Infrastructura rutieră din RomâniaLucrări la drumuri naționalePod peste Dunăre la Brăila spre Tulcea (DN22B - DN22)

 

Topic: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului

245 posts, 40855 views
 
Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
 
 

📖 Pagination options

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Care o fi scopul acelor gropi dreptunghiulare adiacente drumurilor de acces?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului Mircea G

N-am idee unde le-ai vazut , dar de regula " gropile " alea , captusite cu membrana , sint pt acumulat apa din precipitatii , in zonele unde nu exista canalizare sau este deficitara .

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Si nu ai apa destula cu Dunarea la doi pasi???
:bleah:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului shoppy

Apele pluviale de pe carosabil sunt ape uzate deoarece contin sare, lesie degivranta, lichid de parbriz si ce se mai pierde de pe la masini (combustibili, uleiuri, antigel, lichid de frana, pilitura de cauciuc si de discuri / placute de frana), de acea nu este normal sa se deverseze apele uzate direct in natura, in acele iazuri se decanteaza si apoi namolul rezultat se poate strange si gestiona corect.

Mai este loc de invatat, desi este hobanat, fratiorul cu lungime totala mai mare, Pont de Normandie, are parcari pentru vizitatori in ambele capete pentru vizitatori, cu trepiedul pe el pe tortuarul pietonal la 10 noapte, pe un vant de vreo 70km/h, n-am reusit sa ajung decat pana la primul pilon, intr-o bezna inconjuratoare absoluta de ziceai ca podul pluteste in spatiul cosmic, amintiri...
https://www.google.ro/maps/@49.4360586,0 ... !3m1!1e3
https://www.google.ro/maps/@49.4512098,0 ... !3m1!1e3
https://www.google.ro/maps/@49.4221785,0 ... !3m1!1e3
https://www.google.ro/maps/@49.4321594,0 ... 2!8i4096

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Si eu tot la decantor ma gandeam.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

A fost asezata si cealalta jumatate a rostului de dilatatie la podul cel mare. Peste rostul cel mic s-a asezat un cort de protectie pentru sudori.
Multumim celor trei neobositi reporteri voluntari ce ne tin la curent aproape zilnic cu evolutia lucrarilor, Radu Popa, Radu Arama si Marius Papadopol.  :bere:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Am si eu o nedumerire, de ce are covorul rosu atatea nuante diferite?
Stie cineva care ar fi explicatia?
In rest par foarte ramasi in urma la poduri si podete ce fragmenteaza nepermis de mult lucrarile de terasamente la drumurile de legatura.

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului orex

subway guru wrote here:
A fost asezata si cealalta jumatate a rostului de dilatatie la podul cel mare. Peste rostul cel mic s-a asezat un cort de protectie pentru sudori.
Multumim celor trei neobositi reporteri voluntari ce ne tin la curent aproape zilnic cu evolutia lucrarilor, Radu Popa, Radu Arama si Marius Papadopol.  :bere:

Ti-am mai spus dar...degeaba, unul dintre protagonisti e RADUCU POPA! :yes:

 


Re: Ianuarie 2023 Dristorul Nr.3

Daca toate "proiectele" din tara aceasta ar fi mers la fel de bine precum podul de peste Dunare aflat in constructie acum, multi oameni nu ar fi fost dusi in sfera extremismului sau a euroscepticismului.
Ma bucur sa vad ca lucrurile merg bine in cazul noului pod !

 


Re: Știri și articole din presă subway guru

orex wrote here:
𝗣𝗼𝗱𝘂𝗹 𝗽𝗲𝘀𝘁𝗲 𝗗𝘂𝗻𝗮𝗿𝗲 𝗱𝗲 𝗹𝗮 𝗕𝗿𝗮𝗶𝗹𝗮 - 𝗚𝗮𝗹𝗮𝘁𝗶

S-a avansat enorm dar mai e imens de lucru pana la finalizare!
:bere:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Ce cantitate de cretinism iti trebuie ca sa declari ca lucrarile ar putea fi gata la sfarsit de 2022?
Baietii astia sunt complet rupti de realitati iar cei ce nu sunt atat de inconstienti nu au voie sa se exprime in contradictoriu cu sefii politici ca-si risca jobul instant. Asa sta treaba la noi, ne mintim singuri si ne furam caciula…
:headbash:

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Nu am inteles cum vor sa faca trecerea trotuarului intre tablierul metalic si blocul de ancoraj…

 


Re: Discuții pe baza lucrărilor și a proiectului subway guru

Alt lucru care ma intriga e de ce diversele petice de primer pe tablier au nuante de culoare diferite.
Care ar putea fi explicatia?

 


Go to page:  1  ... 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Pod peste Dunăre la Brăila spre Tulcea (DN22B - DN22)  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use