Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 774153 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) ikarus13

Am sunat un sofer de pe 402 dupa asta si mi-a zis ca rar urca cate un controlor...cei 2 ce sa faca...clandestini :lol:

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) Puss in Boots

Ar trebui adoptat modelul de pe 418. Dar nu spre descurajarea transportului cu RATB, pana la urma cu duba sigur nu faci blatul (daca nu te stii cu soferul, evident). Poate cei doi aveau abonament, stiu ca abonamentul nu trebuie musai validat. Cel putin pe intern in Bucuresti nu era regula (era "de dorit" ca sa se poata monitoriza fluxurile de calatori dar nu era obligatoriu). Cel putin nu cand aveam eu abonament acum vreo 5+ ani.

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) ikarus13

Uite chiar nu stiu...mai e vreo linie preoraseneasca care are controlor inafara de 418 si 471?

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) Puss in Boots

Pai 418 sigur, povestea WT_fan mai sus ;) Un fel de controlor, mai degraba controlor-taxator.

 



Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) Puss in Boots

Eu sper sa se publice datele de incarcare ale tuturor acestor curse pre-orasenesti ale RATB. Sa stim si noi, publicul larg, pe ce se duc banii. Poate unele curse nu se justifica, si autobuzele pot fi relocate in oras ca e nevoie de ele.

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) barbuandrei

Traseul liniei preorășenești 418 se prelungește până la Piaţa Sudului.

         Începând cu data de 15.10.2017, linia preorăşenească 418, care asigură transportul călătorilor pe relația București - comuna Berceni, circula pe un traseu prelungit până la Piața Sudului. Linia va funcționa pe traseul de bază între comuna Berceni și terminalul „Romprim”, apoi va urma traseul: Șos. Berceni, Int. Nețea, Şos. Olteniţei, până la Piaţa Sudului, cu întoarcere pe Şos. Olteniţei, Șos. Berceni, revenind la traseul de bază până în localitatea Berceni.

         Linia 418 este cea de a treia linie preorășenească al cărei traseu a fost prelungit până la punctul inter-modal de transport Piața Sudului, alături de liniile 402 şi 414. Aceste trei linii asigură transportul călătorilor între București și localitățile limitrofe din partea de sud a Capitalei, în baza unor contracte încheiate între Regia Autonomă de Transport Bucureşti și primăriile localităților Popeşti Leordeni și Berceni.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) V2A

Stație nouă de autobuz în comuna Berceni, pe linia 418

În urma solicitării Primăriei Comunei Berceni, cu avizul Inspectoratului de Poliție al Județului Ilfov, începând cu data de 09.11.2017, ora 10:00 se înființează stația de autobuze „Oficiul Poștal" pe traseul liniei 418, situată pe DJ 401, între stațiile „Cartierul Nou" și „Macului", pe ambele sensuri.

www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=830

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) punkreas

Salut!
Ceva stiri legate de linia 404 spre Pantelimon?
O folosesc zilnic si va pot spune ca este din ce in ce mai aglomerata, in conditiile in care daca valideaza cardul 1-2 personae la fiecare statie (una dintre ele fiind eu).
Pana acum nu am vazut absolut niciun controlor. Si e cam frustrant sa stau in aglomeratie stiind ca, poate 90% din autobus nu are bilet (ma indoiesc ca sunt multi care au abonament).

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) survola

De ce nu faci o reclamație chiar la RATB?
Măcar rămâi cu conştiința împăcată, îți faci datoria de cetățean; poate astfel cresc încasările şi nu suspendă linia :)

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) Victor92

Contractele se fac, in general, pe un an de zile, iar daca primaria nu achita plata lunara pana la o zi stabilita (cu 5 zile oferite in plus), linia este suspendata.

Am atasat, la un moment dat, formularul de incheiere a parteneriatului intre RATB si cei care doresc transport public in Ilfov. Acolo sunt toate clauzele contractuale ...

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) Victor92

Va eram dator de mai mult timp cu un pdf in care apar toate liniile preorasenesti, precum si autobuzele care detin licenta pe acestea.

De mentionat faptul ca situatia era la nivelul sfarsitului de luna August 2017, iar pe unele trasee au fost cazuri in care anumite autobuze au fost trimise pe alte linii ce tin de autobaza respectiva.

Sper sa va fie util si ma bucur ca in vara acestui an am reusit (apoape la pas) sa parcurg toate liniile. M-as bucura pe viitor daca primariile ilfovene ar incheia contracte cu RATB, dar utila ar fi o comunicare intre beneficiari si consiliile locale care platesc.

Tabel linii preorasenesti - August 2017 PDF.pdf
Tabel linii preorasenesti - August 2017 PDF.pdf (205.14 KB; downloaded 336 times)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) GPS

Am găsit acest articol: https://www.libertatea.ro/ultima-ora/ra ... ov-2104707, in care am găsit aceasta lista: http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB ... 180117.pdf.
Din ce am văzut, unele numere au fost reciclate, iar unele trasee (noi sau prelungite) vor acoperi noi comune cum ar fi: Piteasca, Cozieni etc.

 


Re: Discuții despre traseele preorășenești ale RATB (4XX) barbuandrei

Incepand cu 1 Martie , parcul va creste la 866 de autobuze in fiecare dimineata. Aceasta crestere de la 844, in prezent, va fi cu linii de periferie. La sosirea acelor autobuze electrice ,42 la numar, se vor mai adauga si alte linii / ture pe liniile din afara București-ului.

 


Go to page:  1  ... 26 27 28 29 30 31 32  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421289 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use