le-au casat, iar autobuzele retrase acum sunt toate Irisbus-urile, DAF-urile și MAN-urile dar și midibuzele Karsan împreună cu fostul autocar al CSM. Unele dintre aceste autobuze au început să fie descompletate și urmează a fi casate.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

DRK wrote here:
Cu DAF-urile situația stă astfel:

VL 33 BUS - are asigurarea valabilă, dar echipamentul de pe sistemul de e-ticketing a fost mutat pe VL 13 ETA (Iveco Feniksbus CNG), deci sunt șanse mari să fi fost retras.
VL 34 BUS - ultima oară l-am văzut pe linia 3 în decursul lunilor februarie și martie, de atunci nu a mai circulat.
VL 35 BUS - defect și ireparabil (retras din 2019) (cel din a 3-a poză din postarea de mai sus)
VL 36 BUS - asigurarea o are valabilă și însă nu știu să fie defect. Ultima oară l-am văzut pe la sfârșitul anului 2021.
VL 37 BUS - singurul DAF rămas în circulație încă din luna martie.

VL 33 BUS, VL 34 BUS și VL 36 BUS se pot observa, puțin cam vag în penultima și ultima poză din postearea de mai sus.

Irisbus Citelis - circulă toate în afară de VL 28 BUS care a fost retras în 2019.

Irisbus Agora - din cele două mai circulă decât VL 08 BUS. Al doilea Agora (cel din penultima poză din postarea de mai sus, cu colantul acela portocaliu pe afișajul electronic) încă are asigurare și nu pare să aibă probleme.

MAN NG272 - mai circulă doar VL 07 TCZ, VL 07 TDA și VL 07 TDB. Presupun că cele retrase sunt cele din a 3-a poză, respectiv penultima și ultima.


După aproape un an de când am scris postarea asta, las mai jos câteva poze cu soarta a două dintre DAF-urile retrase, VL 34 BUS și VL 36 BUS. Acestea sunt la vânzare acum, pe OLX:

image_2023-06-29_115803345.png (890.16 KB; downloaded 2621 times)

image_2023-06-29_115826750.png (1.02 MB; downloaded 2621 times)

image_2023-06-29_115841341.png (1011.39 KB; downloaded 2621 times)

image_2023-06-29_115857782.png (981.76 KB; downloaded 2621 times)

image_2023-06-29_115959979.png (853.08 KB; downloaded 2621 times)

image_2023-06-29_120021737.png (1.05 MB; downloaded 2621 times)

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

După o bună perioadă de timp în care autobuzul VL 13 BUS, acel Iveco Crossway pe CNG achiziționat în 2019 de către cei de la ETA a fost scos din circulație, se pare că pe 30 iunie a fost emis prin SEAP o achiziție pt reparație către cei de la Briaris (reprezentanță Iveco pe Vâlcea) destul de...costisitoare.

Având în vedere că autobuzul ăsta a lipsit cam 1 an din câte îmi aduc aminte, mă mir ce le-a luat atât de mult să îl bage fix acum în reparații. Nu am idee ce s-a întâmplat cu el, dar sigur ceva grav dacă a durat atât de mult.

Detalii aici

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Dacă la sfârșitul lunii iunie prezentam soarta urâtă a două dintre DAF-urile retrase de către ETA, unul dintre ele a avut ceva mai mult noroc și a ajuns... party bus, devenind "The Elf Stage" la Deep Forest Fest, un festival de muzică techno organizat la Fețeni, în apropiere de Râmnicu Vâlcea.

O să las mai jos ceva filmulețe. Ar fi fost interesant din punctul meu de vedere dacă făceau așa ceva dintr-un DAC vechi, cum au făcut cei de la primărie cu VL 14 BUS autobuzul acela pt ziua copilului prin 2017, însă mă îndoiesc să mai existe măcar vreun DAC în curtea ETA.

Click aici pt filmulețe (link imgur).

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

DRK wrote here:
După o bună perioadă de timp în care autobuzul VL 13 BUS, acel Iveco Crossway pe CNG achiziționat în 2019 de către cei de la ETA a fost scos din circulație, se pare că pe 30 iunie a fost emis prin SEAP o achiziție pt reparație către cei de la Briaris (reprezentanță Iveco pe Vâlcea) destul de...costisitoare.

Având în vedere că autobuzul ăsta a lipsit cam 1 an din câte îmi aduc aminte, mă mir ce le-a luat atât de mult să îl bage fix acum în reparații. Nu am idee ce s-a întâmplat cu el, dar sigur ceva grav dacă a durat atât de mult.

Detalii aici

La 10 zile după această postare (18 iulie), întâmplător l-am zărit pe 13 BUS în zona mall-ului vechi efectuând o cursă pe linia 1. Păcat că nu i-am făcut o poză, are pe el și o reclamă la festivalul "We Love Music" care va avea loc zilele următoare, singurul lucru urât din punct de vedere al aspectului dpmdv, "șutit" peste colantul acela albastru cu care a venit la momentul achiziționării. Presupun că tot el va fi autobuzul care va efectua cursele speciale către festival.

 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Dragos31

Cateva imagini cu autobuzele Otokar recent achizitionate.

Pentru inceput, modelul de 10 metri.

VL 34 ETA - Linia 3 - Dispecerat Nord - 24 Iulie 2023





VL 35 ETA - Linia 6 - Bd. Tineretului - 24 Iulie 2023





VL 36 ETA - Dispecerat Nord - 24 Iulie 2023





VL 36 ETA + VL 39 ETA - Dispecerat Nord - 24 Iulie 2023





VL 39 ETA - Linia B - Strada General Magheru/Bd. Tudor Vladimirescu - 24 Iulie 2023





VL 39 ETA + VL 34 ETA - Dispecerat Nord - 24 Iulie 2023





VL 40 ETA - Linia 5 - Strada Remus Bellu - 24 Iulie 2023





VL 40 ETA - Linia 5 - Dispecerat Nord - 24 Iulie 2023





VL 43 ETA - Linia B - Strada Nicolae Titulescu - 24 Iulie 2023



 



Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Dragos31

Versiunea de 12 metri.

VL 60 BUS - Linia 6A - Strada Carol I - 24 Iulie 2023





VL 66 BUS - Linia 7 - Bd. Tineretului - 24 Iulie 2023





VL 69 BUS - Linia 1 - Shopping City Ramnciu Valcea - 24 Iulie 2023









VL 71 BUS - Linia 8 - Calea lui Traian - 24 Iulie 2023





VL 83 BUS - Linia 8 - Dispecerat Nord - 24 Iulie 2023





VL 86 BUS - Dispecerat Nord - 24 Iulie 2023



 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Dragos31

Din ''vechea'' garda - Iveco Crossway si Stratos.

VL 13 BUS - Bd. Dem Radulescu - 24 Iulie 2023





VL 13 BUS - Linia 6 - Calea lui Traian - 24 Iulie 2023





VL 09 ETA - Shopping City Ramnicu Valcea - 24 Iulie 2023





Diverse indicatoare si refugii de prin oras.

Autogara Traian









Dispecerat Nord





Gara









General Magheru





Shopping City Ramnicu Valcea



 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Revin și eu cu mici completări la postarea lui Dragoș. Mulțumim mult pentru poze!

- Stația de pe General Magheru a fost demontată, în momentul de față fiind doar containerul de vânzări bilete și abonamente.
- Poza în care VL60BUS a fost surprins era pe 6V. 6A nu trece prin centru (doar o chestiune de atenție la detaliu, sper că nu se supără nimeni).
- Un lucru de remarcat per total că acel Stratos e singurul care mai circulă din toată flota și face curse doar pe linia P (posibil să mai alterneze între Stratos-uri odată la câteva săptămâni, dar ieri eu tot pe 09ETA l-am văzut în zona 1 Mai, pe P). Afișajul acestuia a fost schimbat și arată altfel spre deosebire de cum arăta până în martie. Idem și pentru VL04BUS, singurul Golden Dragon pe care l-am mai remarcat în traficul vâlcean săptămâna trecută, efectuând o cursă pe linia 8.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Vâlcea  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426235 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use