Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Greve la STB

430 posts, 108786 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 31
 
 

📖 Pagination options
Re: Greva la STB Cristi N

Postare de la Vitalie Cojocari: link

Protestul spontan al șoferilor STB din București s-a încheiat. Șoferii încep să iasă pe traseu din depourile în care au stat toată ziua.

Am această informație din 3 surse.

Așadar, greva neoficială s-a încheiat.

STB și-a cerut scuze de la călători.

Rămâne să vedem cine va plăti pentru acțiunea de astăzi, pentru protestul spontan care a creat probleme cetățenilor.

UPDATE! Stop joc!

Apar informații contradictorii din partea sindicaliștilor. Aceștia spun că de fapt este la latitudinea șoferilor să pună în aplicare decizia judecătorilor de a încheia protestul.

Așa că informația care era clară cu 15 minute în urmă, că Greva neoficială s-a încheiat, devine din nou neclară.

Cei care se pregăteau să iasă din nou pe traseu nu se mai pregătesc. Mai mult, am informații că unii angajați au plecat deja acasă. În aceste condiții este posibil ca pe unele trasee să vedeți mașini, pe altele să nu fie. Ori pur și simplu să fi amânat încheierea protestului pe mâine. Lucrurile s-au complicat.

Revin cu informații pe măsură ce le aflu.

 


Re: Greva la STB alexxd_31

Oricum Crit nu e un bun comunicator.
Trebuia sa incerce sa aplaneze conflictul, nu sa zica ca se fura motorine si piese . Nu stingi focul cu benzina. Tu ca director nu poti sa afirmi asa ceva, inseamna ca esti complice daca nu ai luat masuri.
Dupa parerea mea greva o sa tina pana cand pleaca directorul.
Se poate  creea un precedent periculos care  o sa se propage si la alte categorii profesionale.

 


Re: Greva la STB Andrei98

Asta este ghinionul nostru, nici directorul STB si nici sindicalistii nu au prea multa minte si nu sunt capabili sa comunice unul cu altul.

 


Re: Greva la STB punmeister

alexxd_31 wrote here:
Oricum Crit nu e un bun comunicator.
Trebuia sa incerce sa aplaneze conflictul, nu sa zica ca se fura motorine si piese . Nu stingi focul cu benzina. Tu ca director nu poti sa afirmi asa ceva, inseamna ca esti complice daca nu ai luat masuri.
Dupa parerea mea greva o sa tina pana cand pleaca directorul.
Se poate  creea un precedent periculos care  o sa se propage si la alte categorii profesionale.

Si bineinteles si a primariei pentru ca a luat-o pe linii partizane (wink wink!).

 


Re: Greva la STB Albert

Rezolvarea e destul de simpla din punctul meu de vedere. Peste 60% din șoferi își doresc sa muncească, doar ca nu sunt lăsați de șefii de autobaze și depouri. Ori au blocat ieșirile din autobaze, ori colectivul din jurul șefilor a amenințat ca arunca cu pietre in autobuzele care pleacă la traseu. Ii schimbi pe cei aserviți sindicatului, pui pe unii de încredere si mai rămân vreo 30% care nu vor sa iasă. Și acestora le desfaci contractul de muncă + plângere penală.

 


Re: Greva la STB Cristi N

A aparut si un raport de audit: link

Greva de la STB are loc în contextul în care un audit intern, avizat acum o săptămână, a scos la suprafață nereguli grave la autobazele și depourile societății de transport. Verificările urmează să ducă la schimbarea procedurilor de sistem pentru achizițiile publice din cadrul companiei. Pe lângă furnizori neagreați și plăți ilegale a unor facturi umflate pentru piese, la STB se înregistrează supraconsumuri de combustibili record. Doar în cazul unei singure autobaze, supraconsumul vehiculelor a crescut de peste trei ori în decembrie anul trecut, față de luna anterioară.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB TPB

A fost foooaaaaaarrrttteeeeee ciudat ca niciun vehicul STB nu a circulat pana acum!
Pe soseaua Mihai Bravu, doar treceau masini. Niciun tramvai de la Dudesti sau Victoria, niciun autobuz de la Titan...
E nasol... e crunt, am ramas tintuit locului, asa ceva n-am mai vazut!

 


Re: Greva la STB andrei11

Dacă n-ai prins nicio grevă până acum înseamnă că eşti tânăr. În situaţiile cele mai  defavorabile dintr-un cap al altuia  al Bucureştiului nu ai mai mult de 14 km. Cu 6 km / h faci traseul ăsta în două ore şi ceva.  Cei de pe vremea Dacilor, a lui  Mihai Viteazu, Ştefan cel Mare, etc ar râde de noi dacă ne plângem - fiind tineri - de 14 km de mers pe câmpie pe jos.
Şi fii atent, oamenii ăştia veniţi din istorie după ce făceau cei 8 - 10 km dus pe jos se mai apucau şi de treabă.
Am fost la nu ştiu câte meciuri pe Stadionul Steaua ( inclusiv când s-a inaugurat stadionul ) întoarcerea ( în Piaţa Iancului ) pe jos, fără discuţie.
Am mai prins o grevă din asta când am avut treabă tot prin zona stadionului, dus - întors pe jos. Chiar aşa, dacă n-ai mai prins nicio grevă  ITB / RATB / STB chiar că eşti tânăr !

 


Re: Greva la STB Calaretul

Nici astazi nu vom vedea vreun vehicul STB pe strazi , cel putin la aceasta ora nu este niciunul. Greva continua

 


Re: Greva la STB alexxd_31

Cand primarul iese la TV la ceas de seara si ameninta  soferii si vatmanii cu dosare penale la ce va asteptati?
Habar n-au cum sa dezamorseze un conflict. Fac o comparatie fortata cu politistii de la Onesti care nu au stiut sa comunice si ati vazut ce a iesit.

 


Re: Greva la STB andreiiul

Sa zicem mersi ca vremea e buna pt luna ianuarie. Pe langa aceasta greva mai trebuia sa apara un viscol ceva si blocai orasul de tot.
Cat despre greva in sine, adevarul e la mijloc. Are dreptate si Crit (cu tot ce a declarat, dar daca nu ia masuri au fost doar vorbe in vant) dar si soferii simpli care se plang ca nu pot plati facturi si utilitati si vor o marire de salariu.

 


Re: Greva la STB punmeister

Cata vreme primaria are aere de God Complex in ceea ce priveste greva si ii vor antagoniza in continuare, va continua.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Greva la STB TPB

As dori sa mentionez ca eu nu ma plang de mersul pe jos, chiar imi place, am fost de la Dristor la Turnu Magurele (unde intoarce 73-ul) pe jos.
Problema mea este ca eu platesc un serviciu de care nu am beneficiat azi si ieri. Fara suparare, dar nu mi se pare acceptabil ca mii de bucuresteni sa fie lasati in statii, in frig, cand vor sa mearga la munca.
Si da, sunt tanar, n-am mai vazut asa ceva, dar nu varsta conteaza.

Mi se pare  ca ar exista o legatura intre greva STB si greva Metrorex de anul trecut, cu sindicatele in frunte.
Imi pare foarte rau, dar dupa ce s-a intamplat, nu voi mai urca in niciun autobuz sau tramvai STB. Iau metroul, merg pe jos sau alt mijloc de transport. Este o totala bataie de joc, fata de noi, bucurestenii.

Am o intrebare: daca vehiculele STB n-au circulat, cele de la STV si STCM au mers?
Si inca o intrebare: cum puteau cei de la STB sa inlocuiasca cele 1600 (sau 1700, cate au in parcul actual) de autobuze, troleibuze si tramvaie cu 250 (STV + STCM)?  Sau de la alti operatori privati, eu nu stiu exact, dar nu poti inlocui 1600 vehicule cu 250... vorbesc despre asta pentru ca in comunicatul STB spuneau ca fac tot posibilul ca sa le inlocuiasca.
Daca am inteles eu gresit, va rog sa imi spuneti.

 


Re: Greva la STB PTMZ

TPB wrote here:
Am o intrebare: daca vehiculele STB n-au circulat, cele de la STV si STCM au mers?

Da, au mers și merg în continuare. Și cele de la Regio Serv la fel. Poți să verifici pe InfoTB, aplicația merge în continuare.

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20  ... 31
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use