Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023

989 posts, 260650 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 65 66 67 68 69 70 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 oc7avian

Dacă printr-un miracol ajung primele anul ăsta, atunci se pot deconta strict acelea + anumite servicii/avans pe fonduri europene. Aceiași problemă&soluție e la ramele Alstom, însă acolo e POIM.

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 PTMZ

Decizia nr. 1268 a CNSC (motivarea):
DECIZIA CNSC nr 1268 din data de 07.06.2023-signed.pdf
DECIZIA CNSC nr 1268 din data de 07.06.2023-signed.pdf (3.59 MB; downloaded 154 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 V2A

Karsan a formulat o cerere pentru emiterea unei ordonanțe președințiale, însă a fost respinsă.
https://portal.just.ro/2/SitePages/Dosar ... d_inst=2
Admite excepţia inadmisibilităţii. Respinge cererea de emitere a unei ordonanţe preşedinţiale ca inadmisibilă. Cale de atac, apel, în 5 zile de la pronunţare ce se poate introduce în cadrul Curţii de Apel Bucureşti. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor, prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 21.06.2023.
Document: Hotarâre  225/2023  21.06.2023

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 V2A

Licitația a fost atribuită ieri către BMC TRUCK&BUS, pentru 290.000.000 RON. Contractul de furnizare a fost semnat pe 23.06.2023.

Astăzi, Karsan a depus o plângere la CNSC împotriva deciziei din 07.06.2023.

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 ticker

Daca nu sunt deja in constructie, o sa fie probleme cu livrarea la termen / finantarea...

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 edi1717

Nu ne-au ajuns 400 de turcisme, acum alte 100 dar macar sunt electrice…

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 PTMZ

De dragul corectitudinii, acestea nu vor fi turcești, ci chinezești. BMC (filiala românească) le subcontractează către un fabricant chinez, gigantul ZTE Granton, care mai apoi le trimite pe vapor la Constanța și mai apoi pe autostradă la Ciorogârla pentru asamblarea sistemelor necesare.

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 micutzu

Am citit in articolul de mai jos ca va fi defapt varianta electrica a lui ProCity.

https://www.wall-street.ro/articol/Auto/ ... o628z8y8

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 PTMZ

Nu scrie absolut nicăieri în articolul pe care l-ai postat că vor livra modelul ProCity electric, nu știu de unde ai văzut tu această informație (în afară de niște poze informative, care na, nu se potrivesc). Faptul că nu ai citat un paragraf care să-ți demonstreze afirmația este la fel de elocvent. Din nou, nu mai credeți în toate perlele pe care le scoate presa fără o verificare anterioară (în articol, de exemplu, e una cu Diamantele de Sibiu, care sunt Euro 6, nu electrice) și nu le mai dați ca sigure. Tot tu, micutzu, veniseși nu demult cu o perlă similară, că ar fi început să livreze deja autobuzele la București. Te rog, încearcă să te documentezi mai temeinic.

Nu mai spun că un potențial model ProCity electric nu ar fi trecut de caietul de sarcini, întrucât omologarea nu există pentru așa ceva.

Deci final: ZTE Granton GTZ6129BEVR. Să vedem dacă se vor și livra (corespunzător).

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 cris_m

Le fac pe vapor, nu-mi fac griji  :lol:

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 valy

Să fie mai rău ca la Otokar?  Că așa îmi pare. Alea măcar păreau mai europene, calitatea am văzut-o după..

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 PTMZ

Deja circulă în Suceava de aproape 3 ani (momentan, e singurul oraș în care circulă, alte orașe încă nu le-au dat în exploatare). Probleme de funcționare nu prea am auzit să fie, dar aparent sunt probleme de design destul de îngrijorătoare:
Matei Melinte wrote:
Cu ce vine BMC? Cu ZTE Granton, de la care inca mai am traume, dupa ce am montat afisajele Bustec pe cele pentru Suceava, si am vazut lucruri incalificabile pentru niste vehicule rutiere supuse omologarii (spuma de constructii, bucati de lemn lipite, un profil rectangular vertical sudat fix pe mijlocul spatiului pentru afisaj(fiecare autobuz era altfel, nu semanau unul cu altul), cabluri trase aiurea si multe alte minunatii pe care ma chinui sa le uit).

Sursa: Tramclub

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 Albert

Spuma de construcții și lemn...Dumnezeule...Sa vedem dacă pana la urma se va semna cu BMC, poate printr-o minune nu isi asuma contractul.

 


Re: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023 Vasile52

Comisia de receptie nu poate sa respinga recepția daca se găsește asa ceva? Eventual chiar sa rezilieze contractul?

 


Go to page:  1  ... 65 66 67 68 69 70 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421926 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use