Zona metropolitană BucureștiLucrări de modernizare și extindere a infrastructuriiLucrări finalizate începând cu anul 2006

 

Topic: Lărgirea Sos. Pipera - Tunari (FINALIZAT 2017)

123 posts, 42848 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari zapacitu

E doar neplacut virajul ala la stanga, in rest se merge relativ ok pentru ca toata lumea evita zona :)

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari panzer01

Am trecut ieri pe traseul: Rond OMV, Pipera, Iancu Nicolae.

Liniste si pace pe santier.
- Au mai avansat un pic cu trotuarele.
- Am vazut un pic de miscare dupa intersectia cu Iancu Nicolae.

Calea de rulare in continuare proasta pe Pipera, buna insa pe Iancu Nicolae.
Am mai reparat pe ici pe colo pe unde se dusese carosbilul in jos, dar au aparut altele. Problema este ca acolo unde au reparat parca au asfaltat de mana. Foarte denivelat.
Acum majoriatatea locurilor cu probleme sunt insa semalizate.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari panzer01

Am sa public acest mesaj pe toate forumurile in semn de protest poate aude cineva.

Vineri, pe ploaia torentiala canalizarea de pe Pipera a refulat in zona cea mai joasa din apropierea sediului Metro, la trecerea printre cele 2 lacuri, adica in cel mai jos punct.

Apa era atat de mare incat a depasit trotuarele si s-a deversat in lac. Apa nu era doar apa curata de ploaie. Mirosul in zona era infiorator.

Din pacate ploua atat de tare ca o poza din masina nu rezolva nimic. In plus eram atent sa nu ma inund in masina.
Ma mir ca nimeni dintre riveranii locului nu protesteaza ca li s-au inundat curtile si ca stau in mirosul acela.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari zapacitu

Suntem off-topic, dar daca nu ma insel, nu e prima data cand se intampla asta. Pipera are o canalizare execrabila si asta e lucru cunoscut. Nu cred ca te ajuta sa postezi peste tot. Vezi pe net cum se fac reclamatii la primarii, la consilii judetene, la protectia mediului etc.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari panzer01

Ieri s-a asfaltat in zona rondului OMV.
Mai sunt locuri unde au umblat la structura canalizarii, au asfaltat de mantuiala iar acum au decoperatat si urmeaza sa reasfalteze.

Lucrarile se desfasoara cu aplomb acum incepand cu intersectia Iancu Nicolae si pana la centura. Sunt multi muncitori, multe utilaje.
S-a avansat considerabil si cu bretelele pe langa podul de la Tunari peste DNCB. Sunt cam la -20cm fata de nivelul asfaltului.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari shoppy

Care mai este starea lucrarilor?, adica ce ma intereseaza, se poate circula pe ambele sensuri pe toate strazile atacate?

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari TibiV

Da.
Am facut ieri traseul Iancu Nicolae - PIpera - Petricani.
Este OK, au astupat gropile din mijlocul drumului, trotuarele sunt aproape gata, in giratoriu au adus pamant dar mai erau si cateva tuburi de canalizare din beton.
Am facut si cateva poze, dar le-am descarcat la serviciu si nu am acces la ele pana maine.

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari TibiV

Luni, 28 iunie







Pasarele pietonale






 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari TibiV

Giratoriul
















Doar atat...
Poze full-size: http://imgur.com/a/TwFMt

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari fuscobal

Fratilor, am trecut si eu de cateva ori prin Pipera post-asfaltare si m-am ingrozit cand am vazut in ce hal se lucreaza acolo. Am vazut ca deja s-a turnat asfalt final (intr-un hal de denivelare greu de inteles). Dupa asta, cand te gandeai ca mai rau nu se poate, s-a trecut la defrisarea unor ploturi mari de asfalt in zona canalelor (dar nu clasicele patrate din jurul canalului, ci mult mai mari) si reasfaltarea lor intr-un hal greu de descris. Imi scapa mie ceva sau asa o sa arate Pipera - Tunari finit ?

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari zapacitu

Zona dinspre Bucuresti, intre podul peste CF si giratoriu, cum arata? Se circula?

 



Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari Adrian Rosca

http://www.hotnews.ro/stiri-administrat...surpat.htm

Asa am aflat si de instructiunea AMPOR 146/2016  :)

 


Re: Supralargire Sos. Pipera - Tunari Goldmund

Imi pare rau daca supar pe unii dintre voi:
nu am vazut nicaieri in lume(a civilizata) un proiect mai slab, mai prost, mai rudimentar, mai sud-indian ca acesta. Pacat ca ziaristii, oamenii de opinie, arhitectii, urbanistii nu scriu mai mult, mai sincer, mai inversunat impotriva celui mai mare dezastru urban din Romania ultimilor 26 de ani...
La o sosea care este  atat de ingusta(pentru doua benzi/sens plus trotuar "de oras") amatorii de Voluntari au proiectat si construit oribilitatile de pasarele(forma. culoare, functionalitate din perioada interbelica dintr-o tara saraca, dar din provincie!), in loc de cateva treceri "zebra" cu faza semafor reglabila de pietoni, restul unda verde, permanenta pentru masini...E atat de greu? Este cumva Bulevardul(?)Pipera vreo autostrada urbana, sau vreo strada rapida express?!? Avem intersectii medievale, dar pasarele ruginite noi pentru pietoni?!? Mamele cu un copil mic(cu un carucior), batranii, sau oamenii suferinzi nu mai pot trece "autostrada" unui pandele? Ce monstruozitati!  Mai inati au distrus cartierul "de vile" cu blocurile uriase, aprobate precis pe ochi frumosi, apoi cu hidoseniile de pasarele, act mortal dat unui viitor oricum de la inceput esuat  cu strazi cat o carare de padure, fara un plan de sistematizare inca de la inceput, totul made in(tr-o)pandele.
Unde sunt urbanistii nostri din epoca interbelica? Ce ratare!

 


Go to page:  1  ... 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări finalizate începând cu anul 2006  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421249 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use