Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTroleibuze STB

 

Topic: Achiziții de troleibuze de 12m în perioada 2017-2022

1049 posts, 246231 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 75
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 cris_m

Ce bine ca acum se fac masini din plastic... :mrgreen:

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 1689

Multumesc pentru corectie, intr-adevar este vorba de Gdynia


Conversion of conventional buses to trolley buses in Gdynia (Poland).


In principle, Jelcz buses are basis of the fleet of the trolley-transportation company in Gdynia. In 2004 due to financial restrictions the company found, that it is more efficient to buy and retrofit used Mercedes than to overhaul old Jelcz, a bus type which was manufactured in Poland within many decades.

So far 30 MB buses (O405N2E and O405N2I) have been retrofitted to low floor trolley-buses in the garage of the company and started to operate in the city. Main advantage of the buses compared to Jelcz buses is the low floor level.

Due to the very good technical state of used Mercedes buses bought from municipalities and transport companies in Germany, overhauling of the MB buses requires only thorough cleaning and painting but no repair. Main change in the construction of the MB buses while retrofitting them to trolley-buses was the strengthening of the roof structure, where the pantograph is installed.

In comparison, the major overhaul of Jelcz buses includes replacement of the body shell. It turned out that a bus used for 10 years in Germany has similar wear and tear as a 3-4 years old Jelcz, operated in Poland.


De remarcat ca aici s-au folosit predominant Mercedes O405N (inteleg, insa, ca au si doua Citaro).

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Utilizator anonim wrote:
1689 wrote:
Am avut si eu ideea asta, dupa care m-am uitat mai atent la starea lor...


Din pacate e adevarat, nu stiu cum au ajuns asa, hai intretinerea naspa, dar chiar acum cateva zile ma uitam la un autobuz unde a inceput sa pocneasca rugina deasupra lunetei, si multa rugina pe caroserie, unde in 2006 ni se spunea ca este aluminiu, nu stiu sa rugineasca aluminiul... :popa:

Pai aluminiu este, cum este si pe mașinile noastre personale. Nu-mi spune ca dacă ai masina mai veche de 7-8 ani nu ai rugina. Fosta mea masina, care era din 2006 luată de noua de către mine era plină de rugina pe la praguri. Nu prea cred ca e tabla de vina, ci substanțele cu care se da iarna.

punmeister wrote:
Dar o reconditionare la Mercedes-Benz Romania SRL ar merge la toate.

Macar cele Euro 4. Ar fi frumos sa le vopsească in schema albastra, dar astea sunt vise.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 cris_m

Si eu am Logan din 2006, luat de nou, intretinut cum trebuie si cu toate astea, deasupra "aripii" drepte are urme de rugina... Deci da, e de la vreme, substantele cu care se da pe drumuri iarna etc.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Nu numai aluminiul, si inoxul reactioneaza urat la solutiile dubioase :wink:
1117-2117 Haga in anul 2009 foto: MTROE, Tramclub
2118_nicolae_grigorescu_26_07_2009_609.jpg (98.21 KB; downloaded 2798 times)

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Nenea_titi

Aluminiu este un metal foarte reactiv și amfoteric, adică reacționează și cu acizi și cu baze. Aluminiul nu rezistă de exemplu la Acizi (afară de azotic și acizii slabi - acetic, citric, excludem de aici acidul fluorhidric, care e solvent pentru sticlă.) Soda caustica iarăși atacă aluminiul. La fel și detergenții vechi pudră, chiar și bicarbonatul de sodiu un pic. Aluminiul nu reacționează cu apa pură, dar cu cea sărată oxidează, la fel și cu ploile acide. De aceea aluminiul pentru uz final se eloxează.

Inox însă e de mai multe feluri. 304, 316, etc. Niciunul însă nu rezistă la Acid Clorhidric și Fluorhidric, iar soda caustica iarăși poate ataca inoxul la fel și unele săruri, de exemplu dacă pui o placă de inox în mare și o lași acolo o lună, vei vedea că se matuieste și apar microfisuri.

Rugina la Logan mai ales 2004-2006 apare deoarece tabla era prost pasivizata. Ulterior problema a fost remediata. Aluminiul nu ruginește. Dacă nu e eloxat, are o tendință de matuire. Mercedes urile din București sunt din tablă de oțel, atrage magnetul.
Si vă rog să-mi spuneți și mie, ce aluminiu există pe mașini afară de jante și unele inserții? Afară de Audi A8, Audi A6, unele BMW care sunt integral din aluminiu, și celebrul LandRover Defender (doar aripile, structura e din oțel). Iar Mercedes au deja o vârstă, cele e3... La vârsta lor, în țările cu televiziune color, apă caldă la chiuvete, și unde nu există blatisti, autobuzele cu vârstă mai mare de 10 ani, deja bat în retragere. La noi, se merge cu ele până le cad roțile.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Nenea_titi

Revenind.

De ce nu se iau ca la Cluj, autobuze Irisbus în vederea transformării în troleibuz nu știu. Au experiență în așa cena cei de la URAC și Astra. Cât mi-au plăcut Ikarus Ik415, dar au ajuns jalnic. Sau ceva caroserii turcești (Temsa, Otokar, BMc) și transformate în troleibuz.
Apropo, Eurobus Diamond nu merg transformate în troleibuze, nu se pot face? E românesc totuși.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 cris_m

Asamblat in Romania, fabricat in toata lumea, asa e EBD-ul :)
Eu sunt de parere ca aceste transformari sunt cam fortate, ceva ce nu a fost conceput din start intr-un fel, nu prea isi are rostul sa fie schimbat.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Nenea_titi

Ce se mai aude și cu astea? Se mai iau, nu se mai iau,  mai avem speranțe până la alegeri, au ba?

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Oferta este in evaluare tehnica...

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Pana la alegeri da :) E singura speranta sa ne alegem cu ceva, faptul ca avem alegeri la anul.

 


Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 ticker

Nu e adevarat. Avem sanse mai degraba cu autobuzele hibrid (pana la alegeri) unde vor iesi clar Citaro... Sunt sanse mult mai mici sa fie descalificat, cu tot cu eventualele contestatii.

 



Re: Achizitii de troleibuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Exact... Cine sa facă contestații și ce sa conteste dacă e un singur participant?

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 75
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Troleibuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421223 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use