MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou

 

Topic: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente

235 posts, 96860 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 17
 
 

📖 Pagination options
Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

subway guru wrote:
La Unirea s-ar parea ca rabdarea Mrex s-a cam epuizat!


L-au chemat pe dl. Deliu la ordine?   :P

subway guru wrote:
Mai, mai, ce le mai 'ghicesti' matalutza!


Pai daca stam in cartierul ghicitoarelor, ne molipsim si noi. Involuntar!  :lol:  :bere:

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

La orice nunta, nasul plateste si tot el comanda muzica...
;)
Deliu e doar un lautar amarat, ce 'interpreteaza' doar maneaua 'comandata'...
:lol:  :lol:  :lol:
Daca nasul nu iese cu paraua...taraful shede...mut si surd...si bairamul se transforma in parastas...lacrimi de jele pe obraz...vesnica pomenire!
:popa:
:bere:

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Totusi ceva s-a facut in ultima vreme: placajele sunt practic gata. Daca ar prelua Metrorex restul de executat s-ar putea deschide chiar foarte repede.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Adrian Rosca

Na ca a aflat si presa in cele din urma: http://www.b365.ro/o-statie-de-metrou-d...417.html#n

Buna dimineata!  :lol:

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente sab

Destul de contradictorii informatiile.
Se platesc 17 mil lei pentru noul acces, insa Metrorex afirma ca cei mai mulţi călătoti sunt elevi către Liceul Şincai şi vizitatori ai parcului Tineretului "obiective" care sunt ... in zona vechiului acces. Poate unii dintre elevi sa mai foloseasca noul acces, desi ocolesc, ca sa nu mai stea la semafor.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente mcosmin

Eu as zice ca si un pasaj pietonal pe sub Iuliu Maniu pentru statia Politehnica trebuie facut urgent. Se incurca prea mult circulatia masinilor datorita numarului mare de pietoni, si pietonii pierd vremea aiurea in cea ce este probabil cea mai prost semnalizata intersectie din sectorul 6, unde esti mai in siguranta sa treci pe rosu decat pe verde.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente Costin

"Se incurca prea mult circulatia masinilor datorita numarului mare de pietoni" nu e cea mai fericita exprimare pe un forum care doreste descurajarea folosirii masinii personale.

In fine, revenind la subiect, imi pot imagina raspunsul Metrorex pentru ideea ta: "sa-l faca primaria" - si cam au dreptate, cat timp entitatile astea doua se vor considera "concurente"...

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente mcosmin

Masinile incurcate includ si autobuze (care au obiceiul de a forma trenulete de cate 3-4 autobuze/troleibuze), ambulante si alte mijloace de transport, nu doar masinile personale.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente sab

mcosmin, ai perfecta dreptate. Insa nu numai la Politehnica trebuie facut acel acces,  foarte multe statii construite inainte de 1989 sufera la acest capitol. Si chiar dupa 89, daca ma uit la statiile M4 Jiului si Bazilescu.
Gandeste-te ca acolo, la Politehnica era ditamai fabrica de confectii peste drum. Si "academia" Stefan Gheorghiu. Deci motive erau suficiente. Totusi nu s-a executat subtraversarea bulevardului, ca pe atunci nu exista si Vasile Milea, doar bd Iuliu Maniu (fost Armata Poporului).Or fi de vina ...tot apeductele  :?:  :?:
Subiectul s-a discutat de multe ori si concluzia a fost ca Metrorex nu este interesat sa execute noi accesuri la statiile existente. Daca i le executa cineva din fondurile proprii nu spune nu, dar altfel...slabe sanse.
La Politehnica sunt totusi ceva sanse, dar tot cu fonduri private, cand se vor construi cladirile de birouri pe fosta platforma Pumac. Asta daca nu incurca apeductele, cum am spus.

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente andrei11

Am impresia ca si WC - urile sunt pe Iuliu Maniu.

 



Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente andrei11

Cred ca da. Interesanta e o treaba, pasajul auto & cale ferata de la Virtutii l-au facut extrem de repede, nu inteleg cum nu s-au incurcat de canalul cu ape uzate... Cum foarte repede au facut si subtraversarea Dambovitei. Cum sunt sigur ca rezolvau rapid si apeductele de la Carpati. Nu inteleg cum puteau sa lucreze inainte de 1989 fara sa se incurce prea mult in treburi de genul acesta.

 


  • sab
  • Posted:
  •  

Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente sab

Canalizarea principala a Militariului pare ca merge exact pe sub Virtutii catre Dambovita, mai exact catre caseta colectoare de sub ea. Probabil de aceea nu s-au incurcat de ea la pasajul Lujerului. Sau poate au deviat-o atunci, cine stie... A gasit mai demult aztec aceasta harta , sper sa mai fie de actualitate. Interesant este "golul" de canalizare de sub Iuliu Maniu, undeva in zona Parcului Politehnicii. O fi in joc apeductul care trece pe la Parc Dr Taberei si pe care eu l-am cam pierdut dincolo de Bd Timisoara...
Ideea este ca nu trebuie sa ne impiedice o canalizare sa executam o lucrare. Solutii se gasesc, trebuie sa existe vointa. Chiar si caseta colectoare, la fel ca Dambovita, a fost sifonata la constructia pasajului rutier de la Unirii. Insa, asa cum am spus, nu exista vointa la nivelul Metrorex pentru suplimentarea accesurilor. La Tineretului accesul era deja executat la nivel de structura inca de la costructia statiei. Altfel nu cred ca era vreo sansa nici macar aici.
retea canalizare.jpg (137.9 KB; downloaded 4655 times)

 


Re: Suplimentarea acceselor la statiile de metrou existente subway guru

Sa-l rugam pe aztec sa ne dea un link catre fisierul sursa, poate e la o rezolutie mai buna...

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 17
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Lucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrou  • 
Choose destination

Since our 2287 forum members have written 421216 posts in 5246 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use