Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1652 posts, 394252 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 96 97 98 99 100 101 102  ... 118
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Utilizator anonim

Prototipul este asteptat in vara lui 2022 si va circula in teste pe linia 41, tot aici va intra in traseu primul lot, urmat de 32, 1 si 10. Dar avem o problema enorma cu infrastructura pe 40 si 55, acum asta e marea provocare.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 dimitryyyy

Da asa este , reconstructia a circa 7 km de cale de rulare constitue un efort tehnic si material care va pune la grea incercare  o ,,capitala'' de talia Bucurestiului.
Ar putea sa achizitioneze sau sa inchirieze niste utilaje pentru cei de la sectia linii  si cu indrumarea unor  ingneri  sa le faca in regie proprie.
Am sperante de cand i-am vazut ca au inceput sa foloseasca  si  asfalt si mai putin piatra cubica, eu chiar cred ca se poate.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Linia 43

Nicusor Dan a declarat ca Primaria Capitalei se pregateste sa semneze contractul cu Astra Arad pentru 100 de vagoane de tramvai si va fi lansata si licitatia pentru autobuze electrice, tot cu bani europeni.


Deci ar putea fi luata in considerare ipoteza lansata zilele trecute ca s-a renuntat la licitatia 40+60 la presiunea producatorilor de autobuze.

Parerea mea este ca ar trebui cumparate tramvaie, nu iar autobuze.   Pe langa Citaro ,sunt cele 400 Otokare ,apoi hibridele vor veni , poate si cele transformate CNG . Ce or face cu atatea autobuze!?  Intre timp zdrangane vesel prin  oras tramvaiele construite cand era Ceausescu tanar. Cu 100 tramvaie ,si acelea livrate cu picatura, nu faci primavara.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Stefan28

La cea de 18 metri nu a fost presiunea producatorilor de autobuze, ci a fost ilegala in sine, pentru ca licitatiile pot fi organizate numai de Primarie, nu de STB... STB nu are dreptul sa organizeze licitatii pe bani care nu sunt ai lor! Asta rezulta dintr-un raport al Curtii de Conturi de la inceputul lui 2020...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Utilizator anonim

Aia cu presiunea e presiune creierul celor care au scris asta  :popa:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Stefan28 wrote:
La cea de 18 metri nu a fost presiunea producatorilor de autobuze, ci a fost ilegala in sine, pentru ca licitatiile pot fi organizate numai de Primarie, nu de STB... STB nu are dreptul sa organizeze licitatii pe bani care nu sunt ai lor! Asta rezulta dintr-un raport al Curtii de Conturi de la inceputul lui 2020...

Refuz să cred așa ceva, e o prostie fără margini. Pe logica asta aproape toate licitațiile STB-ului de piese de schimb și servicii sunt ilegale. STB este societate controlată de primărie, deci are dreptul de a accesa fonduri de la bugetul local la fel ca orice altă societate din subordinea administrației locale. Păi așa de ce au voie CFR Infra, CNAIR sau alte companii să folosească bani de la buget sau bani europeni?
Nu e vorba nici de inepții precum presiuni ale producătorilor de autobuze, nici de o asemenea grozăvie precum ilegalitatea de a organiza licitații cu bani de la bugetul local, ci pur și simplu incompetența. Probabil le-a servit drept exemplu licitația de troleibuze și au zis că e cazul să se spele pe mâini dacă nu vor să pățească ceva.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

Așteptam sa fie publicat raportul Curții de Conturi pentru ca în conferința de presa a menționat ca va fi publicat.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Firea susține că ea ar fi semnat contractul cu Astra pe 19 octombrie 2020:
Astăzi mă acuză că nu am vrut să semnez contractul pentru achiziția celor 100 de tramvaie. Minciună! Iată dovada. Am semnat acest contract pe 19.10.2020, alături de reprezentanții directiilor implicate, persoane în viață, care pot confirma acest lucru (dacă semnăturile lor pe document nu sunt suficiente).
firea_87990100.jpg (105.8 KB; downloaded 4034 times)

Subliniez că am semnat contractul imediat ce a ajuns la cabinet, după încheierea tuturor aspectelor legale, nu am ezitat nicio secundă. Potrivit prevederilor legale, contractul a fost transmis firmei castigatoare (prin email, în data de 26.10.2020), pentru a fi semnat și de catre conducerea acesteia. Răspunsul societății a fost transmis pe 30.10.2020 (coincidență, la o zi după preluarea mandatului de către Plicusor) și propune câteva modificări de formă ale contractului (înlocuirea sintagmei Beneficiar cu Achizitor, de exemplu).

Sursa: Economica

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Stefan28

De aceea în SEAP nu apare nimic, iar acolo sunt doar o parte din documente, contractul final nefiind semnat...
:applause:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Ce-ai vrea să apară în E-licitație? Doar pentru că nu a fost atribuită licitația nu înseamnă că nu a fost semnat contractul. De asemenea, ce documente ai vrea să mai fie urcate? Nu există un "contract final", ci doar contractul de furnizare. Din momentul în care e selectat câștigătorul, e preferabil să te uiți mai mult în afara sistemului, deoarece contractul se semnează între selecția câștigătorului și atribuire, iar informațiile despre contract sunt publicate în E-licitație abia la atribuire, deci cu întârziere față de momentul semnării.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 andreiiul

Intrebarea mea e urmatoarea: cum de nu s-a pozat ea cand semna contractul? Chiar daca deja pierduse alegerile nu cred ca rata o ocazie buna de PR, mai ales ca era canditata pt parlamentare.
Si chiar daca a ratat ocazia, cum de are poza/scan cu un contract care inca nu e final si semnat de ambele parti (plus de asta il face si public din calutate de?). Pana nu semna si Astra contractul acesta nu poate fi considerat semnat de ambele parti si sa isi produca efectele (daca ne luam dupa ea, cele 15 luni curg din Octombrie 2020 si protitipul sa apara undeva pe final de 2021 inceput de 2022.
Bine macar ca nu mai ameninta cu procese

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

Corect!
Asa, de ”pamplezir” ori semna contractul dupa ce erau asternute iscaliturile furnizorului ca sa dea incarcatura corespunzatoare, ori, chiar daca i-a repugnat ASTRA, facea aceeasi ”poza de familie”, in cadru general, intr-o sala a PMB, ca la semnarea contractului cu OTOKAR! ;)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

La cât i-a susținut pe turci, mă gândesc că ar fi fost penibil să iasă public să semneze contractul cu cei pe care i-a cam prigonit.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Utilizator anonim wrote:
Se semneaza pana la finalul acestei luni.

Tocmai ce a trecut "finalul acestei luni", și nimic.
Cum a spus colegul @Linia 43 aici:
Linia 43 wrote:
PTMZ wrote:
Nicușor vrea să semneze ambele contracte pentru tramvaie noi până la finalul anului.

Se pare ca inca nu a gasit un pix.

 


Go to page:  1  ... 96 97 98 99 100 101 102  ... 118
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421266 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use