Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Discuții diverse

4036 posts, 904894 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 204 205 206 207 208 209 210  ... 289
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

Îmi cer scuze că mă amestesc, eu știam că autobuzul este folosit drept mijloc de deplasare dintr-un loc în altul. Nu pentru ”confortul” acestuia. Ați ajuns să mergeți cu autobuzul că vă place sau că este necesar? poate în cazul nostru pe lângă necesitate este și o pasiune, dar privind în lumea normală e doar necesitate și un lucru obișnuit de la o zi la alta. Acum 20 de ani nici nu se auzea de ”confort”, că într-adevăr, e nevoie de căldură iarna și aer vara asta ne-o dorim în orice loc am merge și cei drept parcă e mai cald de la o vară la alta... Ploieștiul are doar câteva autobuze cu aer condiționat, Buzăul majoritatea, dar dacă nici nu sunt întreținute instalațiile și curățate filtrele alea degeaba sunt. :| România în UE... ca nuca-n perete. :headbash:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse Utilizator anonim

Evolutia este necesara, daca te uiti pe statistici, calatorii cer pe langa un mers decent, in special curatenie si aer conditionat in vehicule. Aerul conditionat nu are rol doar de a face rece ci si de a purifica aerul din vehicul si a limita pe cat posibil toxicitatea acestuia. Calatorii vor deveni din ce in ce mai pretentiosi pentru ca astea sunt vremurile mergem spre evolutie. Deja aerul conditionat a devenit in mare standard pentru orice vehicul, fie personal sau de transport public. Pe caldura de afara, in Euro 3, temperatura ajunge la 50-60 grade, in aglomeratie nu mai zic ce senzatie e. Asta e, au fost necesitate sa scapam de DACuri si alte ruine pe roti acum peste 10 ani, acum a venit timpul lor sa ajunga la remat.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Discuții diverse ADK

De când comandă călătorii ce autobuze să circule și ce nu? :lol:

 


Re: Discuții diverse yoyoMax

Timpul se scurge iar firmele de transport trebuie să se adapteze, daca vor sa existe in continuare. Cum ar fi sa alegi sa te transporti intre un mijloc de transport în comun in care e exagerat  de cald, mirosul e insuportabil, straturile de jeg "protejează" vehiculul si masina personala unde esti singur, unde ai aer conditionat, si curățenia e dupa tine. Dacă nu s-ar modernizat condițiile de transport lumea ar aglomera străzile cu si mai multe masini mici.

 


Re: Discuții diverse Nenea_titi

ADK wrote:
De când comandă călătorii ce autobuze să circule și ce nu? :lol:


Ție ți s-ar părea normal ca în tot Buzăul să meargă exclusiv DAC? Probabil societatea de transport ar falimenta demult.
Hai să nu mai evoluăm. Hai să rămânem tot la carul cu boi și casa din paiantă, iluminatul cu lumânare.
Acolo unde nu e un transport în comun calitativ, e vai de orașul cu pricina. Deci, ca și călător, am dreptul de a circula civilizat, nu ca un sac de cartofi într-un transportor de găini la tăiere. Altfel, am mașina proprie unde e curat, am climă, nu stau și respir bășinile și borhăiala din autobuze și alte vehicule fără climă. Cum era ca STB să mențină DACurile? Bine, în anii 80 și 90 nici verile nu atingeau 40 grade, maxim 30, și asta câteva zile pe an.

 


Re: Discuții diverse Victor92

@Gabi23: Daca e sa aplicam teoria ta, atunci o buna parte din parcul de tramvaie (in speta V3A-93 care au geamuri culisante si nu aduc un aer in mijlocul de deplasare) si troleibuze ar trebui sa fie pe dreapta. Explicatia: nu au aer conditionat ...

Sper sa nu i se faca rau unui calator zilele astea intr-un V3A-93 ...

 


Re: Discuții diverse Gabi23

Victor92, era strict vorba de parcul existent în exploatarea S.T.B. S.A. Tramvaie cu AC nu prea sunt momentan, autobuze sunt ce să vezi, sunt vreo 400+500+150+15 = 1065, din care să zicem la modul foarte generos aproximativ 200 defecte. Te rog nu mai duce discuțiile în modul ridicol, că deja e offtopic despre tramvaie la autobuze  ;)

@Nenea_titi +1  :bere:

 


Re: Discuții diverse dany

Parerea mea e ca as utiliza toate autobuzele pe absolut orice linie a ADTPBI, mai sunt 20 de regionale ce asteapta infiintarea si nu se intampla nimic cu ele... pe oras e nevoie de masini, decat sa stea in garaj mai bine in traseu... as incerca sa scot toate masinile ce pot fii facute, spre exemplu piese luate de pe 4661 si puse pe 4676 de la Titan, care nu cred ca are mai mult de 300000 km...

 


Re: Discuții diverse 1689

ADK wrote:
De când comandă călătorii ce autobuze să circule și ce nu? :lol:

De cind platesc pentru ele cu virf si indesat. Direct si indirect.

 


Re: Discuții diverse orex

Automatele de bilete STB cand vor exista in peisaj?

 


Re: Discuții diverse Gabi23

Au început să fure și ciocanele din Kent  :popa:

6536 - 335 - 12.08.2019.JPG (367.23 KB; downloaded 2695 times)

 


Re: Discuții diverse Puss in Boots

E imbucurator ca se iau Mercedes -ca suna bine vs Otokar- dar daca si ele ajung in 10 ani la stadiul celor de acum (ceea ce e totusi inadmisibil) cu ce ne ajuta ca sunt Mercedes sau alta marca?

 


Re: Discuții diverse alexxd_31

Nu e problema ca au inceput sa dispara, problema e ca acele camere sunt de decor si politia nu isi face treaba! Pana nu o sa se dea un exemplu nu o sa scapam de vandalizari.

 


Re: Discuții diverse yoyoMax

Astăzi pe linia 232 autobuzul 4800 mergea cu câteva persoane in sensul spre Unirii, asta ca sa vad peste cateva minute ca pe aplicatie (eu asteptam spre sensul opus) arata ca vin 2 autobuze unul dupa altul de la Eroii Revolutiei , cand colo unul  era tot 4800 care se retrăgea gol cu firmele STB   :!:

 


Go to page:  1  ... 204 205 206 207 208 209 210  ... 289
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421255 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use