Transportul în lumeEuropaMoldovaChişinău

 

Topic: Chișinău - autobuze

82 posts, 30515 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Re: Chisinau - autobuze PTMZ

Încă 5 autobuze noi, model ISUZU, au fost puse astăzi în circulație pe străzile Capitalei, iar alte 5 urmează să iasă în curând la linie. Acestea sunt dotate cu sistem de aer condiționat, sistem de supraveghere video în interior şi la exterior și podea joasă cu platformă retractabilă.

Potrivit primarului Capitalei, Ion Ceban, autobuzele vor completa numărul de unități pe rutele nr. 5, 19 și 26.

Primele 5 unități din lotul de 100 de autobuze noi ISUZU, achiziționate de municipalitate, au fost puse pe linii la 14 august. Altele 5 urmează să treacă procedurile de verificări tehnice și înmatriculare și vor fi scoase în circulație în cel mai scurt timp.

În total, în Parcul Urban de Autobuze au ajuns 15 autobuze ISUZU. Conform contractului, lotul întreg va fi livrat până la sfârșitul anului 2021. Costul achiziției lotului de 100 de autobuze este de 12,5 milioane de euro, acestea având termen de garanție de 6,5 ani.

Sursa: Publika.md

 


Re: Chisinau - autobuze PTMZ

Cinci autobuze noi de model ISUZU din lotul total de 100 de unităţi de transport cumpărate de municipalitate au fost puse în circulație pe ruta 9 din Capitală. Autobuzele au 48 de scaune pentru pasageri.

„Avem alte cinci autobuze noi de model ISUZU din acea partidă de 100 de autobuze care urmează să ajungă la Chișinău în acest an conform contractului. În total sunt autobuze noi 100 de autobuze noi, 28 deja au ajuns și circulă în suburbii. Avem 62 de troleibuze noi, urmează un contract nou în baza obligațiunilor municipale pentru alte 20 de troleibuze. Deci, în total în acest an sunt contractate sunt 240 de unități de transport public. Am avut foarte multe solicitări din partea oamenilor ca ruta 9 să fie suplinită cu unități de transport. Vrem ca această rută care este destul de solicitată să deservească locuitorii municipiului Chișinău calitativ și eficient.”, a relatat Edilul Capitalei, Ion Ceban.

Autobuzele au fost achiziționate de la o companie turcă. O unitate de transport costă aproximativ 132.000 de euro.

„Ele toate au fost achiziționate în conformitate cu condițiile de licitație. Numărul total de pasageri este de 100. Toate autobuzele sunt dotate cu aer condiționat și trapă pentru persoanele cu dizabilități.”, a declarat șeful interimar al Direcției generale transport public și căi de comunicație, Vitalie Mihalache.

Menționăm că pe ruta 9 circulau doar 2 autobuze. Pentru a cumpăra cele 100 de autobuze, Primăria a împrumutat 263 de milioane de lei de la o bancă comercială. Banii trebuie restituiți în șapte ani, cu o dobândă de 6,5 la sută.

Sursa: Publika.md

 


Re: Chisinau - autobuze PTMZ

Alte zece autobuze noi, de marca ISUZU, au fost lansate pe rute. Acestea vor circula în suburbiile municipiului Chișinău, transmite IPN.

Autobuzele vor ajunge la Revaca, Dobrogea, Durlești și în alte localități. În săptămâna curentă, alte cinci autobuze noi vor completa Parcul Urban de Autobuze. Încă șase autobuze se află în regim de testare.

Primarul general, Ion Ceban, a declarat că se lucrează pe ultima sută de metri la crearea coridoarelor lungi, care vor uni sectoarele Buiucani cu Botanica și Ciocana cu cartierul Telecentru, acestea fiind menite să prevină ambuteiajele. Până la sfârșitul anului, aceste coridoare vor fi testate.

Primarul a adăugat că, pentru a preveni vandalizarea stațiilor de așteptare a transportului public, vor fi montate camere de supraveghere video.

Până la sfârșitul anului curent, pe rutele din capitală urmează a fi lansate toate cele 100 de autobuze noi achiziționate de municipalitate.

Sursa: Deschide.md

 


Re: Chisinau - autobuze PTMZ

Alte 9 autobuze noi de model ISUZU, din lotul celor 100 de unități achiziționate recent de municipalitate, au fost lansate pe rute. Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a participat astăzi la evenimentul de punere în circulație a încă 9 autobuze noi de marca „ISUZU”.

„Vreau să vă felicit pe toți cetățenii cu aceasta zi frumoasă. Astăzi am avut planificat de la începutului anului multe activități dar după situația pandemica am renunțat la toate activitățile. Am structurat un program foarte simplu, urmează să avem alte evenimente mici în încăperi, dar acele multe evenimente pe care le-am planificat nu le-am mai organizat. Sperăm că se va termina acest val și măcar de Crăciun să putem să avem sărbători frumoase”, a menționat edilul capitalei.


„Referitor la autobuze, de astăzi urmează sa fie puse pe rute, din cele 41 și 34 deja activează. Aceste autobuze au și wi-fi inclus așa cum am vorbit data trecută. Vor fi 50 la număr pentru care avem această soluție deja integrată sper și să funcționeze, trebuie să verificăm împreună. Acum vor suplini rutele municipale mai ales în perioada asta de Covid sunt binevenite. Știți că până la sfârșitul acestui an avem contractate 240 de unități de transport ca să le aducem acasă”, a mai coincis Ion Ceban.  


Totodată, zece autobuze noi de model ISUZU au fost distribuite astăzi suburbiilor Capitalei. Ele vor suplini rute spre Durlești, Sîngera, Reveca, Băcioi, Bîc, Ghidighici, Cricova și Dobrogea.

Sursa: Unimedia

 


Re: Chisinau - autobuze PTMZ

Alte 7 autobuze noi, de model ISUZU, din lotul de 100 de unități achiziționate recent de municipalitate au fost astăzi puse pe rute. Acestea vor circula pe rutele urbane și suburbane, inclusiv 3 unități au fost distribuite pe liniile de la Stăuceni (nr. 37), câte o unitate de transport spre satele Colonița (nr.24) și Cruzești (nr. 38), iar 2 autobuze au fost distribuite pe ruta nr. 23 „str. Ismail -bd. Mircea cel Bătrân".

Ion Ceban a declarat că reînnoirea parcurilor municipale de transport și, respectiv, ajustarea rutelor, în beneficiul tuturor locuitorilor, rămân a fi obiective prioritare pentru APL Chișinău.


Edilul a menționat că autobuze noi ISUZU, achiziționate recent, sunt distribuite și pe rutele din suburbii, pentru a crește calitatea serviciilor de transport în orașele și comunele din componența municipiului.

Până în prezent, 41 autobuze noi ISUZU achiziționate în anul curent au fost recepționate de Î.M. „Parcul Urban de Autobuze", dintre care 34 sunt deja distribuite la linie, iar alte 8 unități se află în proces de recepționare. Restul autobuzelor din totalul de 100 unități urmează să ajungă la Chișinău până la finele anului curent, conform prevederilor contractului de achiziționare.

Sursa: Unimedia

 


Re: Chisinau - autobuze PTMZ

Pe străzile Capitalei ar putea circula autobuze electrice. Proiectul este implementat de o companie din Chişinău. Acum se lucrează la producerea echipamentelor, iar apoi acestea vor fi livrate la o uzină din Belarus, unde va fi asamblat şi certificat primul electrobuz de acest tip.

Autonomia e estimată la cel mult 300 de kilometri cu o încărcare completă.

"Noi urmărim două scopuri. Primul scop este să promovăm şi să vindem conceptul nou pe care îl facem, iar al doilea scop este de a produce aici autobuze electrice sau electrobuze pe teritoriul Moldovei pentru Moldova şi UE.", a declarat VITALIE EŞANU, preşedintele companiei.

Potrivit directorului tehnic al întreprinderii, autobuzele vor fi încărcate doar pe timpul nopţii, când sunt mai puţini utilizatori în reţea, deoarece procesul consumă foarte multă energie.

"În proiectul autobuzelor electrice cu autonomie mare, am făcut un prototip. Acum facem cutiile acumulatoarelor. Această ladă conţine elementele. La autobuzele electrice se folosesc 20 de cutii, cu o putere de 400 kw.", a precizat Alexandr Motroi, director tehnic.

Echipamentele trec printr-un proces minuţios de testare.

"Testăm la nişte procese care în viaţă nu ar putea să se întâmple, dar îl testăm. Aici vedeţi un utilaj care este instalat şi pe electrobuze cu încărcare dinamică şi va fi şi pe electrobuz cu încărcare de noapte.", a explicat  IURIE BOCLINCĂ, şef de producere.

Reprezentanţii companiei producătoare şi-au propus ca proiectul de asamblare a electrobuzelor în Republica Moldova să fie implementat până anul viitor. În prezent, în ţara noastră circulă doar autobuze electrice cu încărcare dinamică. Pe străzile din Bălţi sunt 11 vehicule, iar în Capitală sunt 50 de troleibuze cu deplasare autonomă.

Sursa: Publika

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Chisinau - autobuze ADK

PUA ce autobuze mai are - atât în dotare (circulație) cât și în conservare sau retrase?

Adică, ar putea face cineva o statistică concretă?

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Chisinau - autobuze ADK

Pentru cei interesați, în Chișinău încă circulă autobuze Ikarus 260, nu știu exact ce subtip, ceva mai nou de '93.

Am surprins az' noapte unul ieșind pare-mi-se de pe strada Mihai Viteazul cu semnalul dat spre guvern, avea placa cu linia 3 și era alb cu fustă albastră (parcă cu uși drepte, nu armonice).

 


Re: Chisinau - autobuze Prosoft

Noaptea, autobuzele de serviciu sunt Ikarus, LiAZ și MAN A74, modele retrase ce-i drept. Placa 3 era urmată de cuvintele "De serviciu", ce arată ruta pe care o urmează. Mai sunt vreo 5-10 astfel de autobuze, modelele enumerate anterior. La ora 3:30 am văzut un LiAZ la str. Petricani, iar peste 20 minute era fix același la str. Calea Ieșilor. În timpul zilei, la ora 7:30 și 13:00 am observat 2 MAN-uri A74 cu plăci "De serviciu".

În Chișinău sunt în circulație:
Isuzu Citiport (131) (2019-2021)
MAN NL-313-15 A26 CNG (14) (2011)
Volvo 8700BLE EEV (4) (2011)
VDL Citea XLE-145 (36) (3 axe) (2012)
VDL Citea SLE-129 (4) (2 axe) (2012)
Țin să menționez că toate autobuzele sunt dotate cu instalație de Aer Condiționat.

Iar în curând vor intra în circulație 16 Solaris Urbino 18 III (2012). Le poți vedea uneori la probe. Astăzi, în jurul orei 12 am văzut un Solaris în centru, la probe.

 


  • ADK
  • Posted:
  •  

Re: Chisinau - autobuze ADK

Autobuzele de noapte "de serviciu" sunt doar pentru personalul PUA? Ikarus sunt și articulate?

Am văzut și un VDL Citea cu 3 axe, era pe la ora 0:20 în fața guvernului cu direcția spre P-ța Centrală, avea afișată o linie însă nu o mai țin minte exact care.

ADK wrote here:
Pentru cei interesați, în Chișinău încă circulă autobuze Ikarus 260, nu știu exact ce subtip, ceva mai nou de '93.

Cf. Phototrans, teoretic 260.50 și fabricate destul de recent, adică prin '98. Deși mai degrabă îmi par 260.51, cu uși drepte și jante standard.

 


Re: Chișinău - autobuze Gabi23

Autobuze surprinse la Chișinău la începutul lunii decembrie:
813 - 01.12.2023.JPG (420.48 KB; downloaded 466 times)
838 - 03.12.2023.JPG (368.03 KB; downloaded 466 times)
887 - 01.12.2023.JPG (488.34 KB; downloaded 466 times)
901 - 01.12.2023.JPG (416.44 KB; downloaded 466 times)
906 - 01.12.2023.JPG (399.26 KB; downloaded 466 times)
935 - 03.12.2023.JPG (423.24 KB; downloaded 466 times)

 


Re: Chișinău - autobuze Gabi23

O fotografie care promovează achiziția Primăriei Muncipiului Chișinău:
172 autobuze achiziționate - Chișinău.jpg (454.06 KB; downloaded 447 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Chişinău  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421261 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use