Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii"

240 posts, 86622 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Raul Dambovita telvanni

anitzei wrote:
Trebuie sa facem tot posibilul sa convingem oamenii sa renunte la autoturisme, sa mai puna fundu' la miscare, sa foloseasca transport comun, biciclete, chiar scutere daca e cazul.

Pai cu cine dragul meu? Cu nesimtitul asta de primar care-si pune oribilitatea aia de panou fix pe tot trotuarul? E de neconceput asa ceva...
mare nesimtire.JPG (288.13 KB; downloaded 4364 times)

 


Re: Raul Dambovita argos

Subscriu la ce ati spus mai sus.
Citez din afisul respectiv: "Felul in care arata sectorul nostru spune ceva despre fiecare dintre noi".
Ca si primar, cum sa fii atat de raton incat sa pui sloganul asta pe un baritai bannerul care sta ca o placinta pe trotuar ?!
E ca si cum cineva ar injura si totodata ar da lectii despre cum sa vorbim frumos...

 


Re: Raul Dambovita telvanni

@anitzei
Am sa te rog sa trimiti doamnei Laura Cernahoschi, redactor sef la B365, un mic e-mail in care sa semnalezi panoul ala. Eu i-am trimis si mi-a raspuns ca va face un articol pe tema asta.
contact: laura.cernahoschi@b365.ro
Rugamintea e valabila pentru toti care cred ca locul acelui panou nu este acolo.
Multumesc!

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Raul Dambovita Mircea G

Panoul va deranjaza ? Zona aia este una din cele mai infecte . Trotuare vai de lume , parcare mizera , parcagii minoritari , boarfe ...panoul este nimic !

 


Re: Raul Dambovita argos

@telvanni , done
@Mircea G ,macar sa incepem cu ceva. Problemele expuse de tine sunt din pacate oarecum generale (parcagii, boarfe, jeg, etc). Evident ne deranjeaza pe toti si in timp le vom eradica cumva. Usor, usor vor ajunge si unii dintre noi in pozitii cheie si vor salva ce se poate salva. Sper!

Oricum, sa revenim la subiect.. raul Dambovita :)  Asa cum spuneam, este o binecuvantare pt noi. Imaginati-va doar cat de trist ar arata Bucurestiul fara Dambovita..

 


Re: Raul Dambovita telvanni

Si iata ca a venit si raspunsul. Multumim doamnei redactor sef, care a mentionat ca incurca si pietonii.
Robert Negoiţă mai rău decât Liviu Negoiţă: a scumpit contractul cu Prigoană cu 60%
Primarul Sectorului 3, Robert Negoiţă, se laudă prin intermediul a zeci de afişe stradale că şi-a onorat promisiunea din campania electorală, respectiv de a nu mai percepe taxă pe gunoi de la cetăţenii Sectorului 3. În schimb, de la 1 noiembrie 2012, a scumpit cu 60% toate serviciile de curăţenie a străzilor şi lucrări de deszăpezire, prestate prin contract cu firma Rosal a familiei Prigoană. Recent, fiul deputatului Silviu Prigoană - Honorius, a trecut la PNL, partid membru al USL din care face parte şi primarul Sectorului 3, iar Silviu Prigoană a demisionat din PDL.
Primarul Robert Negoiţă se laudă că, de la 1 noiembrie, cetăţenii Sectorului 3 nu vor mai plăti taxă pentru colectarea gunoiului menajer. În acest sens, a împânzit sectorul cu zeci de bannere de dimensiuni imense, puse în mijlocul trotuarului, deranjând chiar traficul pietonilor, în care susţine că şi-a onorat promisiunea făcută în campania electorală. VEZI FOTO

Numai că ceea ce primarul Negoiţă a dat cu o mână, a luat imediat cu cealaltă. Asta pentru că, tot începând cu 1 noiembrie, tarifele pentru curăţenia pe străzi şi cele de deszăpezire sunt mai mari cu 60%. Astfel, dacă bucureştenii au scăpat de plata a cinci milioane de lei pe lună (60 milioane lei pe an) pentru ridicarea gunoiului menajer, după cum Negoiţă a declarat pentru B365.ro şi, exact din aceeaşi zi, sunt buni de plată câte 9 milioane de lei  pe lună, după ce serviciul de măturare a străzilor a fost scumpit cu 40 de milioane de lei pe an, ajungând astfel la suma de 107 milioane de lei anual (8,9 milioane lei pe lună), la care se adaugă şi costurile legate de deszăpezire, scumpite și ele cu 60%. Asta în condiţiile în care, în noiembrie 2011, contractul dintre Sectorul 3 şi firma Rosal deţinută de familia Prigoană era în sumă de aprox. 67 milioane de lei pe an (5,6 milioane lei pe lună) pentru măturat, după cum B365.ro a scris în exclusivitate aici.

În urma solicitării reporterilor B365.ro de a explica majorarea tarifelor la salubrizare, Primăria Sectorului 3 nu a transmis un punct de vedere până la ora publicării materialului.

În condiţiile în care Rosal învârte, anual, în jur de 30 de milioane de euro, rezulta că mai bine de o treime din afacerea cu gunoi a familiei Prigoană era asigurată până acum din contractul cu Sectorul 3. Cu creșterea contractului de către noul primar Negoiță, este posibil ca un și mai mare procent din afacerea cu gunoaie să provină din Sectorul 3.

Contractul dintre Sectorul 3 şi Rosal datează din 1999, fiind prelungit între timp prin multiple acte adiţionale, în ciuda faptului că a fost declarat ilegal de Curtea de Apel. Timp de două mandate (2004-2012), cât a păstorit Sectorul 3,  fostul edil democrat-liberal Liviu Negoiţă, coleg de partid ani buni cu deputatul Silviu Prigoană, (demisionar între timp din PDL), contractul de salubritate a tot suferit majorări de preţ, ajungându-se ca măturatul manual să fie de opt ori mai scump în noiembrie 2011 faţă de perioada de debut, o scumpire comparabilă fiind înregistrată şi în cazul serviciilor de măturat automat. Detalii despre evoluţia tarifelor între 1999-2011 găsiţi aici. În tot acest interval, Prigoană a motivat că s-au scumpit tarifele pentru curăţenie, în medie în fiecare an cu un procent cuprins între 10 şi 22% "conform indicilor preţurilor de consum al populaţiei pentru postul apă, canal, salubrizare, comunicaţi de Institutul Naţional de Statistică". De această dată însă, majorarea operată de primarul Robert Negoiţă, în numai cinci luni de mandat, se ridică la un procent mult mai mare - de 60%. Întâmplător sau nu, recent, fiul deputatului Silviu Prigoană - Honorius a intrat în PNL, fiind sub aceeaşi umbrelă politică a USL-ului cu actualul primar al Sectorului 3.


Din cauza majorării tarifelor de salubritate, purtătorul de cuvânt al PDL Bucureşti, Mihai Atănăsoaei, l-a acuzat miercuri pe primarul Negoiţă că "i-a minţit" pe cetăţenii Sectorului 3 şi că banii vor fi folosiţi în campania electorală pentru alegerile parlamentare. "Scopul USL şi a lui Robert Negoiţă este însă cu totul altul. Scopul lor este să finanţeze, să bage bani în campania electorală a USL la Bucureşti pentru a-şi sprijini colegii de partid, pe doamna Ecaterina Andronescu, pe domnul Eugen Nicolăescu şi cine mai candidează", a declarat fostul prefect Atănăsoaei.

Faptul că Robert Negoiţă a furat startul în campania electorală a fost demonstrat, joi, cu ocazia vizitei în Parlament a unui număr de 320 de locuitori din Sectorul 3. Chiar dacă au fost invitaţi sub pretextul intrării la muzeu, în realitate, cetăţenii Sectorului 3 au ajuns sala de şedinţe a grupului parlamentar PSD, unde i-au văzut pe candidaţii la alegerile parlamentare.

De altfel, Robert Negoiţă nu este străin de campaniile electorale din bani publici. Astfel, edilul a aprobat distribuirea unui număr de aproape 40.000 de tichete sociale de 100 de lei persoanelor nevoiaşe şi pensionarilor din Sectorul 3 fix în lunile care preced alegerile parlamentare, octombrie-decembrie 2012, după cum B365.ro a scris aici.

PS: Au folosit si poza pusa de mine la dispozitia lor.
sursa: http://b365.ro/robert-negoi ... 84334.html

 



Re: Raul Dambovita rosetti61

Dambovita arata cum trebuie intre Lacul Morii si Podul Vitan; de acolo si pana la centura arata neingrijit, din dreptul CET Sud Vitan gardul incepe sa dispara asa incat la centura e inexistent. In dreptul complexului rezidential de la Confort City - alta gaselnita in mijlocul pustiului, pana ajungi la blocuri te mananca patrupedele maidaneze - nu mai sunt decat cativa stalpi razleti. Pe la Autovit am vazut un alt model de panouri de gard, cred ca cele noi, care aduc a art-nouveau.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Raul Dambovita Utilizator anonim

La Piata Unirii, sta cineva jos ?  :lol:

DSC_1029.JPG (246.96 KB; downloaded 4851 times)


DSC_1034.JPG (299.1 KB; downloaded 4852 times)


DSC_1036.JPG (348.37 KB; downloaded 4853 times)

 


Re: Raul Dambovita francezu72

tevile alea sunt de la canalizare,nu ?

si ei vor sa faca partea asta a dambovitei de promenada cu barcute :))

 


Re: Raul Dambovita realistul

Au functionat vreodata tasnitorile acelea? Cred ca nu ar arata rau. Am mai vazut unele daca nu ma insel pe partea cu Palatul de Justitie.

 


Re: Raul Dambovita realistul

Azi peste drum de Tribunalul mare pe trotuarul proaspat asfaltat pe malul Dambovitei, se scoteau bordurile de zor din jurul copacilor. Vai de noi,toata vara nu era timp de asta.

 


Re: Raul Dambovita Metamorph

Destul de ok...
Picture 003.jpg (677.69 KB; downloaded 4524 times)

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Raul Dambovita Utilizator anonim 2

realistul wrote:
Au functionat vreodata tasnitorile acelea? Cred ca nu ar arata rau. Am mai vazut unele daca nu ma insel pe partea cu Palatul de Justitie.


Cred ca le-am vazut functionind ultima data la un an sau doi dupa inaugurare :(

Metamorph wrote:
Destul de ok...


Chiar foarte bine :D Eu am o idee fixa cu stilpii aia si daca i-au pastrat pe mine m-au cistigat :)
Asteptam acum afisul cu putzuri lipit pe piciorul bancii, sau o semnatura indescifrabila facuta cu markerul negru. :twisted:

Daca tot curata caseta colectoare de dedesubt ar trebui sa adune si milul de pe fundul apei. Acum vreo 15 ani am vazut ca au golit apa si au adunat camioane intregi de namol. Stiti ceva de vreun plan in acest sens?

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421250 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use