Fotografii de topConcursul foto lunarEdițiile anilor trecuțiConcursurile anului 2015

 

Topic: 53. August 2015

26 posts, 7077 views

 

Chestionar: Fotografia lunii august 2015!

Chestionarul a fost închis:
AlexD: Momentul adevarului. 5 voturi (12.2%)
edidumm: Deci, cap de linie din seria „Ca-n Moscova” cu garnituri din colecția „Ca-n Praga”. Ceva nu-i okay la mijloc 2 voturi (4.88%)
iliutu: Seara pe deal... la Budapesta. 21 voturi (51.22%)
Victor92: Fila de istorie anuala a trenului Orient Express in Gara de Nord din Bucuresti. Varianta 2015 2 voturi (4.88%)
cris_m: O zi de vara in Cluj. 2 voturi (4.88%)
Gabi23: ”Furia roș-albastră” 4 voturi (9.76%)
Stefan_br: Cu etajul la Constanta. 5 voturi (12.2%)

 

 
Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Re: 53. August 2015 Victor92

@AlexD: In luna septembrie o sa pun la concursul foto, special pentru tine, o poza cu o Tatra din Militari  :)

 


Re: 53. August 2015 AlexD

Aia iesita ultima, 34nush cat  :mrgreen:

 


Re: 53. August 2015 Adrian.B

AlexD wrote:
Sa-mi aratati si mie unde e trenul sau tramvaiul ala in Budapesta? In septembrie o sa pun o poza de la tara cu niste vaci fericite sa mai cream niste diversitate.
Un "concurs" foto ajuns la cel mai jos nivel posibil, cu prieteni sau prietenasi care sa voteaza reciproc mereu, mai bine il faceti anonim concursul.


Se poate vedea o barca pe mijloc.. transport naval  :lol:

Votul meu merge spre Cluj  :)

 


Re: 53. August 2015 stefan_br

Eu il votez pe AlexD, pentru incurajare.

 


Re: 53. August 2015 AlexD

N-am nevoie.  :mrgreen:  M-am lamurit de mult cum sta treaba in "concursul" asta.  :popa:
Singura salvare ar fi trecerea la fotografii anonime, dar atunci o sa dea cu virgula, si e cam nasol sa nu iasa cine trebuie in politica.

 


Re: 53. August 2015 Robert24

Alex, arata-ne te rog o fotografie castigatoare a cuiva "care trebuia", care nu ar fi meritat sa fie castigatoare. Din punctul tau de vedere. Si cu argumentare.
Pentru ca altfel... sunt doar vorbe aruncate in vant.

 


Re: 53. August 2015 AlexD

Nu prea se poate, fiecare dintre noi avem stilul nostru si preferintele noastre. Ce e deranjant, in fiecare luna sunt personaje care defileaza cu mesaje de genul "am votat ca de obicei".
Mi-ar fi placut sa se voteze cat de cat obiectiv, incadrare, claritate, subiect si asa mai departe. Am vazut multe fotografii reusite din punct de vedere tehnic dar care au fost ignorate din hilarul motiv ca nu ne place locatia sau subiectul ales(gen locomotiva preferata sau alte bullshituri rasuflate).
Am vazut fotografii in care s-au votat stalpii, frunzele sau balariile deoarece acea poza era realizata de un anumit membru cu care unii votau "de obicei".
Viata merge inainte si sper ca pe viitor sa se modifice putin conditiile de acceptare a fotografiilor, multe sunt capturi video sau facute cu telefonul sau altele editate la exterm.
Nu o luati in nume de rau, sunt doar sugestii care pot imbunatati acest "concurs" ajuns destul de jos.
Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar pana la urma suntem forum de transport feroviar in prima faza dupa care transport in comun si asa mai departe, luna asta o sa castige o fotografie care nu reprezinta nimic.
Cam asta am avut de spus, succes tuturor si poate pe viitor o sa avem parte de fotografii mai bune.

 


Re: 53. August 2015 andrei11

1) Acest forum nu prea e forum de transport feroviar si dupa aceea ceilalti.
2) Nu mi s-a spus niciodata cu cine sa votez.
3) Interpretezi total eronat afirmatiile mele, Ca deobicei inseamna ca am votat, pentru ca am votat in fiecare luna. Ca deobicei. In sfarsit, cred ca nu te-ai prins.
4) Ti-am spus sa citesti cu atentie regulamentul foto, ti-a spus si cos, concursul nu e tematic. S-a incercat si un concurs tematic dar dupa 2 sau 3 luni a fost retras pentru ca nu a avut succes.
5) Faptul ca incadrezi corect o fotografie, claritate, etc nu inseamna nimic, e o fotografiebuna din punct de vedere tehnic si cam atat, nu e neaparat si o fotografie frumoasa, artistica. Cred ca nu te-ai prins. Uite, nu orice text corect gramatical si incadrat in pagina dupa toate normele este si un text literar. Acum te-ai prins ?
6) De exemplu, fotografia de luna asta cu Orientul Express e o fotografie oarecare, desi poate la capitolele tehnice sta  bine. Drept dovada a strans doar doua voturi.
7) Mai invatati-va sa faceti si fotografii artistice, cred ca nici nu stiti ce e aia. Un curs, ceva, nu un articolaş luat de pe Google si gata, suntem fotografi profesionisti. Si fotograful Imparatesei  Angliei e profesionist, dar nu e fotograf artistic.
8) Tu mi-ai trantit acolo o poza cu un tren oarecare, si unde, in Gara de Nord unde tot copilul se duce sa faca poze. Uite, daca ar fi fost in luna respectiva si ar fi participat la concurs, fotografia lui Andu poate ar fi adunat mai multe voturi.
Nu te uita numai la tren, uita-te si la decor, la tine ai in spate niste blocuri oarecare, o linie de tren neîngrijita, buruieni, ba trebuie sa suport si o reclama la parchet & camere de dus. Te-ai prins ? Vizioneaza si tu niste fotografii de-a lui Serban Lacriteanu dar mai sunt si altii si poate tragi niste concluzii.
13.png (544.83 KB; downloaded 2768 times)

 


Re: 53. August 2015 iliutu

Florinds wrote:
Poza de la Budapesta e extraordinara... De unde e facuta, de la Citadela?
Vezi si tu daca faci noaptea, iti iese asa ceva?



Salut, am facut poza de la Palatul regal, din curte.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: 53. August 2015 133 313

Pierdut alegerile, le declar nule.  :lol:
Hai sa-mi dau si eu cu parerea, motz. Ce votez eu la o poza, calitatea? Pai nu neaparat, ca nu toata lumea isi permite sau are chef sa-si prinda urechile prin dslr-uri (viata e scurta si te ingrasi repede). Votez... circumstanta? Poate. Daca e intamplatoare e mai bine decat daca stai la panda confortabil dupa un vehicul. Votez vehiculul? Mai ,daca e sa aleg intre troace, ca sunt cehesti, nemtesti, reconditionate... ma gandesc pe care. Nu votez exemple din strainatate, ca n-avem banii lor, si noi pazim ziduri de beton sa nu se fure... betonul... deci mucles, nu suntem inapoiati din lipsa de exemple, sa avem rezon, problemele sunt mult mai adanci. Nu votez chestii cu motor pe abur, ca ar urma sa votez chestii cu tractiune cabalina. Am intrat totusi in secolul 21. Si tractiunea electrica e mai buna. E dreapta sau stramba poza? Cui ii pasa, cum spuneam, cand stai si astepti e usor, cand e ceva spontan ce vrei sa imortalizezi si nici nu ai timp la dispozitie... In plus pamantul e rotund, deci verticalitatea zenitului nu-i acceasi din 100 in 100 metri. Chestii relative. Votez informatia, daca imi este furnizata
Deci... sa fie de la noi... eventual sa fie electric... sa fie intamplator...
Tatra ploiesteanca, daca mi se raspunde la intrebare: Circula luna asta prin Ploiesti vreo linie de tramvai? Reparatiile au inceput de ceva timp. Sincer nu au idee cat % din retea este in reparatii. Si ma intereseaza. Caci am drum prin Ploiesti, dar nu cunosc orasul integral.
Stiu ca probabil acum se uita multi la mine ca la strutz. Dar sincer nu-mi pasa, dati vina pe unicitatea individului. Ca altminteri vehicule vopsite in schema companiei... *****.
P.S. Eu as fi participat cu una din pozele astea de jos. Dupa criteriile mele as fi primit aproximativ 0 voturi. Poze facute prin nori de praf, dezastru. Dar ce apreciez eu totusi in cadru? Pai in primul rand ii apreciez pe oamenii aia care au calculat echilibrul pompelor alora de betoane (sunt tone bune acolo, ceva smilar cu diagramele de incarcare a macaralelor, dar ceva mai simplu), si pe cei care au reusit sa faca betonul pompabil, in primul rand. Si pe cei care se prafuiesc acolo (si sufla mucii negri acasa, yuk, ce scarbos nu-i asa, mare branza, daca n-au invatat sa fie filozofi). Si pe cei care totusi fac ceva made in Romania, pe remunerare de mizerie ( ca tot se cearta oamenii de nimic pe ce sunt alea grupe de munca fara sa fi auzit in viata lor cuvantul silicoza). Se face cu mijloace straine desigur, dar produsul final (sistem de transport) se face aici, la noi, in tara, unde articolul 4 din constitutie, punctul nu mai stiu care zice ca tara nu poate fi colonizata sau populata temporar cu populatii straine. Si circumstanta... alergare usoara, miscare in aer "liber" pentru sanatate (respectiv mers la pas in zona de interes). Pe canicula. Parca mai rar d'astea, majoritatea sunt stat closca la peron. Deci asteptatul extraterestrilor sa ne dea OZN-uri si solutii de reformare a civilizatiei moka e in zadar. Si in general asteptatul a orice e in zadar. Mai ales asteptatul trenurilor in care nu te urci. Dar asta e un subiect sensibil si lovesc in masa mare, deci ies cu capul spart. Este o chestiune de pasiuni. Si fiecare are alte pasiuni, care nu sunt pe gustul altora si nici nu exista motiv sa fie discutate.  :)
Am cam lungit discursul. Concluzia: Deci e treaba mea ce votez bai. Ie democratie (sau ma rog, ceva care o mimeaza in mod grotesc, iti dai seama dupa anumite rabufniri).
P.P.S. Concursul este cu tematica generala. Deci daca pozez pisica sub roata de la Citaro sau floarea de colt cu telecabina in fundal tot am voie sa particip. Asta inseamna tematica generala. Tind sa fie pentru asa ceva. Si mai ales circumstanta. Pace.
P.P.P.S. "Am votat ca de obicei" la andrei a pierdut o virgula, sunt convins. Propozitia este: "Am votat, ca de obicei" (adica am votat si luna aceasta). E cu totul altceva, nu-i asa? Nu dati cu parul mai.
IMG660.jpg (118.05 KB; downloaded 2681 times)
IMG661.jpg (161.85 KB; downloaded 2680 times)

 


Re: 53. August 2015 Adrian.B

133 313 wrote:
Tatra ploiesteanca, daca mi se raspunde la intrebare: Circula luna asta prin Ploiesti vreo linie de tramvai? Reparatiile au inceput de ceva timp. Sincer nu au idee cat % din retea este in reparatii. Si ma intereseaza. Caci am drum prin Ploiesti, dar nu cunosc orasul integral.


Am plecat putin din oras si astia deja au pus numere de Cluj la vagoane...  :x  :lol:

 


Re: 53. August 2015 stefan_br

Castigatorul acestei editii este: iliutu cu fotografia  "Seara pe deal... la Budapesta". Le multumim tuturor participantilor si votantilor!

 


Go to page:  1 2
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Concursurile anului 2015  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421255 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use