Zona metropolitană BucureștiParcul de vehicule al operatorilor din București și IlfovTramvaie STB

 

Topic: Achiziții de tramvaie noi de 27-36m în perioada 2017-2022

1658 posts, 414142 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 119
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 cris_m

Eu nu am nici o speranta pentru ambele licitatii. Abia astept sa merg la munca cu noile V3A-țspe-xwz prin 2035 :love:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Albert

Intr-un fel e bine și așa. Măcar nu ne umplem de turcisme, deși era nevoie de aceste tramvaie ca de aer...

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 cris_m

Nu inteleg ce nu va convine atata tara de provenienta a produsului. Daca isi atinge scopul pentru care este creat, acela de a te duce din A in B, in siguranta si cu un oarecare confort, putin mai conteaza ce sigla poarta si unde e facut.
Actualele tramvaie te tin putin in suspans cu reusita atingerii destinatiei si iti ofera un confort demn de un postalion, ce sa vezi, tot de pe vremea turcilor! Istoria e ciclica :mrgreen:
Gata cu offtopic-ul, deviem prea mult de la subiect.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Nenea_titi

Albert wrote:
Intr-un fel e bine și așa. Măcar nu ne umplem de turcisme, deși era nevoie de aceste tramvaie ca de aer...


Ce contează turcisme, chinezisme, românisme, etc. Contează să fie fiabile, să aibă service asigurat, și să meargă de la a la z. Noi acuzăm pe turci... Dar facem noi ce fac turcii? Yok. Autobuze Yok, tramvaie, ne facem că facem, liniile arată multe din ele ca după bombardament...ce să mai zic...vrem tramvaie ca afară pe rețea distrusă. Zic mersi și dacă se trece la fabricarea de Bucur LF...dacă îl face mai calitativ, nu am nimic împotriva lui. Dar nu ca actualele V3A, să stea cu anii la gard.
Orice tramvai nou, dacă îl pui pe linia 36 sau 40, îl omori prematur. Tare îmi e,că Otokar au fost ultima achiziție pe deceniul ăsta. Vedem după 2020 încolo

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

În caz ca licitatia nu este anulata, și în August este declarat un câștigător, în cât timp ar venii primul tramvai?

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 omirica

De venit cred că nu e problema, mai mult o să dureze omologarea și testele.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

In a douasprezecea luna de la semnarea contractului, nu de la adjudecarea licitatiei, va sosi prima bucata, care trebuie sa fie si omologata de AFER.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Costin

Daca tin minte bine, la Bucur LF omologarea AFER a fost o procedura ce a durat cateva saptamani, deci nu dureaza catastrofal de mult.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 orex

Conform cerintelor capul de serie trebuie omologat in 3 luni, in interiorul celor 12 luni, ce vizeaza furnizarea efectiva, deci e ceva timp!

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 cris_m

Eu unul va spun sigur ca nu ajung in mandatul duamnei :mrgreen:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 CiprianTRB

Ce se mai întâmplă cu licitația de tramvaie?
Se anulează? Vad ca nu se grăbesc deloc...  :popa:

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Ca întotdeauna, liniște și pace. Mai au cam 3 săptămâni până la termenul limită, nu cred că termină. Deci da, probabil se va anula, dar așa am zis și la troleibuze, și nu se știe cum, acolo a trecut de evaluarea tehnică.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 Nenea_titi

cris_m wrote:
Eu unul va spun sigur ca nu ajung in mandatul duamnei :mrgreen:


Probabil vor ajunge așa de imagine electorală vreo 2 de 18 m (m-aș bucura sincer) sau poate mai trântesc câteva CA-PPC.

PTMZ wrote:
...Deci da, probabil se va anula, dar așa am zis și la troleibuze, și nu se știe cum, acolo a trecut de evaluarea tehnică.


Probabil vor face așa pe repede înainte ceva să vină acolo, iar dacă se anulează, planul B: BLF & CA-PPC.  
Alte soluții nu prea mai văd. Am mai spus, parcă văd că GL, IS, BT, Ploiești vor avea tramvaie noi, Reșița va reconstrui rețeaua și va avea tramvaie noi, iar Bucureștiul va rămâne de căruță, tot de V3A vom trage și ne vom căzni cu BLF...Tatre nu vor mai fi, situația BUCUR V2A-T e incertă. Pe mine nu m-ar deranja sincer să fie turcești...atâta timp cât au garanție. Că nu m-ar deranja nici BLF, dar e foarte limitat și văd că are destule boli. Dacă fac 100 BLF ca să stea și astea pe dreapta ca 100 V3A atunci mai bine lipsă! Turcești și gata, măcar sunt full LF. Poate se pregătește ceva, nu știm. Vedem la momentul respectiv. Oricum până una alta mai tragem de V3A...cât o mai putea.

 


Re: Achizitii de tramvaie noi in perioada 2017-2020 PTMZ

Alea de 18m sunt vise momentan, nici măcar n-au lansat licitația.

 


Go to page:  1  ... 38 39 40 41 42 43 44  ... 119
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Tramvaie STB  • 
Choose destination

Since our 2340 forum members have written 426214 posts in 5298 topics and 516 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use