Regiunile RomânieiMunteniaJudețul Ialomița

 

Topic: Transportul în comun în Feteşti

93 posts, 45163 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 
 

📖 Pagination options
  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti ADK

Niciun Ikarus nu mai circulă în Fetești din 2020 țin să cred, acestea find IL01GPD ex. Berlin și IL03NSL ex. RATB #66. Nu că nu mai sunt funcționale, au renunțat la exploatarea lor...

 


Transportul în comun în Feteşti Andrei Andraș

Au 8 Berkhof-uri și un VanHool, epavele alea trebuiau retrase de mult.
Hai VanHool-ul nu-l punem la socoteală că nu circulă pe Buliga, dar pe bune, Buliga nu vine la mai puțin 7,5 minute ( -> 60 de minute / 8 mașini) ca să zici că nu-ți ajung Berkhof-urile. E din 20 în 20 de minute, 4 autobuze sunt mai mult decât de ajuns, chiar și cu „șoferul și mașina”. E inadmisibil să trimiți la traseu Ikarus HF, iar Berkhof-urile LF să-ți stea la bronzat în garaj (asta dacă manifești un minim de respect pentru călători).

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti ADK

Într-un reportaj de acum câteva luni, s-a spus că doresc să cumpere și câteva autobuze electrice...
Cei drept, o întreprindere publică, mai ales de transport local, trebuie să fie adaptat cât mai apropriat timpurilor actuale. Venirea autobuzelor DAF a fost un lucru bun, chiar dacă DAC-urile arătau încă cât de cât bine estetic, dar aveau deja multe probleme. Trebuie înțeles că în general orice mașină, nu doar autobuz, care își are serviciul ”zi de zi”, își are într-o zi și încheierea...

 


Re: Transportul în comun în Feteşti Andrei98

Transbus Fetesti a scos la licitatie inca un lot de vehicule, printre care si NLS, fostul #66 din Bucuresti. Anuntul poate fi gasit aici
Capture.PNG (63.17 KB; downloaded 4083 times)

Ma intreb care este faza cu "Microbuzul" Ikarus 260.02, nu exista nici un Ikarus cu numarul ala de inmatriculare.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti ADK

”Microbuzul Ikarus” e probabil unul din acele 2 Iveco, scris greșit în anunț. Oricum prin lot se înțelege cel puțin 2 vehicule, printre care sigur și fostul bucureștean, nu trebuia să specifici aproape subliniat lucrul ăsta știind că de vreo 2 ani mă interesa să-l cumpăr.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti ADK

Un autobuz Van Hool surprins de Ștefan Pușcașu în data de 23 aprilie 2021.
IL 23 TBF
_CIL23TBF-0_1.jpg (77.92 KB; downloaded 3978 times)

 


Re: Transportul în comun în Feteşti Alex Mariciuc

E un fost De lijn?

 


Re: Transportul în comun în Feteşti PTMZ

Da, e fostul #101799 (SHQ-990) al De Lijn, produs in 2004. In 2017, a fost transferat la Alkmaar (Olanda), unde a primit numarul de parc 119, iar in 2019 a ajuns la Fetesti. Datele sunt preluate de pe Busphoto.eu

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti ADK

Andrei98 wrote:
Transbus Fetesti a scos la licitatie inca un lot de vehicule...

Din câte am înțeles astăzi în urma unui apel telefonic, unul dintre Ikarusuri (și anume cel mai bun, știți deja la care mă refer) va lua prima dată drumul "muzeului" CTP Iași, lucru ce era oricum de așteptat. În schimb, pentru GPD nu există prea mare interes, find ceva mai răblăgit (drept dovadă și prețul un pic mai mic), însă e posibil să fie și el salvat măcar de către un pasionat.
Însă că ne bucurăm sau nu, muzeul (mai mult static și mai mult cu vehicule luate de la alții) al celor de la Iași, care trebuie cei drept felicitat pentru inițiativa, o spun însă cu ceva părere de rău că e posibil ca tot efortul lor să fie în zadar mai târziu, astfel că bucuria se termină o dată cu schimbarea unor noi decizii sau a altor priorități. Nu o spun sub formă de răutate, ci din punct de vedere al realității. Să ne bucurăm totuși că cel mai important autobuz va fi salvat, și cât de curând posibil îl vom putea revizita alături de celelalte autobuze (și singurul troleibuz)!

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti GPS

Lui ex 66 i s-a făcut RK la RATB? Știu că mai multe autobuz din București au beneficiat de acest tratament, iar ulterior au fost casate.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti ADK

Da, în anul 2007. La fel și 44, dar și multe altele...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  


Transportul în comun în Feteşti Andrei Andraș

ADK wrote:
Unul dintre Ikarus-uri va lua drumul muzeului CTP Iași.
De pe Tramclub citire:
Informația prezentată este falsă.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Transportul în comun în Feteşti ADK

Nu știu din ce motive cei de la CTP au renunțat, a spus Ștefan Stoica, noul posesor al lui GPD. ;)

Iată câteva fotografii cu ultimele autobuze Ikarus din garajul TBF.
(Ca o paranteză, nu știu ce se va întâmpla cu NSL - pentru cei ce mă cunosc - doream să-l cumpăr, însă nu că n-ar fi un proiect bun de restaurare (de un timp am pus ochii pe unul din Chișinău), dar din punct de vedere tehnic este terminat, la fel și GPD, care are niște probleme la instalația electrică de la motor).

GPD - fabricat în 1987


Autobuzul Ikarus 260 #IL01GPD (ex. BVG Berlin) by Adrian Kaba, on Flickr


Interiorul autobuzului Ikarus 260 #IL01GPD by Adrian Kaba, on Flickr


Bordul autobuzului Ikarus 260 #IL01GPD by Adrian Kaba, on Flickr

NSL - fabricat în 1993


Autobuzul Ikarus 260 #IL03NSL (ex. RATB #66) by Adrian Kaba, on Flickr


Autobuzul Ikarus 260 #IL03NSL (ex. RATB #66) by Adrian Kaba, on Flickr


Interiorul autobuzului Ikarus 260 #IL03NSL (ex. RATB #66) by Adrian Kaba, on Flickr


Bordul autobuzului Ikarus 260 #IL03NSL (ex. RATB #66) by Adrian Kaba, on Flickr

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Județul Ialomița  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use