Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovAutobuze STB

 

Topic: Achiziții de autobuze Euro 6 în perioada 2017-2020

1272 posts, 304252 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 91
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Victor92

Mercedes, Man şi două firme din Turcia au depus oferte la mega-licitaţia Primăriei Bucureşti pentru cumpărarea a 400 de autobuze

Patru oferte au fost depuse până la termenul - limită de vineri, 10 noiembrie, la licitaţia organizată de Primăria Capitalei pentru cumpărarea a 400 de autobuze Euro 6. Oferta câştigătoare urmează să fie stabilită până pe 5 decembrie.

- KARSAN OTOMOTIV SANAYI VE TICARET A.S

- MAN TRUCK&BUS AG

- MERCEDES BENZ ROMANIA SRL

- OTOKAR EUROPE

Reprezentanţii Primăriei menţionează că, în confomitate cu legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale, entitatea contractanta stabileste oferta castigatoare in termen de 25 de zile de la data limita de depunere a ofertelor.

Primarul General, Gabriela Firea: „Sper ca după ce comisia de evaluare va analiza, în termenul prevăzut de lege, ofertele depuse, să putem avea un câştigător al acestei licitaţii, sa nu mai existe contestatii nefondate, asa cum s-a intamplat la procedura anterioara, care, asa cum a certificat CNSC, a fost intarziata absolut nejustificat. Multumesc pe aceasta cale Guvernului care va sprijini imbunatatirea pachetului de legi privind achizitiile publice, astfel incat proiecte nationale sau locale de maxima importanta pentru cetateni sa nu mai fie blocate”.

Mai multe informatii pe: http://www.economica.net/mercedes--man- ... z4y2pP1HfE

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 punmeister

Cum Karsan si Otokar nu fac articulate, eu zic ca din primavara ne putem da cu Citaro C2 cat si cu Citaro G2 prin oras.

 


  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 ClaudiuL

Daca au depus oferte si se cereau si articulate inseamna ca fac.
Si MAN-urile sunt OK.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

http://www.otokar.ro/en/autobuze/autobuze-urbane/
http://en.karsan.com.tr/

Cele 2 companii din Turcia nu ofera si articulate, conform site-urilor lor. Pumnii stransi pentru Mercedes!  :P

 



  • ClaudiuL
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 ClaudiuL

Normal, altfel nu depuneau oferte.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

La Otokar apare articulatul printre oferte, dar nu şi la Otokar România... ciudat. Apoi în broşura articulatului scrie în dreapta jos că specificațiile posibil sa nu fie valabile în unele țări. (?)
Oare Otokar nu oferă articulate în România?

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Calaretul

Daca in 2006 s-a ales firma Mercedes pentru cele 1000 stele pentru Bucuresti , in 2017 de ce nu s-ar alege tot Mercedes? Poate sunt prea subiectiv , dar mi-as dorii sa ramanem la Citaro. Au fost masini bune , si au rezistat eroic la mentenantele autobazelor. Oare ce vor sa faca cu cele 50 de autobuze de 10m cu doar 2 usi  :?:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 GPS

bercenicity wrote:
Karsan are http://en.karsan.com.tr/images/pdf/CITYMOOD_18m_TR.pdf
Otokar are https://www.otokar.com/en-us/products/D ... cument.pdf

Până și DAC-urile arătau/arată mai bine și nu aveau/au nume de țigări.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 CA 205

Eu zic ca totusi arata destul de bine articulatul celor Otokar. Despre articulatul celor de la Karsan pot sa spun doar ca este o hidosenie, iar Citaro-ul Euro 6 este prea futurist pentru un oras ca Bucuresti.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 WT_fan06

C2 arată aşa cum ar trebui pentru secolul în care trăim...
Nici cu MAN nu mi-ar fi ruşine, dar dat fiind faptul că noi, având deja Citaro, ştim deja cam cum funcționează şi ştim cât de fiabile sunt. Fac parte din aceeaşi familie cu actualele autobuze, ceea ce înseamnă economii şi avantaje mari la piesele de schimb.

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 alexian

Atata timp cat primim ceva de calitate ,poate sa fie orice dn punctul meu de vedere ;)

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Daddy

Karsan vad ca au Citymood de la BredaMenarini si apar reprezentati tot de Anadolu Romania, ca si Isuzu, care circula in Voluntari  ;) . Daca respecta caietul de sarcini eu zic ca turcii au ceva sanse, astia vin cu preturi mici iar pretul va conta 50%. Da, e trist ca jumatate din ofertanti sunt companii turcesti, unde e Solaris sau Iveco, astia mereu apareau printre ofertanti la licitatiile din tara? Poate ca asta meritam, eu totusi n-am nimic impotriva sa nu fie de firma daca sunt fiabile si la pret mai mic.

O curiozitate: S-a stabilit data limita de 5 decembrie... castigatorul poate fi anuntat in acest interval sau va fi anuntat fix pe data de 5? Sa nu ne trezim insa cu un comunicat sec: "Producatorii nu au indeplinit criteriile tehnice si financiare" adica un convenabil "Noi am vrut dar nu s-a putut".

 


Re: Achizitii de autobuze noi in perioada 2017-2020 Andrei98

DACA sunt fiabile...turcismele de obicei le auzi cum se zdruncina din toate incheieturile. :lol:

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 91
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Autobuze STB  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 422241 posts in 5260 topics and 515 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use