MetrouȘtiri, noutăți și discuții despre metrou

 

Topic: Greva la metrou

292 posts, 104721 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Greva la metrou Costin

Sa fim seriosi, un metrou are aceeasi capacitate ca 12 autobuze de 12m sau 4 tramvaie din 'familia' V3A. E IMPOSIBIL sa nu ai aglomeratie la suprafata cand metroul este oprit, indiferent in ce stare se afla transportul de suprafata.

Eu, din contra, chiar consider ca viteza de reactie la STB este laudabila. Au facut ce au putut, cat de repede s-a putut. Si au facut destul de multe...

 


Re: Greva la metrou Daddy

ANTENA wrote:
Care este povestea cu sindicatul si inchierea de spatii comerciale?
Aici imi da cu virgula.

Din concluziile controlului facut de Drula la Metrorex (4 martie):
- Contractul pentru valorificarea spațiilor comerciale de la metrou este o gaură neagră în veniturile Metrorex. Deși este expirat din 2018, firma sindicatului ocupă, în continuare, abuziv aceste spații și le subînchiriază către terți, deși statutul Metrorex interzice subînchirierea lor;

- Acest contract face obiectul unui proces, iar managementul are misiune să urgenteze procedurile cu toate mijloacele legale pentru ca firma sindicatului să dispară din spațiile comerciale;

- Mai mult, toate spațiile comerciale construite după 2010 nu au aviz ISU. Unele îngreunează accesul la hidranți, altele aglomerează căi de evacuare în caz de urgență. Nici măcar nu e prima dată când se constată aceste deficiențe, dar ele nu au fost remediate;

- Contractul cu firma sindicatului pentru spațiile publicitare este, în mare măsură, într-o situație identică. A expirat în 2019, dar SINDOMET SERVCOM SRL refuză să predea toate spațiile și emite facturi liniștită pentru ele. Și de aici trebuie să dispară acțiunea de tip cartel".


Alaturi de alte lucruri interesante gen:
Sporul "de metrou" prevăzut în contractul colectiv de muncă, în cuantum de 20-40%, este aplicat abuziv, conform Corpului de Control, pentru că de el beneficiază toți angajații, nu doar cei care "lucrează în condiții deosebite, vătămătoare, grele sau periculoase". Voi sesiza Curtea de Conturi pentru a determina valoarea prejudiciului și persoanele responsabile;

Sursa:
https://m.hotnews.ro/stire/24643817

 


Re: Greva la metrou Cristi N

Sursa: Facebook
Tocmai am depus plângere penală la DNA împotriva celor responsabili pentru blocarea metroului bucureștean astăzi, pentru următoarele infracțiuni:
+ zădărnicirea combaterii bolilor
+ abuz în serviciu
+ trafic de influență
+ folosirea funcției pentru favorizarea altor persoane
+ folosirea de către liderii sindicali a influenței și autorității în scopul obținerii de bani, bunuri și foloase necuvenite
+ șantaj
+ infracțiuni contra siguranței circulației pe căile ferate
Cerem procurorilor să identifice persoanele către care să ne îndreptăm pentru a recupera banii în instanță civilă. Prejudiciul este în curs de cuantificare.
Acțiunea ilegală a unui grup mafiot de a lua un oraș ostatic nu poate rămâne fără un răspuns ferm din partea autorităților și din partea justiției.
Metroul trebuie eliberat și trebuie să revină în circulație. Abia atunci se poate organiza un dialog adevărat despre problemele metroului.
Conturile grase ale firmei controlate de Ion Rădoi nu sunt un subiect legitim de dialog și nici nu trebuie alimentate din vistieria statului.

 


Re: Greva la metrou subway guru

Metrorex a depus plangere penala la DIICOT.
Politia a deschis actiune la parchetul de sector si jandarmeria aplica amenzi.

 


Re: Greva la metrou aztec

Prima dată când, se pare, statul se mișcă mai cu talent.
Că nu e prima dată când avem protest ilegal la metrou sau ITB...

 


Re: Greva la metrou PTMZ

Proprietarii spațiilor comerciale de la metrou care urmează să fie desființate protestează în semn de solidaritate cu sindicaliștii din subteran.

Câteva zeci de persoane s-au adunat la Piața Unirii. Este vorba despre comercianții de la metrou care spun că este cea de-a doua încercare de desființare a acestor spații, după cea din 2018. Atunci, ei au contestat în instanță decizia, fiind în derulare un proces în acest sens cu conducerea Metrorex.

Între timp, în subteran continuă protestul la care participă încă de la primele ore ale dimineții sute de sindicaliști. Nici până la această oră nu a fost pus în circulație vreun tren de metrou.

Sindicaliștii spun că nu vor înceta protestul dacă nu primesc asigurări de la șeful Metrorex că nu vor fi încetate contracte de muncă și nu se vor tăia sporuri.

În replică, șeful Metrorex susține că nu au încetat decât contractele celor care au ieșit la pensie.

În ce privește salariile, au fost discuții în sensul anulării majorării salariale acordate în noiembrie 2020.

Protestele de la metrou au loc în contextul în care sunt discuții legate de bugetul Metrorex care nu mai permite creșterea salarială de 18%.

În ceea ce privește discuțiile privind desființarea spațiilor comerciale – considerate a fi adevăratul motiv al acțiunii spontane de la metrou – acestea sunt motivate de faptul că nu respectă normele de siguranță la incendiu și îngreunează evacuarea călătorilor în caz de urgență.

Metrorex a notificat firma care administrează spaţiile comerciale ca, în regim de urgenţă, să fie eliberate şi predate către administratorul reţelei de transport subteran toate spaţiile comerciale amplasate în incinta staţiilor de metrou până la data de 2 aprilie.

Ministrul Transporturilor spune că acesta este adevăratul motiv al protestului.

Sursa: Digi24

 


Re: Greva la metrou Stefan28

Există un proces între Sindomet și Metrorex pe tema asta, care e amânat până pe 11 Mai.
Au voie să le dezafacteze până la decizia definitivă? Întreb pentru că nu știu exact.

 


Re: Greva la metrou essco

Eu as zice ceva despre seful sindicatului. Dar nu vreau sa fiu banat pentru limbaj obscen. As mai spune ceva si despre - hai sa zicem asa - sarmanii  (ce salarii au?) oameni manipulati care belesc (nu este un termen obscen) fasolea in sefie-uri facute intre linii.
De asemeni, as spune ceva si despre autoritati (care?!).  Se confirma - a cata oara? - ca in Romania poti face orice fara sa patesti mai nimic.

Totusi, ma asteptam sa fie un picut mai animat topicul.
Sindicalisti multi pe forum?

 


Re: Greva la metrou cris_m

Nu, dar chiar nu ai ce sa zici decat bip-bip-bip  :lol:

 


Re: Greva la metrou essco

Imi place pozitia ministrului transporturilor pe care o are acum la TV.
Sa vedem si ce urmeaza.

 


Re: Greva la metrou subway guru

As mai adauga ca si protestul chioscarilor la suprafata e tot neautorizat si ilegal

 


Re: Greva la metrou Chev Celios

Daca e cineva dispus sa ma bage in legatura cu Radoi sa port o "discutie"cu el si ii bag eu mintile in cap. Asa ceva nu am vazut in viata mea. Din cauza acestui mafiot toata lumea are de indurat. De 5 minute am nevoie cu el.  :twisted:  :evil:  :twisted:  :twisted:  :twisted:  

 


Re: Greva la metrou subway guru

N-ai cum, e baricadat in subteran! Sediul sindicatului e in spatele usii de acces spre dispecerat, pe acelasi hol, de acolo conduce toate actiunile astea de guerilla urbana.
Chiar daca ai reusi sa te strcori in statie tot n-ai putea sa patrunzi acolo...

 


Re: Greva la metrou ByOnu

Ii amendeaza cineva si pentru fumat in spatiile interzise?
WhatsApp Image 2021-03-26 at 17.01.46 (1).jpeg (159.84 KB; downloaded 2257 times)
WhatsApp Image 2021-03-26 at 17.01.46.jpeg (167.7 KB; downloaded 2253 times)

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Știri, noutăți și discuții despre metrou  • 
Choose destination

Since our 2282 forum members have written 421055 posts in 5245 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use