Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Generalități despre parcări

389 posts, 84440 views
 
Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28
 
 

📖 Pagination options
Re: Generalități despre parcări mirceade

Eu am obosit să mai explic, asta, zici că e integrală de gradul 3. M-am mai chinuit cu un consilier USR înainte de alegeri să-l fac să înțeleagă că singurele soluții dovedite fiabile până acum sunt țeava groasă de la PMB și bilele metalice/pietroaiele de granit și parcă vorbeam cu peretele meu de acasă. Toți aveți textul ăsta naiv cu țeava de metal pe interior. Uite țeava voastră de 1 mm pliată cu piciorul în tot sectorul.
Screenshot_20221105-192737.png (1.65 MB; downloaded 2029 times)

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

Da, da, da ! Idem zona Piaţa Iancului  :headbash:

 


Re: Generalități despre parcări mirceade

Îmi pare rău că nu mai am fotografia de pe Soldat Marin Savu reabilitată cu același model cu stâlpișorii îndoiți la 3 săptămâni după reabilitare și mașinile cocoțate peste. FIINDCĂ SUNT UN MODEL PROST PENTRU MAIMUȚA DE BUCUREȘTI. O chestie pe care o observă de ani de zile oricine e minim interesat. Ca și cioturile periculoase care rămân în urma vandalizărilor.

 


Re: Generalități despre parcări TrainWrecker

mirceade wrote here:
[...]singurele soluții dovedite fiabile până acum sunt țeava groasă de la PMB și bilele metalice/pietroaiele de granit și parcă vorbeam cu peretele meu de acasă. Toți aveți textul ăsta naiv cu țeava de metal pe interior. Uite țeava voastră de 1 mm pliată cu piciorul în tot sectorul.

Pe strada Gioacchino Rossini care a fost reabilitata acum 2 luni stalpii din plastic de pe coltul strazii (fix unde fac masinile la dreapta pe Vacarescu) au fost pusi la pamant deja! Nu imi pot imagina ce idiot a reusit sa faca asta dar cum ai zis tu, dar si eu cu cateva postari in urma, ar trebui de acum inainte folositi stalpi PMB metalici sau cei tip bordura de granit, pusi pe verticala ca stalpi. Ba chiar cei din granit au fost folositi de PS2 (ca tot vorbim de G. Rossini) pe strada Pictor Stefan Lucian, acolo am fost acum 2 sapt. si toti stalpii sunt in stare perfecta, niciunul doborat.

 


Re: Generalități despre parcări mirceade

Da, ai dreptate, citisem ce ai scris și de acolo m-au luat iar dracii. Eu nu-i cred așa de ignoranți pe cei de la ADP2 încât să nu observe fenomenul ăsta care se întâmplă de ani de zile, dar cred că pur și simplu undeva pe traseu e spaga mult prea mare pentru furnizorul modelului acesta de stâlpișor.

 


Re: Generalități despre parcări Cristi N

mirceade wrote here:
Uite țeava voastră de 1 mm pliată cu piciorul în tot sectorul

Daca e pe o strada a ADP-ului da-mi te rog adresa, daca e la PMB poti sa ii pui si cruce, la fel si stalpului de indicator de trecere de pietoni.

Iancului e la ASB, adresa PL e trimisa de luni bune, la fel, nu cred ca se va rezolva prea curand.

Pe Marin Savu (300m) e o lucrare a TermoEnergetica si vad ca au demontat cam o treime din stalpisori impreuna cu pavelele trotuarului. Am mai gasit vreo cativa (4-5) indoiti. Astept un semn dupa ce se termina santierul ca sa vedem ce mai trebuie reparat si daca Termo a adus la starea initiala.





















Powered by API/PUM imgur uploader
Am fost si la Rossini, acolo pare ca a fost un accident, sunt prea multi stalpisori indoiti/smulsi in acelasi loc, pe restul strazii( 200m) nu am vazut vreunul doborat  





Pe astia i-am transmis pentru a fi reparati impreuna cu 2 bucati pe Titeica (1.1km) si 1 pe Tuzla (500m).

In aliniament stalpisorii se monteaza la 1.7m distanta unul de altul, dar in functie de situatie pot fi mai multi sau mai putini. Mie mi se pare ca rezista destul de bine daca pe 2.1km din totalul de ~ 1500 de bucati avem doar 13 stalpisori distrusi, nici 1%.
E vorba si de bani, modelul asta costa vreo 150 de lei bucata, unul de granit sare de 1000 de lei.  E mult mai rentabil sa inlocuiesti atunci cand e nevoie 1% din stalpisori decat sa cumeperi unii de 6-7 ori mai scumpi.

 


Re: Generalități despre parcări mirceade

Chiar nu-mi doresc să continui discuția doar ca să mă enervez. E pe Pantelimon pe care aveți protocol cu ASB pentru stâlpișori și care da, a fost recepționată de la constructor. E bine că ne uităm la prețul pe investiție și nu la TCO-ul pe 10-15 ani. Băi dar măcar cioturile ălea metalice rămase în urma vandalizărilor, pentru ălea să le scoți nu-ți trebuie nici aprobare nici să fie ale tale. E plin și de ălea.

 


Re: Generalități despre parcări orex

Ciucu a fost mai dibaci!
A bagat ditatmai fierataie, la 1m si jumatate. Se incumeta cineva, cu vreun Hummer, sa vada daca isi ”paradeste” doar baia de ulei?!
:rofl:

 


Re: Generalități despre parcări Cristi N

Tot obiectivul Pantelimon (sosea, parcare, spatii verzi, etc.) este receptionat de la constructor dar inca nu e facuta dezmembrarea asa ca in continuare nu se face intretinere la niciuna din componente.

Acolo va trebui rezolvat cumva si cu soclurile de parcometre care mi se par cele mai periculoase.

 


Generalități despre parcări andrei11

Au început să se "albăstrească" parcările,   str Avrig S2  sau în zona  gării (pentru că am avut treabă pe acolo).
Întrebare:
Plăteşte cineva taxa ? Se dau amenzi ? Se blochează roţi ? Sau totul e - deocamdată - o calceama ?

 


Re: Generalități despre parcări ByOnu

S-au marcat si prin zona mea.

1. Suprinzator, noile marcaje chiar sunt respectate (ex: inainte parcau 25 de masini perpendicular pe trotuar ..neregulamentar, acum sunt doar 10 locuri marcate paralele cu bordura).
2. Daca inainte parcau 25 (pentru a pastra exemplul de mai sus) si mai gaseai destui si pe banda a 2-a cu avarii, acum nici macar cele 10 locuri nou-marcate nu-s pline. Chiar ai zice ca s-a descoperit formula pentru facut parcari in oras, cand vede lumea taxa de parcare, fug ca de dracu'. Multi s-au reorientat si probabil parcheaza in alte zone, sau poate chiar au renuntat de la a veni cu masina in buricul targului.
3. Nu am vazut pe nimeni sa impuna aceste locuri de parcare si plata taxei.

 


Re: Generalități despre parcări cris_m

Mai exista si situatia cu locuri marcate pe stanga si masini incalecate pe trotuarul (nedelimitat de stalpisori) din dreapta... Vorba cuiva, fineturi/detalii... care fac diferenta...

 


Re: Generalități despre parcări andrei11

Nesemifactiv, din moment ce parcatul pe trotuar este interzis...Chiar şi cu jumătate de maşină.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Generalități despre parcări Mircea G

Da, minunat ca au interzis parcarea pe trotuar !? ...in mod unitar , peste tot , indiferent de zona si situatie , ca de!  citi pietoni sint pe calea Victoriei , sint si pe o strada la periferie .
...sau cum se spune " au infrint " !
Acum se lanseaza o noua afacere , montarea de stilpisori ! Incepe festivalul stilpisorilor ! O sa vedem diferite modele , culori si forme , or sa apara si cei smart ....Apoi va incepe moda exceptiilor cu " autorizatia de parcare pe trotuar " ...  va fi un adevarat spectacol . Lumea se va plimba agale , linistita , de brat , de bucuria trotuarelor ...
A ! ce facem cu masinile ????  Pai intereseaza pe cineva ???? Ai platit taxele ? sanatate maxima , treba ta , te descurci , nu intereseaza pe nimeni . Nimeni , mai ales ca se gasesc astia mai " transformer " care vor  reglementarea folosirii masinii personale . Astia care insista in transport " alternativ " sau " comun " , intr-o gindire marxista de parca toti am fi cu nevoi  identice.
Ridicol este ca discutam despre asa ceva , in cazul de fata , de Bucuresti care este un oras terminat urbanistic . Orasul asta nu are strazi , bulevarde , si nu are transport in comun , chiar daca si aici este un forum despre transportul in comun !
Transportul in comun in Bucuresti este azi la sfirsit de 2022 , mai prost si ineficient decit la inceputuri . Zone intregi neacoperite de transport , rute aiurea si intrerupte , frecventa mai mica decit " ratele " de pe vremuri . mijloace de transport jegoase , statii pericol public "  adica avem tot ce trebuie sa te lipsesti de transport public .
Insa felicitari ca se elibereaza trotuarele , noi cei care chiar ne dorim mobilitate si sintem activi in viata societatii  o sa ne descurcam cu autoturismele  in mod personal caci nu intereseaza pe nimeni asa cum este " normal " intr-o societate distrusa si care face tot ce este posibil pt distrugerea individului .

 


Go to page:  1  ... 20 21 22 23 24 25 26 27 28
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422100 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use