Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgirea Sos. Pipera - Tunari (FINALIZAT 2017)

123 posts, 42864 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari andrei11

Eu sunt ăla cu pasarelele   :P  A mai avut  loc de două ori  discutia asta   la  << Pipera - Tunari >> si pe tronsonul << Otopeni -  Chitila >> de pe DNCB.

 


  • clt
  • Posted:
  •  

Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari clt

Dar ideea mea ce are? Nu-i buna?

Mi se pare aiurea ca "orasul" Voluntari, si implicit cartierul Pipera al sau, sa nu aiba semafoare. In tarile civilizate, semaforul are rolul de a fluidiza traficul si de a-l securiza (atat pentru soferi, cat si pentru pietoni). Eu unul as pune mai multe semafoare in Pipera. Giratoriul de la OMV l-as semaforiza, apoi alt semafor la intersectia cu George Bacovia (Mega Image), urmat de altul la intersectia Drumul Bisericii si Serban Ion, altul la Constantin Pritopescu, urmat de cel de mai jos la Erou Iancu Nicolae. Cu cat sunt mai multe semafoare, cu atat mai bine. Dar degeaba le pui, daca nu stii sa adaptezi timpii la trafic.

clt wrote:
Semafoare prost sincronizate.

O idee buna pentru semafoare aici ar fi ca cea de la intersectia Liviu Rebreanu cu Campia Libertatii. Adica cei care vin de pe Erou Iancu Nicolae sa aiba intermitent dreapta spre OMV, si respectiv Bucuresti. Semafor dedicat doar pentru stanga pe Erou Iancu Nicolae, cu un timp mai scurt. Apoi Sos. Pipera, cu semafor dedicat doar pentru stanga venind dinspre OMV, spre Erou Iancu Nicolae, plus un semafor pentru inainte spre Centura. Apoi pe celalalt sens, intermitent dreapta spre Erou Iancu Nicolae, plus unul pentru directia inainte spre OMV.

Daca vor face asa, precum este la Campia Libertatii configuratia, se va da verde celor care vin pe Sos. Pipera dinspre OMV, la ambele semafoare, atat cel pentru stanga, cat si cel pentru inainte. Apoi rosu, atentie, doar la cel de stanga (pentru cei care vor pe Erou Iancu Nicolae), cel de inainte spre Centura va ramane verde, dar se va da verde si celor care vin dinspre Centura. Apoi toate rosii, verde pentru cei de pe Erou Iancu Nicolae care vor sa faca stanga spre Centura, si tot asa.

Timpii trebuiesc corelati foarte bine si adaptati la trafic. Eu asa vad rezolvarea acestei situatii..

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari iliutu

Pentru pietoni ar merge semafoare cu buton de comanda.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari Sorin62

Au apărut separatoare de beton de la podul peste DNCB până aproape de intersecția cu Iancu Nicolae.

În altă ordine de idei, am ”testat” pe viu situația denivelărilor și capacelor de canal refăcute de 3-5-n ori și cred că singura concluzie logică este că aceste denivelări sunt de de fapt atent studiate, elaborate după un algoritm complex ce implică o funcție polinomială complexă (adică irațională!) pentru a induce reducerea vitezei de circulație în zonă...

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari PinkyHog

Asta ca sa nu mai vorbim despre demitizarea exhaustivă si relațional caducă, si incongruența fenomenologică și introspectiv cromatică a stratului de uzura.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari andrei11

Remarcile pozitive, berea si restul pentru postarea lui# PinkyHog le gasiti la Club. Acolo e si multa  :bere:  .

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari BIGRED1984

Lasand la o parte calitatea indubitabila a stratului de asfalt si executia superior calitativa a lucrarii in general, avand in vedere ca drumul este marcat cu alb si muncitori nu prea mai sunt, oare s-a terminat lucrarea asta ?
(nu stiu totusi care mai este situatia intre Iancu Nicolae si DNCB)

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari andrei11

Lucrarea e terminata de mult timp. Am fost eu de mai multe ori in Otopeni ( oraş ) & Otopeni aeroport prin Pipera / Tunari si totul e ok până la DNCB.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari Goldmund

Poate cineva se indura de cei din alte parti si pun niste poze cu aceasta lucrare daca trec pe acolo :bere:

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari BIGRED1984

Poate ... pe viitor.

Pana atunci, o dorinta din posturile anterioare se va implini.
Se instaleaza semafor la intersectia Șerban Ion/Drumul Bisericii cu sos. Pipera (prima intersectie dupa balta Pipera, spre Tunari).
Aici au fost cateva accidente (urate ? nu stiu cat de grave) de cand cu 4 benzi, e un loc unde se si intorcea la 180, avand in vedere ca sos Pipera e mare parte cu banda continua

 


Re: Lărgirea Sos. Pipera - Tunari (FINALIZAT 2017) Gabriel9791

Salutare.
E cineva pe forum, care locuieste, chiar pe bulevardul Pipera Tunari?
Întreb pentru ca sunt interesat sa cumpăr o casa, situată chiar la bulevard, și in extrasul CF, apare o sarcina/notificare, ca Nr cadastral al proprietații, se suprapune cu Nr cadastral 113019, atribuit proiectului reabilitare și extindere la 4 benzi....
Înțeleg ca lucrarea s-a finalizat in 2017, însă sarcina asta care apare in cartea funciară, a proprietații respective ( și a tuturor proprietăților  aflate la bulevard, înțeleg) este din August 2018....
Deci ceva e ciudat acolo...se va mai face ceva, pe viitor?
Nu înțeleg de ce e notat in CF, ca se suprapun Nr cadastrale...
Proprietatea e super scumpă, și as vrea sa știu ce se întâmpla.
Menționez ca respectiva casa, este la 3-4 metri de gardul de la strada...poate sunt paranoia, dar dacă le vin idei de extindere, pe viitor, nu as vrea sa iau in calcul, o expropriere...
Am fost la primărie, dar “respectabilul ” arhitect șef, este un om de nimic, nu m-a băgat in seama, un securist plin de el...de Primăria Voluntari, se știe oricum, ca e stat in stat....
O sa merg la CNDAR, și la Oficiul de Cadastru Ilfov, dar parca văd ca merg degeaba..

Dacă are cineva vreo informație, mulțumesc anticipat.

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421284 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use