Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 773928 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo alchimistul

Felicitari pentru munca, dar si pentru pasiunea cu care faci fiecare reportaj. In ultima poza se vede statia de unde medii de unde emite Romania Actualitati, cred, pe 855 kHz :)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

@alch3mist: Multumesc pentru feedback :bere:  

Statia respectiva cred ca se afla intre Piscu si DN1 (Portiunea dintre Ciolpani si Potigrafu).

 



Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov andrei11

Azi am ajuns la Afumați de la Bucur Obor. Au trecut 4 de maxi și nici un STB, astfel încât al 5 - lea maxi l-am luat. Habar n-am cât e biletul la STB, aici am dat 3 lei și mi-am făcut treaba. STB - ul o fi bun pentru navetiști   dar pentru mine care ajung la Afumați de 3 - 4 ori / an categoric mult mai comod e maxi - ul. La întoarcere am luat primul maxi pe care l-am văzut,  n-am mai stat ca fraierul la STB. Mâine mă duc cu taxiul la Afumați, cine mi-o mai sugera STB - ul nu-l mai ascult, pledoria pentru un transport în comun comod și civilizat.
PS :  În maxi n-a fost îngesuiala aceea proviabilă, pentru că de fapt maxi nu e chiar maxi, e mai mare ca maxi, e un fel de microbuz.
Deci pe scurt, am avut o experiență dezagreabilă cu transportul regional spre și dinspre Ilfov.
PS 2 : S-ar putea ca R - ul respectiv nici să nu aibă capul la Obor, comun cu troleibuzul. Mai știi ?

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Victor92

Autobuzele de pe liniile regionale STB au un program pe care il respecta (capete de linie) si pe care il poti consulta - http://stbsa.ro/v_bus_preorasenesc.php

E foarte simplu.

Tariful pe o calatorie 1,5 Lei.

Puteai folosi linia R413 - Bucur Obor - Pasaj Colentina - Voluntari - Afumati - Sindrilita - Reportaj aici: viewtopic.php?f=228&t=3987&start=532#p296194

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov andrei11

Or avea un program pe care-l respectă, dar dacă am treabă de 4 - 5 ori la Afumați / an și maxi circulă practic din 4 - 5 minute la ce bun să-l mai consult, poate are vreo problemă tehnică, nu i-a venit schimbul, etc. Așa stau 3 - 4 minute în stație, vine maxi-ul, l-am  luat, îmi fac treaba. Repet, pentru navetiști o fi bun STB - ul, dar pentru ceilalți, "întâmplătorii" maxi-ul e perfect. A, da, toate cele 5 maxi-uri au plecat pline de la Obor. Al meu  s-a aglomerat full ( dar decent ) până la șos Fundeni, iar din Voluntari a început să se golească. În Afumați erau persoane numai pe scaune.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Daniel2000

Faza e ca exista doar o singura linie cu capatul la Bucur Obor, adica R413 si e singurul autobuz Stb care trece prin Voluntari si Afumati.
Apropo. Sunt si eu curios de ce comuna Stefanesti si comuna Dascalu nu pot facilita de Stb, nu exista nicio linie care sa aiba capatul la Stefanesti sau la Dascalu, cum era in 2010 cand circula fostul 417, 426, 415 si 416.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov dany

Poate ca au inceput privatii sa isi bage mana in ele... Din ce stiu(acum sper sa nu fie un nou 1 februarie) nu o sa avem nici o regionala introdusa de maine

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo CiprianTRB

Am o întrebare! Știe cineva care a fost deșteptul de a schimbat pe Moovit Linile Regionale erau la STB Express acm nu știu cine a pus ADITP București-Ilfov? Cât de prost poți fi? STB mai are contract încă 2 ani! Și A pus incorect numele, Corect era ADTPBI!
Screenshot_20190228-192436_Moovit.png (163.4 KB; downloaded 4460 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo BGP2597

Deșteptul aș fi eu, iar modificarea respectivă am făcut-o în contextul celor 2 linii R429 și R470 care (nu mai) intră în circulație mâine pentru a avea toate liniile regionale la un loc, având în vedere integrarea tarifară. Recunosc că abrevierea am luat-o din memorie, fără să consult site-ul lor, dar mie unul varianta "oficială" mi se pare greșită întrucât denumirea completă a acestei autorități este "Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov". În orice caz, mulțumesc pentru feedback.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Linia R448: Piata Presei – Otopeni – Balotesti – Moara Vlasiei
Autobaza Pipera: 3 ture (Luni - Vineri); 2 ture (Sambata - Duminica)

Date tehnice

- 33 de statii pe ambele sensuri;
- Durata unei semicurse: 90 -100 minute (in functie de ora/zi);
- Interval de succedare: 30 – 45 – 60 – 130 minute (in functie de ora/zi);
- Lungime Traseu:

Dus - Intors (Aproximativ 58,86 km - Conform Google Maps):

Traseu DUS-INTORS

Piata Presei – Soseaua Bucuresti-Ploiesti – DN1 – Otopeni – Balotesti – DJ 101 – Moara Vlasiei (Stadion)

Turatie

Luni - Vineri: 3 ture;
Sambata – Duminica: 2 ture.

Observatii personale

Una dintre liniile regionale care in trecut si-a mentiunt existenta pentru mult timp. De fapt, aceasta era denumita a fi linia preoraseneasca 451 si a fost deservita, printre altele, cu autobuze Ikarus de la Floreasca sau Daf-uri de la Nordului. As mentiona faptul ca este una dintre rutele importante din nord-ul Capitalei, traversand prin Otopeni, Balotesti, Caciulati si in final la Moara Vlasiei.

De la 07 Ianuarie 2019, linia regionala R448 este detinuta de Autobaza Pipera cu 3 autobuze Mercedes-Benz Citaro Euro 3 si 4 de luni pana vineri si 2 ture in weekend.

Prima cursa are ca punct de plecare localitatea ilfoveana. In privinta biletelor, in clipa de fata, calatorii isi pot pune bani pe carduri de la Piata Presei, Aeroportul Baneasa si Otopeni - Primarie.

Daca in prima luna de traseu placutele de statii nu au fost montate, iata ca situatia a fost rezolvata, iar la jumatatea lunii Februarie 2019, calatorii stiau unde opresc autobuzele pe traseu si de unde se pot urca sau unde pot cobori.

In "ajutorul" acestei linii regionale, apar autobuzele catre Sitaru - R477 - infiintata de la 01 Februarie 2019. Uitandu-ma peste graficul liniei spre Sitaru, constat cu dezamgire ca de luni pana vineri, plecarile autobuzelor de la Piata Presei spre Judetul Ilfov sunt identice - diferenta +/- 10 minute ... ar trebui cumva regandite graficele celor 2 linii regionale ...

Nu va pot preciza daca are succes sau nu linia, deoarece nu am fost in cursul saptamanii sa urmaresc. Important, la prima vedere, e ca oamenii care doresc sa vina in oras au, in primul rand, disponibilitatea unui mijloc de transport civilizat, iar programul poate fi gasit si in acest reportaj, cat si la Piata Presei  :D

Pe linia R448 puteti regasi autobuzele Mercedes-Benz Citaro Euro 3 ( 4165 ) si Euro 4 care au circulat pana la 31 August 2018 pe linia expres 783.

Harta 448.jpg (56.38 KB; downloaded 4401 times)


448.jpg (1.38 MB; downloaded 4402 times)


448 PPL.jpg (83.06 KB; downloaded 4580 times)


448 Moara Vlasiei.jpg (83.2 KB; downloaded 4462 times)


DSC_0631.JPG (329.1 KB; downloaded 4393 times)


DSC_0637.JPG (190.23 KB; downloaded 4392 times)


DSC_0639.JPG (346.28 KB; downloaded 4389 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Placute de statii.

Cart. Tineretului R448.JPG (114.4 KB; downloaded 4379 times)


DSC_0638.JPG (122.62 KB; downloaded 4438 times)


Primaverii R448, R477.JPG (150.6 KB; downloaded 4375 times)


Primaverii R448.JPG (266.43 KB; downloaded 4395 times)


Autobuze Mercedes-Benz Citaro de pe traseu.

4165 - Linia R448 - Soseaua Bucuresti-Ploiesti - Aeroport Baneasa - 10 Ianuarie 2019





4787 - Linia R448 - Moara Vlasiei - 16 Februarie 2019





DJ 101 - Caciulati



 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov nicusior

Sunt sanse mari sa nu bage nimic nici de la 1 Martie,pentru ca anunta ceva daca era sa bage ceva pana la ora asta.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov dany

Deja este o certitudine ca nu vom avea nimic de la 1 martie... Poate pe 15, poate pe 1 aprilie, poate pe 15 aprilie... Concluzia e acceasi ca si acum 5 ani sau 10 ani sau 15 ani... Traiasca privatii si interesele altora

 


Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421228 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use