Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiMonumente, clădiri deosebite și repere din București

 

Topic: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii"

240 posts, 87159 views
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options
Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" ByOnu

Q: la Unirii mai exista ceva din planseul interbelic?

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" andrei11

Îmi amintesc că guru a zis că da.

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" cris_m

Eu intreb altceva, unde este acest planseu de il tot mentioneaza peste tot? Mie nici acum nu imi este clar...

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" ByOnu

ByOnu wrote here:
Q: la Unirii mai exista ceva din planseul interbelic?


@subway guru, ma ajuti, te rog, cu o reconfirmare? Daca mai exista intr-adevar portiuni din planseul interbelic (inclusiv pilonii), cam care ar fi acelea?

Constructia metroului (M1/M2 + pasaj) clar a avut implicatii asupra lui.

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Utilizator anonim 2

Eu stiam ca nu mai e nici un plafon, Dimbovita e prin conducte pe acel tronson. Vechiul planseu o fi sub forma de bucati de beton ramase pe ici-colo, nedemolat pentru ca nu deranja cu nimic.

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Gabi23

ADPDU Sector 6 experimentează plantarea de flori de sezon pe digul lacului, paralel cu Șoseaua Neagu Djuvara.
Barajul Lacul Morii - 19.11.2023.jpg (219.43 KB; downloaded 1091 times)

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" ByOnu

Proiectul de regenerare urbana a malurilor Dambovitei si a circulatiei rutiere de pe Splai.

Circulatia pietonala se doreste mutata pe noile extensii peste apa, in timp ce pistele de biciclete vor fi mutate pe actualele trotuare. Actualele piste vor deveni benzi BUS.

Sursa scheme: user eliass, forum SSC.

Comentariu personal: mi se par prea inguste noile extensii peste apa. Daca estimez din scheme, le-as da undeva la 2m latime.
c03fa00f-1057-4a0e-9df2-c488755788b2.jpeg (240.19 KB; downloaded 885 times)
68d68e35-e50e-4603-b044-6e54fe7fa6be.jpeg (267.11 KB; downloaded 885 times)
a3ac065f-85c6-438e-90d4-ff32bb34d8c2.jpeg (78.46 KB; downloaded 885 times)

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Isaac

Mie îmi par mai mari de 2m. Au undeva la 3m -  3.5m dacă ne luam după benzile pentru mașini. Sper doar sa facă pista de biciclete după un standard european nu doar sa dea o vopsea peste actualul trotuar. Sper sa rezolve si in capete la intersecții mai ales.

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" shoppy

Al cui este proiectul?
S-au mai incercat piste de biciclete si trotuar langa albie, problema este ca la intersectii nu exista trecere de pietoni langa albie, daca vii de langa albie si vrei sa-ti continui drumul pe langa albie la fiecare pod trebuie sa traversezi de 3 ori asteptand la minimum 2 semafoare, deci trebuiesc reconfigurate si montate semafoare suplimentare la toate intersectiile cu pod, daca ne uitam la Grozavesti si Opera nici nu cred ca este posibil.

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Aron

sau semaforul pentru biciclete sa aiba faze separate pentru a putea traversa in siguranta. Cum de altfel are faze separata si in configuratia de acum, avand verde 4/5 secunde pana sa fie verde pentru vehicule

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" ByOnu

shoppy wrote here:
Al cui este proiectul?


Extras din PIDU.

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" ByOnu

Hear me out!

Daca am face ASTA cu Dambovita noastra?

Stim cu totii ca debitul pe care il vedem este artificial.





Râul Cheonggyecheon din Seoul, Korea de Sud.

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" Aron

Sustin, dar totusi ma gandesc, e debit artificial dar e deja de ceva timp si constant. Trebuie vazut ce s-a dezvoltat mai "jos" de Bucuresti pe langa rau (ma refer la fauna, sau daca sunt oameni care depind de debit pentru irigatii samd) si vazut care sunt impactele pentru scaderea debitului atat de mult

 


Re: Râul Dâmboviţa şi Barajul "Lacul Morii" shoppy

Frumos, dar la ei partea ingusta are doar 5km, la noi de la Lacul Morii pana la Mihai Bravu sunt 9km, iar la ei paraul iese din pamant, la noi vine dintr-un ditamai lacul de acumulare care are si rol de protectie in caz de inundatii deci de preluare a viiturilor deci trebuie sa poata fi golit foarte repede la nevoie.

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Monumente, clădiri deosebite și repere din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422105 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use