Regiunile RomânieiOlteniaJudețul Vâlcea

 

Topic: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea

98 posts, 32245 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea ADK

Este posibil să fie o mașină mică sau orice altceva decât DAC'ul cu pricina, iar numărul să fi fost atribuit după casarea lui.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Căutând o mică informație pe site-ul ETA, am dat de niște poze vechi (de prin 2013) cu 3 din cele 8 autobuze Golden Dragon, la momentul respectiv fiind încă în China, abia ieșite din procesul de producție.








Cât despre situația lor actuală, 7 dintre acestea se prezintă chiar foarte bine, ETA având mare grijă de ele. Singurul puțin afectat să spun așa este VL 27 BUS căruia nu îi mai merge afișajul electronic și care a avut parte de un accident în partea din spate prin 2019 sau 2020, însă a fost reparat la scurt timp.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

andreir14 wrote here:
Stratos-ul VL 09 ETA, grav avariat in urma unui accident rutier de acum un an, a fost reparat si reintrodus in circulatie.

Fun fact câteva luni mai târziu (că tot a fost actualizat Google Maps cu imaginile din 2021): am dat de VL 09 ETA în iunie, în curtea Briaris (reprezentanța IVECO)


 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Dintre autobuzele MAN NG272 a fost retras si VL 07 TDE. Asigurarea acestuia i-a expirat pe 13 martie dar nu a mai fost în circulație din ianuarie.

Așadar, în circulație mai rămân VL 07 TCZ, VL 07 TDA și VL 07 TDB, care sunt în mare parte prezente de luni până vineri, pe traseele de convenție și linia 7.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Mai jos puteți vedea poze din satelit de pe Google Earth făcute în noiembrie 2021:

googleearth_9S43vRPtxE.jpg (208.41 KB; downloaded 3768 times)


googleearth_Avc46qe6q6.jpg (204.62 KB; downloaded 3768 times)


googleearth_N12pcPx2Dh.jpg (205.49 KB; downloaded 3768 times)


De ceva timp autobaza este in reabilitare și încă nu este gata, însă motivul pentru care postez aceste imagini este acela că nu se mai văd DAC-urile (ori eu sunt chior), ceea ce reprezintă probabilitatea să fi fost casate. Din păcate pozele au fost făcute de satelit fix noaptea, ceea ce mi-a dat și niște bătăi de cap să surprind niște cadre în care se înțelege cât de cât ceva.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Se pare că SC ETA SA a scos la licitație 4 autobuze, cine este interesat poate găsi detalii aici - click

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Imagini de pe google maps de la garajul ETA de pe strada depozitelor suprinse în luna iunie a acestui an:

image_2022-07-13_110914625.png (1.68 MB; downloaded 3508 times)


image_2022-07-13_110952539.png (1.66 MB; downloaded 3507 times)


În fund de tot se poate observa VL 35 BUS, retras încă din 2019 (autobuzul cu reclama la Diana)
image_2022-07-13_111103293.png (1.68 MB; downloaded 3507 times)


Se poate vedea si Rocarul U410 VL 32 BUS, tras la gard...
image_2022-07-13_111149586.png (1.67 MB; downloaded 3507 times)


image_2022-07-13_111220523.png (1.66 MB; downloaded 3507 times)


image_2022-07-13_111330538.png (1.91 MB; downloaded 3507 times)


Microbuzul fără număr de înmatriculare presupun că este VL 21 ETA, având în vedere faptul că echipamentul de la sistemul de e-ticketing a fost mutat pe VL 12 ETA (Iveco Feniksbus CNG)
image_2022-07-13_111441371.png (1.66 MB; downloaded 3506 times)


Autobuzele DAF, MAN, Irisbus Agora de se află fix în fundul curții ETA sunt retrase și nu cred că mai există șanse să mai apară în circulație, deși VL 09 BUS (Agora-ul) are asigurare valabilă până în februarie 2023.
image_2022-07-13_111731120.png (1.66 MB; downloaded 3506 times)


image_2022-07-13_111901704.png (1.65 MB; downloaded 3505 times)


Undeva se mai regăsește și fostul microbuz al CSM Râmnicu Vâlcea, VL 06 CSM

Surprinzător nu am reușit să văd UDM-urile, deși ETA are luna asta licitație cu 4 autobuze (refuz să cred că nu sunt ele cele licitate).

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Cu DAF-urile situația stă astfel:

VL 33 BUS - are asigurarea valabilă, dar echipamentul de pe sistemul de e-ticketing a fost mutat pe VL 13 ETA (Iveco Feniksbus CNG), deci sunt șanse mari să fi fost retras.
VL 34 BUS - ultima oară l-am văzut pe linia 3 în decursul lunilor februarie și martie, de atunci nu a mai circulat.
VL 35 BUS - defect și ireparabil (retras din 2019) (cel din a 3-a poză din postarea de mai sus)
VL 36 BUS - asigurarea o are valabilă și însă nu știu să fie defect. Ultima oară l-am văzut pe la sfârșitul anului 2021.
VL 37 BUS - singurul DAF rămas în circulație încă din luna martie.

VL 33 BUS, VL 34 BUS și VL 36 BUS se pot observa, puțin cam vag în penultima și ultima poză din postearea de mai sus.

Irisbus Citelis - circulă toate în afară de VL 28 BUS care a fost retras în 2019.

Irisbus Agora - din cele două mai circulă decât VL 08 BUS. Al doilea Agora (cel din penultima poză din postarea de mai sus, cu colantul acela portocaliu pe afișajul electronic) încă are asigurare și nu pare să aibă probleme.

MAN NG272 - mai circulă doar VL 07 TCZ, VL 07 TDA și VL 07 TDB. Presupun că cele retrase sunt cele din a 3-a poză, respectiv penultima și ultima.

 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Lars Schwarzfischer

Are the 3 NG272 every Day on the road? Where I can find them?

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

You can see the 3 buses every monday to friday on line 7 and on special trips to Faurecia factory until 4PM.
It would be very nice if you could picture them and share with us  :D

Have a great day!

 


Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea Anonimul1234

Mai există DAC-urile și ROCAR-ul sau au fost casate?

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

ROCAR-ul încă există, cât despre DAC-uri nu am idee. Știu că în decursul acestei veri ETA a efectuat 2 licitații cu 4 autobuze (cred că DAC-urile au fost cele licitate) dar nu știu dacă au fost luate de cineva sau nu.

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Din ale transportului municipal:

- Autobuzul articulat MAN - VL 07 TCZ a fost retras din circulație, iar VL 07 TDA și VL 07 TDB vor fi retrase în următoarele săptămâni.
- Autobuzul Irisbus Agora - VL 08 BUS a fost retras din circulație.
- Cele 16 autobuze Otokar sosite în septembrie au fost înmatriculate. Mai multe detalii aici .
- Încet încet se fac progrese în ceea ce privește ADI Transport, respectiv extinderea transportului în comun și în afara municipiului.
- În sedința consiliului local de astăzi (25.11.2022) s-a aprobat închirierea unui spațiu în apropiere de garajul ETA pentru amplasarea unei stații radio în cadrul proiectului de modernizare a stațiilor de îmbarcare/debarcare, echiparea mijloacelor de transport în comun și dezvoltarea unui centru utilat cu un sistem de management al traficului general în Municipiul Râmnicu Vâlcea.
- ETA a emis astăzi următorul comunicat pe site (sursa):

image_2022-11-25_214404999.png (337.4 KB; downloaded 2390 times)

 


  • DRK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul public în municipiul Rm. Vâlcea DRK

Din ale transportului municipal:

- Ușor ușor, Otokarele își fac apariția prin oras. Pe 30 noiembrie și 3 decembrie am văzut un Otokar prezent pe linia 7 și pe linia 3 (VL 69 BUS). Aș fi făcut și poze însă nu am avut posibilitatea, fiind la volan și doar în vizită în Vâlcea cu ocazia minivacanței.
- În viitorul apropiat urmează ca vechile autobuze să fie dotate cu un nou sistem de ticketing, adică vor avea aceleași taxatoare ca Otokarele și cel mai probabil se va renunța și la biletele clasice din hârtie.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Vâlcea  • 
Choose destination

Since our 2341 forum members have written 426241 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use