Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Prelungire Str. Brățării (2018 - 2020)

121 posts, 70102 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării clt

Au spart tot trotuarul incepand de la intersectia cu Strada Valea Sadului.

De asemenea, au inceput sapaturi in prelungirea strazii Colonel Iosif Albu pana in apropierea strazii Bratarii. Este posibil sa corecteze aliniamentul strazii Colonel Iosif Albu si sa se bifurce in Strada Valea Sadului, asa cum a fost dintotdeauna in PUZ, insa nu si in realitate (pe Google Maps gasiti realitatea).

Ori avem de a face cu o largire la Strazii Bratarii, ori o refacere a trotuarelor cu pavele Negoita Style (mie imi plac, e chestie de gusturi). Eu totusi sper sa fie vorba despre o largire, care sa tina de la intersectia cu 1 Decembrie 1918 pana in Drumul intre Tarlale/Gura Badicului.

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării RSN

Sa nu "cobim" cu pavelele :lol: Ca eu si cand sparsesera (acu 2-3 luni) vechiul trotuar dintre giratoriul de la Auchan si 1 Decembrie 1918 crezusem ca mai fac o banda... si s-a lasat cu pavele.

Si apropo de portiunea aia - in dreptul spatiului din dreptul bisericii (unde e si o statie GPL) a aparut un panou de informare sau de ceva santier (nu am apucat sa vad exact ca eram la volan) - sper ca nu apare si-acolo vreun bloc - ca sigur nu se mai lateste dupa aia.

 


Re: Prelungire Str. Brățării andy

zapacitu wrote:
Gura Fagetului ar merge transformat in bulevard...

Prin 1967, ceea ce e acum Titan arata mai rau decat zona in cauza. Partea proasta e ca atunci "statul" cosntruia totul ca si cum intreg cartierul ar fi terminat. Ma refer la gaze, curent, canalizare, termoficare etc. Acum PMB/PS3 trag cu tzaraita...


Ar trebui macar transformata in strapungere nord-sud. Am vazut chestia asta intr-un PUZ mai vechi, si nu numai atat: la intersectia Str. Gura Fagetului cu Str. Fetesti, trotuarele au fost realizate lasand loc liber special pentru o prelungire spre sud a GF. Insa intre timp a aparut un proiect imobiliar de P+9 intre Str. Fetesti si Pallady, ceea ce ar bloca fizic orice posibilitate de acces intre asa-numitul cartier "Titanul Nou" (asa ii zice, cica  :D ) si bulevard.
Orisicum, si daca ai taia strada 2x2 acolo pana in Pallady, in nord tot dai de case, in cartierul Industriilor/23 August. Singura varianta acolo ar fi sa bifurci "bulevardul" in 2 strazi paralele, cu sensuri unice.
Curiozitatea mea ar fi mai degraba cum se face accesul prin/printre depozitele din nord, dinspre Ghetu Anghel.

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării RSN

@andy, e in PUZ (in ultimele variante), ca strapungere NS cum spui tu, un asa numit "drum expres" pe traseul Drumului Gura Calitei.

Annotation 2018-12-08 143220.jpg (786.81 KB; downloaded 5587 times)


ps: link la ultima varianta a PUZ-ului de pe site-ul primariei - http://www.primarie3.ro/files/t_2018/09 ... _PUZS3.pdf

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării RSN

Din ce-am vazut azi - era pusa deja piatra pe toata portiunea intre Varasti si Sadului. Si in plus si pe portiunea noua a Iosif Albu.

 


Re: Prelungire Str. Brățării andy

RSN wrote:
@andy, e in PUZ (in ultimele variante), ca strapungere NS...


Wow, au facut toata zona M2, adica regim de inaltime pana la P+14...

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării RSN

Ca ziceam mai sus de Drumul Gura Racului - am trecut astazi si s-a asfaltat si pe acesta.
Si practic, acum se poate iesi de la intersectia dintre Gura Crivatului si Gura Ariesului (unde e Palladium Residence) -- pana in Intre Tarlale via Gura Racului.

 


Re: Prelungire Str. Brățării URANUS

Dar utilitati (apa, canal, pluviala, enel, iluminat public, gaz, telecom..) s-au "tras" inainte de asfaltarea acestor strazi? Trotuare calumea au facut?

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării clt

Din ce am auzit.. nu cred ca s-au tras. Asfaltarile astea sunt mai mult o solutie de avarie pentru a multumi locuitorii zonei respective, care aveau mai probleme la ploi/zapada.

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării RSN

Au inceput sa asfalteze pe portiunea dintre Valea Sadului si Bratarii.




Deloc haotic, nu? :))

 


Re: Prelungire Str. Brățării Costin

Aici macar vad canalizare si gaze...

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării clt

Am trecut prin zona, mi-a placut foarte mult cum au facut Colonel Iosif Albu x Valea Sadului, din pacate noaptea nu m-a ajutat si nu am putut poza

 


  • RSN
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării RSN

Trist e ca pe portiunile noi (de exemplu intre Varasti si Fagetului) deja au inceput sa apara denivelari.

Restrictia la 3.5t nefiind respectata nici macar de utilajele primariei care tot cara pamant/piatra (nu stiu de unde si in ce scop) pe maidanul dintre Varasti/Bratarii/Siriului:
Untitled.jpg (552.75 KB; downloaded 5315 times)

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Prelungire Str. Brățării clt

Aseara dupa ce am trecut din nou pe Colonel Iosif Albu x Valea Sadului si privind mai atent, mi s-ar fi parut mai ok ca actuala intersectie sa fie desfiintata, iar in loc de noua intersectie sa fi fost creat un sens giratoriu..

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421280 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use