Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020

1272 posts, 315350 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 91
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Azi m-am intersectat cu Otokar-utzele alea albastre ale DLS pentru RTR. Uitasem total ca sunt Otokar. Vaaai si ce-mi "plac" !!! Love love love.  :lol: Mi-am dat seama ca si intre cele care merg la Swan cred ca sunt multe Otokare. Si parca si Isuzu. Nu mai zic pe maxi-taxi de Ilfov. Cutii mari si niste roti mici. Cu trepte inauntru. Love them.

ps. pacat de Solaris daca e adevarat si sper sa-si revina. Mie chiar imi plac produsele lor, inclusiv Trollino si Tramino. Si bineinteles autobuzele. Mi-ar fi placut sa le vad in numar mare in Romania. Inca imi pare rau ca nu s-au impus la Iasi dar na....vedem Isuzu-rile ce pot.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Defapt Mercedes și Man au fost depunctate la capitolul calitate,nu la preț.Mercedes a avut preț mai bun ca Otokar(a luat 50 de puncte la prețul ofertei).Otokar nu a luat puncte maxime la pret(având oferta mai scumpă),dar a luat 50/50 la calitate.Deci,Otokar nu a câștigat datorită prețului,ci datorită calității(cel puțin așa au stabilit experții de la PMB).Asta se întreba și Mercedes in contestație...Cum de a putut Otokar sa ia puncte mai multe la calitate decât ei?In ceea ce privește modelul cu care a licitat Mercedes,sunt 80% sigur ca a licitat cu Citaro 12m,Citaro G(18 m),și citaro NGT(10m).Acum trebuie sa ne rugam sa nu câștige Karsan,ca sunt mult mai proaste decât Otokar...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 shoppy

Pai si ce este aceea o familie?, logic ar fi ca absolut orice piesa de la cel de 10m se poate monta pe cele de 12 si 18 iar absolut orice piese de pe cel de 12 se poate monta pe cel de 18.
Daca nu este asa, atunci este frectie ca iau orice 3 vehicule, le denumesc cucubau-10, cucubau-12 si cucubau-18 si gata, vede oricine ca sunt din aceeasi familie.

Mercedes nu a contestat calitatea, a contestat alte chestii.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

@Albert
Vezi ca cel de 10m se numeste Citaro K, NGT-ul este cel pe gaz.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

1) Mercedes nu are cum să participe cu Conecto, deoarece această gamă nu oferă și autobuze de 10m. Ori, condiția e să fie toate cele 3 tipuri de autobuz din aceeași familie/gamă/cum vreți să-i spuneți.
2) MB a contestat și punctajul la caliate și a cerut reevaluarea acestuia.Faptul că MB a primit cel mai mic punctaj la calitate e ipocrizia de pe pământ.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Știu,dar citaro K nu cred ca se vinde in România.Cel puțin eu nu l-am văzut la Mercedes Benz România deloc.De asta am presupus ca au licitat cu Citaro NGT...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

N-are nicio legătură Citaro NGT cu Citaro K. Citaro NGT e tot un Citaro normal, doar că merge pe combustibili alternativi. Citaro K reprezintă designația pentru mărimea autobuzului (10m), pe când NGT reprezintă combustibilul pe care autobuzul respectiv operează.
Ca fapt divers, am căutat "citaro k ngt" pe google și n-am găsit decât poze cu versiunile 12m și 18m.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 IK4

Albert wrote:
Defapt Mercedes și Man au fost depunctate la capitolul calitate,nu la preț.Mercedes a avut preț mai bun ca Otokar (a luat 50 de puncte la prețul ofertei).Otokar nu a luat puncte maxime la pret(având oferta mai scumpă),dar a luat 50/50 la calitate.Deci,Otokar nu a câștigat datorită prețului,ci datorită calității(cel puțin așa au stabilit experții de la PMB).Asta se întreba și Mercedes in contestație...Cum de a putut Otokar sa ia puncte mai multe la calitate decât ei?In ceea ce privește modelul cu care a licitat Mercedes,sunt 80% sigur ca a licitat cu Citaro 12m,Citaro G(18 m),și citaro NGT(10m).Acum trebuie sa ne rugam sa nu câștige Karsan,ca sunt mult mai proaste decât Otokar...


De unde ai aceste informatii? Sunt publice, oficiale, se pot vedea undeva? Un link?

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

WT_fan06 wrote:
1) Mercedes nu are cum să participe cu Conecto, deoarece această gamă nu oferă și autobuze de 10m. Ori, condiția e să fie toate cele 3 tipuri de autobuz din aceeași familie/gamă/cum vreți să-i spuneți.
2) MB a contestat și punctajul la caliate și a cerut reevaluarea acestuia.Faptul că MB a primit cel mai mic punctaj la calitate e ipocrizia de pe pământ.

Normal.Oricat de prost ai fi,nu ai cum sa compari Mercedes cu Otokar la calitate...Chiar și Conecto ar câștiga mai multe puncte la calitate decât Kent C,chiar dacă e modelul low entry...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

IK4 wrote:
Albert wrote:
Defapt Mercedes și Man au fost depunctate la capitolul calitate,nu la preț.Mercedes a avut preț mai bun ca Otokar (a luat 50 de puncte la prețul ofertei).Otokar nu a luat puncte maxime la pret(având oferta mai scumpă),dar a luat 50/50 la calitate.Deci,Otokar nu a câștigat datorită prețului,ci datorită calității(cel puțin așa au stabilit experții de la PMB).Asta se întreba și Mercedes in contestație...Cum de a putut Otokar sa ia puncte mai multe la calitate decât ei?In ceea ce privește modelul cu care a licitat Mercedes,sunt 80% sigur ca a licitat cu Citaro 12m,Citaro G(18 m),și citaro NGT(10m).Acum trebuie sa ne rugam sa nu câștige Karsan,ca sunt mult mai proaste decât Otokar...


De unde ai aceste informatii? Sunt publice, oficiale, se pot vedea undeva? Un link?

+link: https://m.digi24.ro/stiri/economie/comp ... sti-895750
D8D5EDC0-AD05-41B0-88E5-98B1998EFBCA.jpeg (1.59 MB; downloaded 1703 times)

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Contestatiile par de bun simt si corecte. Macar pe hartie. Daca trec la CNSC sunt curios ce zice Firea de expertii ei. Parca o si fac in cunostinta de cauza, dau niste verdicte aiurea ca sa vina contestatiile si sa mai dureze pana se semneaza ceva.

Sunt curios: pana nu se rezolva autobuzele restul de licitatii stau pe loc? Nu de alta dar n-am mai auzit nimic de ele. Macar aia de trolee sa demareze cumva.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 shoppy

Asta e prostie maxima, daca dadeau la toti 100% la calitate si sa iasa pretul cel mai mic intelegeam, dar este blat pe fata, cat de prosti pot sa fie unii oameni.

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 IK4

Daca este reala informatia ca Mercedes a avut pret mai ca Otokar, atunci mai mult ca sigur au ofertat Connecto. Nu aveau de unde sa scoata un pret mai bun decat Otokar sau Karsan cu gama premium Citaro (inclusiv articulate) si garantia de 8 ani, decat daca ieseau in pierdere de dragul fanilor MB din Romania.
Eu zic sa asteptam decizia CNSC sau a justitiei. Si inainte de licitatie au fost zeci de contestatii care majoritatea s-au fasait.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Puss in Boots

Absolut, daca vrei sa faci o sushanea macar fa-o elegant, cu cap....sa nu puta de la o mila. Mie de asta imi pare rau, ca suntem hoti dar si prosti de ne stie toata tara si toata lumea. Un pic de inteligenta si macar aveam beneficiul indoielii. Se vorbea mai pe la colturi, nu asa direct pe fata. Ce prosti.....

 


Go to page:  1  ... 42 43 44 45 46 47 48  ... 91
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426214 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use