Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 773855 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 148 149 150 151 152 153 154  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Victor92

La sfarsitul lunii Aprilie 2022, autobuzele liniei 406 au fost deviate in satul Caldararu, din cauza unor lucrari la canalizare pe Soseaua Independentei.

Autovehiculele au fost deviate pe Strada Tineretului si Unirii.

Intre timp, a fost finalizat santierul de pe Independentei intre Unirii si capatul liniei 406.

Cu negru - traseul curent
rosu - ruta modificata

O serie de poze din zona + cateva autobuze la traseu.

Caldararu 406.png (187.52 KB; downloaded 4020 times)


DSC_0444.JPG (1.01 MB; downloaded 4020 times)


DSC_0445.JPG (1.08 MB; downloaded 4020 times)


DSC_0446.JPG (1.01 MB; downloaded 4020 times)


DSC_0447.JPG (967.94 KB; downloaded 4020 times)


DSC_0448.JPG (1.13 MB; downloaded 4020 times)

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Victor92

4762 - Linia 406 - Strada Tineretului





4968 - Linia 406 - Strada Tineretului





... la final, cateva cadre mai rustice din vecinatate  :D

4660 - Linia 406





4763 - Linia 406





4968 - Linia 406







 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Mariusv

Au fost introduse pe liniile regionale si alte Euro 4 incepand cu 1 iunie. 4907 era pe 442, iar 4865 pe 422.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Victor92

De pe pagina de Facebook - Primaria Snagov

#INFORMARE
Stimați cetățeni,
Astăzi am început turnarea betonului pentru platformele și refugiile unde vor fi montate stațiile pentru STB.
Acestea vor fi amplasate după cum urmează:
- 2 stații zona LIDL;
- 1 stație Ciofliceni;
- 2 stații strada Plopilor;
- 1 stație Ghermănești (zona Baduc)
Primar,
Anghel Mihai

Sursa: https://www.facebook.com/PrimariaSnagov/

1 snagov.jpg (206.42 KB; downloaded 3520 times)


2 snagov.jpg (941.12 KB; downloaded 3520 times)


3 snagov.jpg (943.66 KB; downloaded 3520 times)


4 snagov.jpg (1.04 MB; downloaded 3520 times)


5 snagov.jpg (931.13 KB; downloaded 3520 times)


6 snagov.jpg (957.93 KB; downloaded 3520 times)

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Axel

Putina istorie nu strica :  :)

Pana in primavara anului 2005 Orasul Mihailesti ( pe atunci comuna ) din judetul Giurgiu a beneficiat de transport public in comun asigurat de fosta R.A.T.B. actuala S.T.B. prin linia 407 ( Tacerii - Bragadiru - Cornetu - Mihailesti ) ! Deoarece autobuzele depaseau granita judetului Ilfov linia 407 a fost scurtata la Cornetu unde circula si in ziua de azi cu alt indicativ (421) si traseu prelungit la Ghencea ! Trecand astazi prin zona am observat ca inca mai exista vechile statii prin oras ! In prezent pe traseul Bucuresti - Mihailesti circula linia de maxi taxi 505 ! Ca si istoric linia 407 era exploatata de Autobaza Alexandria cu 12 ture in timpul saptamanii si 6 ture in zile de weekend si sarbatori legale ! De regula faceau legea DAC-urile dar ocazional mai veneau si Ikarus de pe 116    :D  Cateva poze de astazi :
DN6 MIHAILESTI.jpg (347.03 KB; downloaded 3342 times)
Fosta statie de la Primaria Mihailesti 407 - 2022.jpg (151.92 KB; downloaded 3342 times)
Fostul capat RATB Mihailesti 407 - 2022.jpg (318.6 KB; downloaded 3342 times)

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Axel

Pana in primavara anului 2005 Comuna Adunatii-Copaceni din judetul Giurgiu a beneficiat de transport public in comun asigurat de fosta R.A.T.B. actuala S.T.B. prin linia 472 ( C.F.R. Progresul - Jilava - 1 Decembrie - Adunatii Copaceni ) cu 2 ture in timpul saptamanii si o tura in zile de weekend si sarbatori legale ! Din cauza faptului ca autobuzele depaseau granita judetului Ilfov aceasta linie a fost desfiintata ! De atunci circula microbuzul 572 ( Eroii Revolutiei - Adunatii Copaceni )! Ca si istoric linia a fost exploatata de Autobaza Ferentari cu autobuze DAC si ocazional Ikarus ! Pe acest traseu era titular #2617 iar celalalt tur era asigurat cu alte masini care veneau zilnic prin rotatie de pe 171,471,473 sau la rezerva Ikarus  :)  Astazi am gasit o singura statie la iesire spre Calugareni , fosta statie '' Blocuri '' ....
Fosta statie RATB din Adunatii Copaceni - 2022.jpg (221.16 KB; downloaded 3300 times)

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andrei11

Distanţa maximă admisă ar fi trebuit calculată în număr de kilometri, NU în graniţe ( efemere ) de judeţ !

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Axel

Pai Mihailesti si Adunatii-Copaceni sunt la distanta de 21 km de Bucuresti ... chiar daca oamenii de acolo au act de identitate în  Giurgiu ei muncesc si fac naveta la Bucuresti ...  :cry:  chiar nu se poate face nimic pentru a introduce transport metropolitan in localitati aflate in buza judetului Ilfov gen Mihailesti , Adunatii-Copaceni , Bolintin , Fierbinti , Belciugatele etc ?  :roll:  La Brasov am vazut ca 540 trece lejer de indicatorul cu judetul Covasna ....

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andrei11

argou  1. Limbaj convențional, folosit mai ales de vagabonzi, răufăcători etc. pentru a nu fi înțeleși de restul societății.

Dicționar de argou
bătut în cap expr. prost, tâmpit.

 


Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Andrei Andraș

Linia 540, într-adevăr, circulă și prin județul Covasna, n-are de ales, dar nu are stații pe teritoriul acestuia. Chiar dacă localitatea Întorsura Buzăului este în județul Covasna, comuna vecină Vama Buzăului, deservită de linia 540, aparține județului Brașov.

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) Axel

@Andrei Andraș multumesc pentru explicatie !  :bere:

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) CA 205

Axel wrote here:
Pai Mihailesti si Adunatii-Copaceni sunt la distanta de 21 km de Bucuresti ... chiar daca oamenii de acolo au act de identitate în  Giurgiu ei muncesc si fac naveta la Bucuresti ...  :cry:  chiar nu se poate face nimic pentru a introduce transport metropolitan in localitati aflate in buza judetului Ilfov gen Mihailesti , Adunatii-Copaceni , Bolintin , Fierbinti , Belciugatele etc ?  :roll:  La Brasov am vazut ca 540 trece lejer de indicatorul cu judetul Covasna ....

Ar fi bine ca TPBI sa reglementeze un număr mai mare de km pentru traseele regionale.
Înspre Bolintin sunt foarte multe autobuze/microbuze, dar care, din păcate, nu au un orar fix și unele nici nu sunt dotate cu aer condiționat.
De asemenea, microbuzele ocupa aproape o banda de circulație în zona metrou Pacii, pentru a prelua călătorii mai ușor, în loc sa folosească Autogara Militari, în condițiile in care stiu sigur ca una din firmele de transport care opereaza ruta Militari - Bolintin/"Vlașca" au contract încheiat pentru garare la peron în autogara. De asemenea, se practica la scara larga metoda de a nu pleca în cursa pana nu se umple microbuzul, practica ce nu ar trebui folosita sub nicio forma, ci înlocuită de practicarea unui orar. În rest, numai bine... 😆

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) andrei11

Eu ce am spus  duminică 19 iunie 2022 21:42 ?
Legea cu judeţul Ilfov e sucită rău de tot...

 


Re: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX) CA 205

Da, am văzut ca ai precizat. Eu ti-am întărit ideea cu un exemplu exact, deci am îmbunătățit calitatea atat a informatiei, cat si a afirmatiei. Nu înseamnă că dacă tu ai trimis un mesaj pe aceasta tema, discuția nu poate continua. Deși sunt inregistrat pe acest forum de 5 ani și îl urmăresc încă de la înființare, nu pot nici pana acum sa iti inteleg stilul "aparte" de a redacta mesaje și uneori, destul de des as spune, de a bate mai mult sau mai puțin câmpii.

 


Go to page:  1  ... 148 149 150 151 152 153 154  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421212 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use