Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1652 posts, 385816 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 87 88 89 90 91 92 93  ... 118
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Rarzet44

Teoretic acum nu se mai poate contesta, nu? Sau trebuie afisat si in seap ,oficial, ca s.a terminat deliberarea pentru a incepe cele 10 ?-

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Robert

Primul Ministru a declarat aflat in vizita la Astra, ca este bucuros, ca o firma romaneasca va livra tramvaie in Bucuresti si a avut un atac la Firea prin care o condamna pentru intentia de a cumpara tramvaie turcesti. Deci poate fi un indiciu...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Trebuie afișat pe E-licitație, într-adevăr, că a fost selectat câștigătorul pentru a se începe numărătoarea inversă a celor 2 săptămâni.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 soldy

Nu am nimic cu Astra, dar nu poti veni la nivelul anului 2020 cu o cabina ca cea din imaginile filmate la vizita lui Orban.
https://youtu.be/JDIB1ygJf9o
Nu cred ca poate sa fie cineva atat batut in cap, sa puna jaluzele ( moda anilor 2000 la inceput) la o cabină de tramvai.
Acela e la modelul Imperio pentru Arad.
Nu cred ca nu pot fi facute niste cabine normale, fara termopane si jaluzele...
Din pacate din nou zic.. pacat ca nu stim sa facem licitații, Astra nu are ce cauta la licitatii in 2020 cu ceea ce ofera acum.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Tom

Absolut penibil filmul, ca și gestul "premierului". Sûnt perfect de acord cu afirmația că "Salutul cu cotul reprezintă sfârșitul speciei umane".
Edit: ca să rămânem totuși la subiect, vizita asta și propaganda ei nu poate fi considerată un gest părtinitor față de o eventuală achiziție și licitație de tramvaie pentru București, în condițiile în care știm și al cui fan și finanțator este și cu siguranță era blidarul?

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Mircea G

Astra ???? Nu ma pricep la tramvaie , decit la " cum arata " iar astea sint .... :twisted:
Ieri am urmarit un documentar cu trenurile de mare viteza chinezesti ....nave spatiale , nu alta ! ...iar noi nu sintem in stare sa facem ceva care macar sa arate bine . " Sa arate bine " nu este o timpenie ! Imaginea unui tramvai in traficul orasului poate fi si mobilizatoare . Macar sa le vopseasca roz ! :headbash:

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Utilizator anonim

Ce imi place romanul, nascut in Mercedes si Bombardier, civlizat, vrea ceva ultra high-tech, cumparat de pe alte galaxii poate. Astea de la Astra, Otokar sau orice alt producator sunt prea ieftine si proaste, daca distrugem, mazgalim, caram fier vechi, macar sa ne laudam ca o facem cu ceva de lux.  :rofl:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 andrei11

Că bordul de Mercedes arată formidabil ! E unul din cele mai banale borduri !
Bordul Skodei din imagine arăta de 100 de ori mai mișto decât bordul Mercedesului. Iar ceasul de bord (al Skodei, evident ) - cel care arăta orele / minutele / secundele era bestial ! Cine-l mai știe. Idem și volanul.
SK.jpg (51.44 KB; downloaded 2365 times)
CS.jpg (87.05 KB; downloaded 2305 times)

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

soldy wrote:
Nu am nimic cu Astra, dar nu poti veni la nivelul anului 2020 cu o cabina ca cea din imaginile filmate la vizita lui Orban.
https://youtu.be/JDIB1ygJf9o
Nu cred ca poate sa fie cineva atat batut in cap, sa puna jaluzele ( moda anilor 2000 la inceput) la o cabină de tramvai.
Acela e la modelul Imperio pentru Arad.
Nu cred ca nu pot fi facute niste cabine normale, fara termopane si jaluzele...
Din pacate din nou zic.. pacat ca nu stim sa facem licitații, Astra nu are ce cauta la licitatii in 2020 cu ceea ce ofera acum.

Pe tine, ca pasager, asta te intereseaza, cabina (cockpitul)? Nu sa fie cu podea total coborata, aer conditionat (vara)/ventilatie/incalzire (iarna), informare calatori (audio-video),infotainment, numarare calatori, supraveghere video, WI-FI, locuri pentru persoane cu dizabilitati, confort la rulare, sistem de iluminare principal cu banda iluminare cu LED?
Daca lecturai pe indepete C.S. vedeai ca la:
- pct 7.1.7.10 ”Amenajare si inchidere cabina conducator” postul de conducere va avea si compartiment frigorific pentru pastrarea alimentelor, ca si la noile autobuze! ;)
- ”Cabina de conducere trebuie sa fie prevazuta cu parasolar fix: la partea de sus a parbrizului, pe toata lungimea lui (...) si doua parasolare de tip rulou, unul frontal si unul lateral stanga pentru postul de conducere”, fix ca la autobuzele achizitionate recent. ;)
- pct. 9 din acelasi C.S. se prevede la capitolul ”Perete despartitor si usa de iesire in salon” cum ca ”Peretele (...) va fi realizat intr-o constructie solida asigurand rezistenta la vibratii si realizand un nivel coresopunzator de izolatie termica si fonica intre cabina si salonul de calatori”.
Sunt convins ca am putut catusi de putin sa te edific. Pentru toate celelalte detalii iti sta la dispozitie C.S. de 82 de pagini postat la procedura de atribuire a contractului de furnizare pe http://www.e-licitatie.ro !

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Rarzet44

Pai ma intereseaza cum este inchisa cabina, tramvaiele noi ,europene, sunt cu cabine inchise cu un geam fumuriu cat tot peretele. Si nu neaparat cabina e importanta, ci faptul ca licenta e de combino plus, in timp ce la nivelul 2020 un tramvai modern e avenio.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 andrei11

Stimați colegi. Respectă sau nu cabina  CS - ul ? Dacă respectă asta e ! Uite, nevastă-mea ca și idee trebuie să știe să gătească. Pentru restul există Anunțul Telefonic.
După cabină ce urmează ? Forma semnalizatoarelor, a farurilor, culoarea, dimensiunea chederului, etc, etc. Dacă-mi bat capul mai inventez ceva. Ușile sunt cu 2 mm mai înguste ca și nu știu ce model, etc.
Hai să vorbim despre  fiabilitate, confort, facilități.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

Rarzet44 wrote:
Pai ma intereseaza cum este inchisa cabina, tramvaiele noi ,europene, sunt cu cabine inchise cu un geam fumuriu cat tot peretele. Si nu neaparat cabina e importanta, ci faptul ca licenta e de combino plus, in timp ce la nivelul 2020 un tramvai modern e avenio.

Domnu!
In ciuda vehementei TALE, in ceea ce priveste limbajul (furtunos nu violent, asta ca sa se inteleaga pe deplin), ma poti edifica si pe mine care-i schisma ta d.p.v. a calatorului/pasagerului, raportat la acest echipament?  :think:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Andrei98

Rarzet44 wrote:
Pai ma intereseaza cum este inchisa cabina, tramvaiele noi ,europene, sunt cu cabine inchise cu un geam fumuriu cat tot peretele. Si nu neaparat cabina e importanta, ci faptul ca licenta e de combino plus, in timp ce la nivelul 2020 un tramvai modern e avenio.

Problema este ca raportat la bugetele altor licitatii din Europa, la noi sunt licitatii cu bugete mult mai mici iar ei incearca sa se incadreze in el, iesind un tramvai low-cost.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

@Albert98
Ce conditii n-ai, ca si pasager, intr-un Astra, model Imperio, raportat la Urbos 3? :think:
Cat crezi ca-i un Urbos 3, asa dupa tine, cel fara catenara?


Nu se potriveste-n Bucuresti oricat am vrea!
Tram CAF URBOS 3.png (293.8 KB; downloaded 2091 times)

PS
Nu toti circulam intr-un Mercedes, BMW, Audi, Porsche ci si intr-un VW, Ford, Renault, Opel, Hyundai, Kia, etc. nu?! ;)

 


Go to page:  1  ... 87 88 89 90 91 92 93  ... 118
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419387 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use