Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze electrice în perioada 2018-2023

989 posts, 259649 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 71
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

E-busurile tin de DTE, deci la ar trebui la depourile de troleibuze sa fie trimise.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 CiprianTRB

Și Hibridele ar fi trebuit sa fie la DTA, dar au ajuns la DTE, asa ca ne putem aștepta la orice.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Albert

Nu înțeleg de ce s-au încăpățânat sa nu mărească prețul. Dacă adăugau 100.000€ pe unitate s-ar fi bagat orice producător, chiar și Mercedes. Contribuția PMB e de 2%, deci efortul bugetar ar fi fost de 2000€ pe unitate... Chiar asa de mult însemna? Pentru 2000€ pe unitate am fi putut avea cele mai bune autobuze electrice de pe piata. Ce sunt 2000€ pe unitate pentru o primărie care are buget de peste un miliard de euro pe an? Mi se pare ca ne zgârcim in defavoarea noastră... Eu nu pot sa îmi dau seama despre ce e vorba aici, incompentența crasa sau rea-voința? Cred ca unic ofertant va fi Sileo-Bozankaya și aici. BYD parca au fost respinși la evaluarea tehnica. Iar @Solaris ma îndoiesc ca va participa...

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 CiprianTRB

SOR nu s-ar încadra în CS?

 



Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

E 100% LF, dar are trepte in spate, valabil si pentru Yutong, Isuzu, Ebusco, Heuliez si Alstom.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Albert

Sunt doar câteva modele care pot participa la o prima vedere: BYD (ramane de vazut), Sileo-Bozankaya (sigur va participa), Mercedes (mult peste pret), Solaris (probabil peste pret și nu accepta unele condiții din CS), VDL (nu participa la licitații in România și oricum este peste pret), Volvo (mult peste pret) și ar mai fi și Bollore cu BlueBus, dar ma îndoiesc ca vor participa, exact ca in cazul VDL. Cel mai bine pentru noi ar fi sa câștige BYD. Par a fi cei mai experimentați pe partea asta de autobuze electrice.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 punmeister

Bugetul n-ar mai trebui sa fie problema dupa reducerea semnificativa a garantiei Full-warranty.

La 8 ani full-warranty sigur ar fi trebuit sa includa si baterii de schimb, ceea ce ar fi umflat cu mult pretul ofertei, la 5 ani full-warranty sa speram ca nu va fi cazul.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Albert

Ma îndoiesc ca e suficient chiar și asa. Dacă eram in locul lor as fi adăugat măcar 50.000€ pe unitate ca sa fiu sigur. La prima licitație bugetul a fost ridicol de mic. Ca idee, un pret de 550.000-600.000€ pe unitate ar fi fost ideal.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 Daddy

Utilizator anonim wrote:
cel mai probabil vor fi date la o singura unitate...as miza pe Militari.

Cu hibridele de la Bujoreni plus ce ziceti ar inseamna ca liniile din sectorul 6 ar deveni de protocol, restul orasului cu Diesel. Sau respectam lista cu parcursul de retragere la Militari. Oricum, chiar si lista initiala nu stiu cine a putut-o semna, acces de la Berceni pentru 311,330 etc.

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 CiprianTRB

Pentru 311 accesul în centru nu cred ca e mai lung de 6-7 km...

 


Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 orex

Sunt vreo 8,4 km dinspre Bujoreni (str. Timisoara nr. 60) spre Piata Rosetii, dar ce faci cu cei care vor sa vina de la Faur? Asteapta sa faca primul/primele autobuze o ”tura” sa-i ia si pe ei?! :think:

 



Re: Achizitii de autobuze electrice in perioada 2018-2022 orex

Doar...7,7 km pana la locul cu pricina, de la Obregia-Rosetti. Teza a doua ramane valabila! ;)
Dar principalul dezierat inca n-a fost atins...sa le avem si mai apoi sa le alocam! Vorbim discutii, din pacate, actualmente! :oops:

 


Go to page:  1  ... 18 19 20 21 22 23 24  ... 71
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421261 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use