Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi trasee

1448 posts, 401827 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 88 89 90 91 92 93 94  ... 104
 
 

📖 Pagination options
Re: Propuneri de noi trasee andrei11

Tramvaiul  taie mai uşor benzile.  Cine se pune cu ditamai fierul ? Şi în plus 104 nu stă niciodată în coloană pe poţiunea Vatra Luminoasă - Mieilor...

 


Re: Propuneri de noi trasee WT_fan06

Singura modificare pe care i-aș aduce-o lui 104 ar fi înființarea unei stații la Maior Coravu în oglindă cu actuala, pentru a omogeniza oferta de transport care în prezent lipsește nejustificat + schimbarea denumirii (tâmpite) a stației "Mieilor" în "Maior Coravu". Astfel se asigură transbordare facilă cu doar o traversare, ceea ce e okay. Nu trebuie forțat 104 pe culoar pentru că sunt manevre dificile ce nu aduc un beneficiu major.

De asemenea la Maior Coravu ar trebui amplasat un semafor pentru că acea trecere de pietoni este extrem de periculoasă. Ar ajuta nu doar pietonii să traverseze, dar ar oferi și mijloacelor de transport public șansa să se încadreze civilizat în pasaj / să traverseze benzile în cazul tramvaielor, prin dedicarea unei faze de semafor.

 


Re: Propuneri de noi trasee idk_vlad

Care este părerea voastră pentru următoarea deviere:

311 să meargă până la Piața Hurmuzachi, iar apoi să facă stânga pe Calea Călărașilor, Bd. Corneliu Coposu și să întoarcă la Piața Sf. Vineri.

Pe B-dul. Pache Protopopescu deja există trei linii cu interval destul de ok (70, 90, 135), dar pe Calea Călărași nu e decât 40-ul care circulă la un interval foarte mare și care oricum merge super încet din cauza stării șinelor.

 


Re: Propuneri de noi trasee cris_m

Nu pentru ca pierzi legatura directa Piata Iancului - Universitate.

 


  • TPB
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee TPB

311 este o linie cu cerere destul de mare, deci nu trebuie modificată. Nu poți schimba o linie doar pentru că ai conexiuni cu altele.

 


Re: Propuneri de noi trasee Bogdan Ciorascu

640 daca ai putina rabdare  8-)

 


Re: Propuneri de noi trasee cosmindaniel

Mereu m-am întrebat cum va circula 640 pe timpul lucrărilor. Eu mă gîndesc că va întoarce undeva în proximitatea universității Hyperion. Voi ce credeți?

 


Re: Propuneri de noi trasee TrainWrecker

Cam asa, asta e cel putin abordarea mea! Astept alternative.
Capture40.PNG (939.03 KB; downloaded 2297 times)

 


Re: Propuneri de noi trasee cosmindaniel

Pînă la piața Traian de la intrarea Platon va circula cu dificultate între lucrări și trotuar, iar în zona roșie pe străduțe cred că va fi puțin complicat

 


Re: Propuneri de noi trasee PTMZ

@cosmindaniel te rog să nu mai citezi mesajul imediat anterior. Mulțumesc.

 


Re: Propuneri de noi trasee cosmindaniel

Am stat și am făcut o mini analiză la varianta ta, și ar fi cam greuț să bagi un autobuz pe străduțele alea + că aproape de final, spre Sf. Vineri ai stradă cu sens unic.

Cea mai ușoară metodă simt că ar fi următoarea:
- spre Piața Hurmuzachi: Sf. Vineri > Bd. Corneliu Coposu > Bd. Mircea Vodă > Bd. Unirii
> Strada Traian > Strada Matei Basarab > Calea Călărași
- spre Sf. Vineri: Calea Călărași > Strada Matei Basarab > Strada Labirint > Strada Traian > Bd. Unirii > Bd. Mircea Vodă > Strada Sf. Vineri > Sf. Vineri

Poate o să fac o ilustrație mai tîrziu dacă îmi permite timpul

 


Re: Propuneri de noi trasee idk_vlad

Cel mai bine cred că ar fi dacă pe Cal. Călărași, pe tronsonul dintre Strada Traian și Strada Mântuleasa ar pune cei de la construcții semafoare, astfel încât atunci când reabilitează un sens, să fie deschis celălalt.

 


Re: Propuneri de noi trasee ByOnu

Imposibil, nu se poate moderniza sens cu sens. Se sparge tot si se reface din temelii. Asa cum s-a facut si pe Mosilor veche, Str. Viitorului, samd, spre exemplu. Nu poti face sensurile etapizat pentru ca ai utilitatile care sunt unitare. Tehnic, cred ca ar fi mai mare bataia de cap decat posibilele avantaje.

Ce s-ar putea face insa, ar fi interzicerea parcarii la bordura/pe trotuar pe strazile Matei Basarab, inclusiv niste bordurici mutate la intersectia cu Udriste, pentru a asigura 2 benzi pe Matei Basarab. Matei Basarab permite 2 benzi. Porblema e cu masinile parcate pe ambele laturi.

 


Re: Propuneri de noi trasee cosmindaniel

Între Bd. Mircea Vodă și strada Labirint, strada Matei Basarab este cu sens unic spre est.

 


Go to page:  1  ... 88 89 90 91 92 93 94  ... 104
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2294 forum members have written 421792 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use