Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la autostrăzi și drumuri expresA3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)

 

Topic: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti

1154 posts, 299209 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 83
 
 

📖 Pagination options
Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti misterr

Prima autostradă urbană nu va fi gata la timp din 2 motive: ”lenea” și ”vremea”

Click pe imagine pentru video:





Prima autostradă urbană din România nu va fi gata de 1 decembrie, aşa cum au promis oficialii. Constructorul „are probleme de lene”, a declarat luni, ministrul demisionar al Transporturilor, Lucian Șova, care a vizitat şantierul.

În replică, reprezentantul constructorului susține că nu termină autostradă din cauza vremii.

Ministrul demisionar al Transporturilor a făcut în dimineaţa zilei de luni o vizită neanunţată pe şantierul autostrăzii urbane, care leagă Bucureştiul de autostrada A3.





Concluzia: pe 1 decembrie nu vom putea circula pe şosea, aşa cum a promis. Ministrul dă vina pe constructor.

Lucian Șova, ministrul Transporturilor: “Au întâmpinat probleme de lene, cred, și de slabă mobilizare, pentru că de mai bine de cinci luni, cel puțin, n-au mai întâmpinat nicio problemă administrativă.”

Reporter: “De ce acuzaţi de lene constructorul abia acum când sunteţi demisionar?”

Lucian Sova, ministrul Transporturilor: “Pentru că trebuia să am dovezi.”

Reporter: ”Și nu aţi avut dovezi până acum?”

Lucian Sova, ministrul Transporturilor: “Am avut speranţe?”

Chiar dacă şi-a dat demisia, ministrul Lucian Sova ameninţă constructorul cu penalizări. Şi i-a certat pe câţiva muncitori care blocaseră accesul pe un pod.

Coloana în care se afla ministrul transporturilor a rămas blocată pe pod pentru că în acest moment muncitorii încă mai au de lucrat la rosturile podului. Astfel ca jurnaliştii şi cei care au venit să vadă autostrada au rămas blocaţi.

Lucian Sova, ministrul Transporturilor: “Când aţi venit dvs, cred că au mai luat nişte vecini din casele astea...”

Ministrul şi-a continuat drumul pe jos şi a dat nas în nas cu unul dintre reprezentanţii constructorului.

Reporter: “De ce nu este gata?”

Constructorul: ″În ultimele două săptămâni au intervenit condiţii meteo nefavorabile.”

Reporter: “A zis că sunteţi leneşi, că nu lucraţi, că sunteţi foarte puţini.”

Constructorul: ″În momentul de faţă mai multe lucruri nu am voie să vă spun.”





Pe 10 octombrie, însă, un alt reprezentant al companiei promitea că autostrada va fi gata chiar mai repede de 1 decembrie.

Reprezentant al companiei de construcție: “Urmează să fie terminată anul acesta, mijlocul lui noiembrie”.

Adevărul e că nu mai sunt multe de făcut.

Foarte puţine lucruri mai sunt de făcut pe prima autostradă urbană din România. În primul rând, trebuie trasate toate marcajele. În al doilea rând, urmează să fie puse toate panourile fonoabsorbante. Și în ultimul rând să fie montat rostul de dilataţie de pe poduri.

Cu toate acestea încă nu a fost stabilită o dată la care autostrada de şase kilometri va fi deschisă.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti shoppy

Cica s-a anuntat pe Hotnews ca vineri se deschide, eu nu gasesc insa.
Ieri am rupt urechea de la schimbator pe acolo, deci nu avem reportaje.
(Nu caut ajutor, doar ma laud. :P )

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti Sorin62

^^
A apărut pe economica:
"Mai sunt câteva lucrări de făcut. Trebuie măturată, aplicate marcaje. Pe 15 decembrie cel târziu va avea loc recepţia", a menţionat Eduard Hanganu, preşedintele firmei care a supervizat lucrările pe şantierul la intrarea în Capitală.

http://www.economica.net/autostrada-urbana-se-inaugureaza-saptamana-aceasta-mai-trebuie-maturata-si-aplicate-marcaje_162266.html

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti Sorin62

Și a apărut și Neaga în interviu astăzi și a declarat că se dă în trafic în 14 dec.
https://www.dcnews.ro/anunt-asteptat-de-bucuresteni-neaga-cnair-a-promis-vineri-14-decembrie_627620.html

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti Victor92

Lucrarile la intrarea din Bucuresti continua si astazi. Se fac ultimele pregatiri pentru inaugurarea de vineri a celor 6 kilometri despre care se discuta.

Mai multe poze pe Facebook Construim Romania - https://www.facebook.com/buildingromania/

48161100_1464703793666914_16239048007876608_n.jpg (114.89 KB; downloaded 1978 times)


48187059_1464703807000246_7495324329362587648_o.jpg (489.75 KB; downloaded 1978 times)


48213551_1464703950333565_6630737057511636992_o.jpg (456.02 KB; downloaded 1980 times)

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti survola

Eu nu înțeleg ce caută stația aia de autobuz în mijlocul intersecției.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti shoppy

Le-a fost lene sa ii faca alveola, iar mai incolo este un camin neterminat, deci carpeala.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti chevic

Cred ca e ceva temporar, cand se va termina FDG probabil se va rezolva, vor face alveola. Momentan se trag utilitatile pe acolo pe unde ar putea fi alveola. De fapt a pus cineva proiectul intersectiei pe partea cu FDG? Sau nici nu e macar facut inca?

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti andrei11

Ce autobuz  trece  pe acolo ? Mie-mi iese că e unul de-a lui Pandele...

 



Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti misterr

„Ciotul” de autostradă de lângă Capitală ar putea fi deschis vineri: Imagini din dronă cu ultimele pregătiri





Cei 6,5 km de autostradă de la Șoseaua de Centură până în zona Pipera/Petricani ar putea fi deschiși traficului începând de vineri, 14 decembrie, când este programată recepția lucrărilor. Luni o comisie de pre-recepție a vizitat șantierul pe care constructorul s-a mobilizat să-l pună la punct. Imagini aeriene surprinse de Asociația Construim România arată mobilizarea de pe șantier, acolo unde constructorul a ajuns la nivelul detaliilor: lucrează la ultimele marcaje, indicatoare, panouri fonoabsorbante și parapete.

• Cei 3,3 km la care se lucrează acum intens pentru a fi deschiși vineri se vor alătura altor circa 3,2 km deja finalizați din apropierea strada Popasului și până la Centură. În total, cei circa 6,5 km de la Centură și până în șoseaua Petricani vor avea câte trei benzi pe sens (fără bandă de urgență) și două noduri: la intersecția cu Popasului și un sens giratoriu la intersecția cu strada Gherghiței.

• La intersecția cu Șoseaua Petricani autostrada se va termina într-o intersecție în „T” semaforizată, cu bretele dedicate pentru virajul la stânga (atât de pe autostradă, cât și de pe Șoseaua Petricani.)





„Ultimele pregătiri pe Autostrada A3 București-Ploiești în vederea recepției de vineri și deschiderii traficului pe cei 6 km. Totodată, va fi dat în folosință și nodul rutier de la Moara Vlăsiei, parte a aceluiași contract”, scrie Asociația Construim România care publică și o filmare realizată din dronă.

„Așa cum putem vedea din imagini au mai rămas puține de făcut, în special la partea carosabilă: marcaje, indicatoare, finalizarea umpluturilor din rosturile de dilatație de la pasaje și poduri, precum și montarea restului de panouri fonoabsorbante”, scrie Asociația.

„Deși mai rămân lucrări de efectuat în exteriorul părții carosabile a autostrăzii, acestea pot fi realizate fără a afecta traficul rutier. Subliniem faptul că noul regulament de recepție permite acum deschiderea traficului pe un segment de autostradă chiar dacă nu a fost realizată o recepție finală, permițând finalizarea completă a lucrărilor ulterior”, scrie Asociația Construim România.

Realizarea ultimilor 3,3 km din A3 spre Capitală a fost contractată în decembrie 2015, cu termen de finalizare noiembrie 2017. Cei 3 km se adaugă la cei circa 3,2 km de la Șoseaua Popasului până la Centură care au fost finalizați din 2015, dar nu sunt legați printr-o intersecție.

Contractul de proiectare și execuție pentru ultimii 3 km a fost atribuit Asocierii Asocierii Aktor - EuroContruct Trading 98 pentru 129.180.727,51 lei fără TVA.

Contractul vizează sectorul de autostrada București - Ploiești, km 0+000 (Intersecție Petricani) - km 3+325, Nod Centură București și Nod Moară Vlăsiei.

În iulie 2012 au fost deschiși traficului cei circa 60 de kilometri de autostrada de la Șoseaua de Centură și până la Ploiești, rămânând însă nefinalizați ultimii 6,5 km spre Capitală și nodurile rutiere.

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti andrei11

Mă îndoiesc că km 0,000 e la intersecția cu Petricani...

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti zapacitu

Din amintiri (de cand au inceput cu A3-ul), eu stiam ca 0+0 e la Petricani. Posibil sa se fi schimbat? Ce te face sa spui ca nu e asa?

EDIT: de fapt stai ca 0+0 ar trebui sa fie la Sf Gheorghe!

 


Re: Tronsonul Bucuresti - Ploiesti andrei11

Exact, A 1 / A 2 au 0,000 la Sf. Gheorghe. Pentru A 3 nu se aplică aceeași regulă ? De A 1 nu știu, dar A 2 se termină undeva la 11 - 12 - 13 km. ( la Centură, pentru că repet, acolo se termină A 2 ).
12-11-2018 11-45-35 PM.jpg (34.47 KB; downloaded 1848 times)

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 83
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: A3 (București - Ploiești - Brașov - Tg. Mureș - Turda - Borș)  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421273 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use