Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

673 posts, 174459 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 49
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului MikeT

TibiV wrote:
Duminica, la ora 14.30, se asfalteaza de zor intre Obregia si Brancoveanu, inclusiv trotuarele.
Am vazut acum mai multe utilaje decat in doua luni de vara...

Lipsesc locurile pentru copaci pe noile trotuare. Absolut niciunul. Pe unde s-au taiat, nu se va pune nimic in loc. Absolut terifiant. :(

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Puss in Boots

Asa e, si loc ar fi fost de asta mor si eu cu ei. Si pe Berceni la fel, insule de asfalt acum delimitate cu bomboane (macar nu mai parcheaza nimeni) dar fara vreo functie anume ca nu se plimba nimeni pe acolo. Unul doi trei copaci in functie de zona si ar fi fost o alegere inspirata. O sa ajungem sa vedem copaci doar la Comana (cat o mai fi si acolo).

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului MikeT

Daca tot aveau de gand sa imprejmuiasca anumite zone cu "bomboane" de beton, puteau sa faca din zonele alea niste spatii verzi, sa mai respiram si noi vara. Dar nu i-a interesat, nu exista oameni cu creier in primaria aia.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului alexxd_31

Lasa ca o sa puna ghivece cu copaci.
Se pot schimba des. (vara palmieri si iarna brazi)
Asa fac si ei un ban cinstit.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Puss in Boots

Absolut, asta le-am sesizat si eu celor de la PS4. Cred ca am si zis pe aici, insulele alea fara sens si rost unele din ele (ba chiar in unele locuri mai mergeau niste locuri de parcare in spic), puteau fi folosite pentru a planta copaci si evident niste spatiu verde pe langa.. Macar copaci sa fi fost. Ca si aia dureaza ceva sa creasca si sa aiba efect plantarea lor.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului misterr

misterr wrote:
În schimb, astăzi a fost atacat colțul vecin (Turnu Măgurele -> IMGB), au fost scoase bordurile și probabil va fi reformatat.
A fost pusă bordura nouă, ceva mai retrasă decît bordura veche (a fost îndulcit colțul).

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Puss in Boots

Acolo sper sa faca ceva incat sa nu se mai parcheze pe banda unu fix in buza intersectiei ca adio efectul extinderii. Si asa se parcheaza intr-o veselie pe sensul ala. Sper ca dupa ce lucrarea e gata, cel putin pe partea respectiva mai au de lucru, sa umble si la treaba asta, cu politia.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului survola

Stâlpii aceia, din ultimele poze ale lui @eugen_simion, nu au rămas prea aproape de carosabil?

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului MikeT

Normal ca sunt prea aproape. Si-au batut joc si de spatiul ala verde, aproape l-au desfiintat.  :cry:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului 1.cremsnit

Salvați Cartierul Berceni wrote:
O simplă plimbare prin noile proiecte imobiliare din zona fostelor sere Berceni, de exemplu, cred că este mai mult decât relevantă pentru a răspunde la această întrebare...

Nu dorim să ajungem un al doilea Popești-Leordeni. Cartiere dormitor, fără grădiniță, școală, parc sau parcări suficiente în proiect...

Nu dorim urbanism derogatoriu dus la extrem și dezvoltare urbană haotică, claie peste grămadă.

Nu mai dorim să pierdem din spațiul verde pentru a face parcări.

Nu dorim un cartier dezvoltat preponderent pentru mașini, nu pentru oameni.

Nu dorim opacitate decizională, ci transparență.

Nu mai dorim risipa banului public, prin metoda pune bordura, scoate bordura, asfaltează azi, sparge asfaltul mâine.

Toate aceste probleme pot fi considerate niște mici catastrofe, mai ales dacă le cumulăm...


Nu te obosi.. Nu aici trebuie să cauți înțelegere. Citește părerile unora și altora pe aici doar dacă vrei să intri in depresie. Pentru cei mai mulți (încă) există mașina și restul. N-au cum să înțeleagă concepte precum ”umanizarea orașelor”, reanimarea bulevardelor, creșterea siguranței circulației, etc. dacă ei n-au fost decât bombardați cu idei precum eu > restul. În fine

Nici eu nu am reușit să intru în posesia vreunui material referitor la proiectul derulat de primăria penală. M-a mai întrebat un user și sper că vede aici răspunsul.

Mă bucur sincer că există și oameni preocupați de ce se întâmplă prin zona aia, ONG sau orice fel de om/oameni ați fi. La un moment dat începusem să-mi pierd speranța că mai există și oameni care văd și contestă ororile alea. Sincer îmi pare așa rău de catastrofa aia de pe Luica/Măgurele... Acum un an, când primăria penală anunța că solicitase de la Direcția de Mediu aviz de defrișare, împreună cu aproximativ 20 de persoane am tot bătut la cap respectiva direcție cu argumnte, firește, să nu emita hârtia. Ce crezi.... Arborii au căzut unul după celălalt, trotuarele s-au micșorat nesimțit de mult.. E de plâns. Pentru mine drama e cu atât mai dureroasă cu cât se repetă scenariul tăierii celor 555 de frasini din aliniamenul șoselei Giurgiului în 2006/2007.

Anyway, dacă aveți nevoie de ajutor, scrieți-mi.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Salvați Cartierul Berceni

Mulțumesc pentru încurajări ;)

De obținut informațiile de interes public le vom obține, chiar dacă va fi nevoie să mergem în instanță. Cam expiră termenele legale pentru a primi răspunsuri și deja am început să formulez structura cererilor de chemare în judecată și strategia de urmat.

Există atât de multe probleme în sectorul 4 încât, sincer, nu știu pe care să le abordăm mai întâi. Cel mai probabil, segmentul Luica-Măgurele este cam pierdut, de schimbat nu cred că mai putem schimba ceva pe termen scurt. Poate reușim să refacem totuși zona verde/parcul din fața facultății Spiru Haret, zonă transformată într-o parcare tristă și sinistră...

Poate că, pe termen lung, dacă se va respecta noul PUZ Zona de Sud unde lățimea profilului stradal pe Turnu Măgurele este definit la 24 de metri pe termen scurt și 55 metri pe termen de lungă durată, se va mai rezolva ceva, asta în caz că nu se trântesc niște blocuri fix la marginea străzii... ;)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului GPS

Fără supărare, spațiul din fata facultății era in ultimul timp plin numai de oameni ce nu își aveau locul acolo. Problema e ce se face in cealaltă parte, din câte am văzut și pe acolo se pregătește tot o parcare, poate ma înșel.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Puss in Boots

Exact, dincolo s-a avansat cumva incat sa ne dam seama ce se face? Era un parc de joaca inainte.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului CosminP

Umbla de cateva saptamani un clip pe contul primarului de Facebook si nu numai. Din cate am inteles in fata Universitatii Spiru Haret se va face un park de skateing.

https://www.facebook.com/Sectorul4.Bucu ... 1974758081

 


Go to page:  1  ... 25 26 27 28 29 30 31  ... 49
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lărgire Str. Luică și Str. Turnu Măgurele (FINALIZAT noiembrie 2019)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421221 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use