Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023

989 posts, 260278 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 motherplayer

PTMZ wrote:
Nordul Bucureștiului a fost în noaptea de Ajun unul din cele mai poluate locuri de pe Pământ.

Un record nu inseamna ca e mereu asa  ;)

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Tom

Utilizator anonim wrote:
Poluarea aia este de la arderile de deseuri din zona Chiajna - Rudeni, chiar in seara de ajun in jurul orei 22 veneam cu trenul si fara sa vad pe geam mi-am dat seama ca ne apropiem de Bucuresti, mirosul era accentuat deja dupa ce am trecut Buftea.
Acum cred că au depășit recordul cu incineratorul, de când zona a ieșit din statutul de "zonă carantinată".
De asta, surpriza va fi tocmai dacă în zonă ar rămâne doar autobuze electrice și troleibuze și se va vedea că poluarea e tot aceeași. Dar evident, Greta va arăta cu degetul tot pe locuitorul din cartierele respective, nu pe americano-luxemburghezii + epoleții locali din spatele corporației care deține incineratorul.
Concluzia ar fi că achiziția de autobuze electrice nu va schimba statutul zonei de candidat la "Top 10 al celor mai poluate locuri de pe Pământ".

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Utilizator anonim

Citaro Euro 3 ale STB sunt factori poluanti, dar cu siguranta nu sunt motivul princial pentru poluarea masiva din zona.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Andrei98

andrei11 wrote:
Andrei98 wrote:
Si ce faci in zonele unde nu exista retea de troleibuze sau tramvai cum ar fi de exemplu nordul orasului?

Montezi rețea, care-i problema ?

Problema e ca in vremurile actuale nu prea se mai gandeste nimeni la asta ci la introducerea autobuzelor electrice. Deci exista 0 sanse momentan ca in acea zona sa apara retea noua de tramvai sau troleibuz. Sa nu mai vorbim si de tendintele locale de decimare a acestor retele, ceea ce pune cruce oricarei extinderi.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Chev Celios

Daca tot se pregateste reluarea licitatiei pentru electrice ar trebui sa se gandeasca si unde le vor tine.  Aici vin eu cu o idee. Reconstructia completa a Autobazei Floreasca. Autobaza intr-o noua structura cred ca poate tine lejer undeva la 150 de autobuze.Ma refer la faptul ca ar trebui demolata complet actuala autobaza si construita una noua complet acoperita cu statii de incarcare lenta pentru fiecare autobuz in parte. Un sistem gen cablul sa iasa din podea ar fi cel mai eficient. Cumva statiile de incarcare sa fie plasate la subsol. Plus ca daca acoperim intreaga autobaza putem sa ii punem panouri solare peste tot. Stiu suna ceva wow pentru Romania.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 CiprianTRB

Dacă se respectă planul inițial ar trebui sa fie garate 30 la Bujoreni, 15 la Bucureștii Noi și 55 la Berceni.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 cris_m

Poate se mai schimba treburile intre timp, mai ai si alte garaje care au acces la substatii electrice, nu doar depourile de trolee: Titan, Alexandria, Nordului....
Ideea cu panourile am avut-o si eu, vazusem chestia asta aplicata la una din uzinele Audi din Germania parca, cam tot acoperisul era din panouri.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 orex

Exista un concesionar auto din Bucuresti care si-a deschis o noua locatie (service, showroom), acum mai bine de 5(cinci) ani, care utilizeaza exclusiv, pentru toate activitatile, panouri fotovoltaice, deci nu tre sa ne mai uitam, cu jind, ”peste gard” pentru a ne inspira din realitatea cotidiana!

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Cristy

In SEAP exista un anunt de consultare a pietei pentru determinarea valorii estimate si a graficului de livrare pentru cele 100 de autobuze. Probabil in curand urmeaza relansarea licitatiei.

[MC1014256] Determinarea valorii estimate și a graficului de livrare privind achizitionarea unui numar de 100 autobuze electrice si a infrastructurii de incarcare necesara acestora de catre Municipiul Bucuresti
Specificatii tehnice pentru autobuze electrice.pdf
Specificatii tehnice pentru autobuze electrice.pdf (176.78 KB; downloaded 165 times)

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Stefan28

O relansează, dar liniile unde vor circula le pot modifica?
Că linii ca 312, 313, 336, 381 nu au ce căuta în acea listă...  :roll:

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 orex

Ce argumente ai matale pentru aceasta asertiune?!

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Andrei98

Alea sunt niste linii care pot fi desfintate si suplimentate liniile de troleibuz cu care circula in paralel cam 90% din traseu. Nu e cam aiurea sa plimbi  autobuze electrice pe sub reteaua de troleibuz?

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Utilizator anonim

Inteleg ca s-a modificat lista traseelor. Au disparut cele unde sunt deja introduse hybride si vor fi concentrate mai mult in jumatatea nordica a orasului.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 orex

Daca borna zero a achizitionarii autobuzelor electrice sunt H.C.G.M.B. nr. 257 / 30.06.2017 si H.C.G.M.B nr. 376 / 20.06.2018, care sunt cele actuale de schimbare a traseelor? N-am identificat niciuna oficial!
PS
@Andrei98
Daca e s-o luam, conform ipotezei tale, linia 300 ”merita” electrice pentru 2,44 km dus intors de la P. Victoriei-Romana si retur?
300 PV_Romana_PV.png (655.27 KB; downloaded 1828 times)

381 ruleaza in afara retelei electrice peste 7,30 km  ;)
381 PU-PV_PU.png (1.37 MB; downloaded 1826 times)

 


Go to page:  1  ... 32 33 34 35 36 37 38  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421747 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use