Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020

1272 posts, 302592 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 39 40 41 42 43 44 45  ... 91
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

andrei11 wrote:
WT_fan06, lui  Albert i se parfe autobuzul oribil. Eu i-am sugerat să aducă niște argumente, n-are nicio legătură că  e mai lung sau mai scurt.  :roll:

Eu am crezut din neatenție că faci referire la contestația Mercedes. De aici confuzia.
În plus, pe lângă faza cu uşa din față, autobuzul pare LE (Low Entry) şi nu LF! Uitați-vă şi voi câte trepte trebuie să urci ca să ajungi în spate de tot. E prea mult!

 



  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 anndrei

E o troaca turceasca, asta este. In loc sa ne punem bine cu Germania noi tot ne legam de Turcia...Asa le place Romanilor sa se duca la fund, nu sa urce spre ceva nou, calitativ, frumos. Aceste autobuze pana la urma tin si de imaginea orasului.
# andrei11, exagerezi !

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

# andrei11 ai zis sa îți aduc argumente.Pai in primul rând desig-ul autobuzului e oribil.Zici ca e maxi-taxi de țara nu autobuz de transport urban.In al doilea rând,nu am mai văzut autobuze cu trapa pt persoane cu dizabilități in spate.Acest autobuz este de la început pana la sfârșit o Invenție.In al treilea rând,așa cum ai zis și tu,nu e 100% low-floor.
Și nu e vorba de persoane cu dizabilități,ci de timpul de urcare al călătorilor.Nu știu dacă ai observat,dar unii se chinuie sa urce și intr-un citaro...
Și încă ceva...Acest autobuz este din aceeași clasa cu citaro NGT.
Îți las link-URI de la amândouă și faci tu diferența...
Citaro: https://youtu.be/cSTW79dUBmA , https://youtu.be/qwsDNSH9f1g
Otokar: http://www.otokar.ro/autobuze/autobuze-urbane/doruk-le/

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 andrei11

E ok, dar vezi că trapa e la mijloc, nu în spate.  :?

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Mda.Ai dreptate.L-am confundat cu Sultan Maxi City tot de la Otokar...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 anndrei

Otokarul este un fel de DAC cu imbunatari. Se poate vedea ca este facut din piese ieftine inca de la faruri pentru ca nu sunt fabricate pentru acel model ci din bucati, exact ca la tramvaiele Bucur LF si troleibuzele Citelys si alte autobuze low cost, nu mai zic ca mi se par foarte mici pentru un autobuz, erau mai mari si mai bune cele de DAC.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 andrei11

Asta ar fi culmea să compar un Mercedes cu un Otokar. Aș cădea în ridicol să susțin că sunt autobuze echivalente.  :mrgreen:

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Pai asta e și ideea,iar diferența de preț nu e mare.E pana in 10.000€ in plus la prețul mediu al fiecărui autobuz...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 anndrei

Poate avem noroc si castiga MB sau MAN...

 


  • IK4
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 IK4

Sau poate nu se mai iau deloc. Ca vine primavara si e nevoie de panselute.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Costin

Daca sunt neconforme, asteptati-va la prelungiri muuulte... inclusiv anularea licitatiei, dosare penale etc etc. Ceea ce este foarte normal in situatia de fata.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Albert

Costin wrote:
Daca sunt neconforme, asteptati-va la prelungiri muuulte... inclusiv anularea licitatiei, dosare penale etc etc. Ceea ce este foarte normal in situatia de fata.

Abia aștept sa se întâmple ce zici tu mai sus...Ceea ce nu înțeleg eu e cum au luat puncte de calitate dacă nu corespund caietului de sarcini?Ca in mod normal ar fi trebuit sa fie descalificați de la început și nici sa mai între in licitație...

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Costin

Nu e nevoie sa dai quote la mesajul anterior, se intelege cui raspunzi.

 


Go to page:  1  ... 39 40 41 42 43 44 45  ... 91
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421223 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use