MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstația Valea Argesul- PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei)

122 posts, 49746 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) shoppy

Pai la noi pana nu e intrat morcovul cu tot cu frunzele...

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) andreimetrou

Eu nu cred guru ca isi mai permit sa intarzie M5! Fata de alti ani,2014 a fost un an in care magistrala s-a dezvoltat destul de mult si din punct de vedere al stațiilor, cat si din punct de vedere al tunelelor

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) andrei11

Au fost mai multe sincope majore in anul 2014, 4   dintre ele fiind :
-Statia Parc.
-Statia Dr. Taberei ( Râul Doamnei ).
- Statia Eroilor.
- Al 3 - lea TBM.
Si apropo de intârzieri, ştii cumva ce scrie pe toate gardurile şantierului ? Eu nu te trimit până acolo, te rog sa te uiti la avatarul colegului # 133 313. Sper sa nu-l schimbe chiar acum. Anul de incepere al santierului a fost undeva prin Septembrie - Octombrie 2011. Ia ghici ce trebuia sa se intâmple fix in 31 Decembrie 2014 ?
subway guru wrote:
S-o crezi tu!
E cel mai 'gros' proiect pe POS-T!

Sa inteleg ca o sa se deschide "n" santiere de metroaie in Bucuresti, adica o sa ne plimbam cu metroul la Straulesti, o sa se inceapa sa se sape primii metri in Pantelimon si in curte la Popoviciu in Baneasa ? Ma cam indoiesc.
andreimetrou wrote:
Eu nu cred guru ca isi mai permit sa intarzie M5 !

E bine sa nu uitam, M 5 inseamna Pantelimon - Dr. Taberei, inclusiv prin centru pe la Universitate. Multi stiu  ca M 5 inseamna Eroilor - Dr, Taberei.  :!:
__________________
PS : Până in 31 Decembrie mai sunt  3 zile. Lucratoare.

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) Nightwolf

Pai stiu multi asta pt ca asta e mediatizarea. Si asta se construieste. Nici nu s-a licitat inca Granitul - Iancului ... despre ce vorbim aici??

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) andreimetrou

Ma refeream la M5, tronsonul 1 (Raul Doamnei-Eroilor 2). Nici pana in  2025 nu o sa termina tronsonul cuprins intre Eroilor 2 si Iancului 2.

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) shoppy

Lasa Iancului 2, aia e sf, ar trebui macar de Hasdeu, Cismigiu si Universitate 2 sa vorbim...

Deci odata ajunse la PSS, eu cred ca un TBM o sa fie dus la Eroilor sa sape pe rand cele doua tunelule Academia Miltiara - Eroilor 2 iar celalalt TBM va fi dus pe M4 sa sape cele doua tunele Bazilescu - Straulesti pe rand.
Asta ne da cam 1 an in care sa ne apucam de sapat la statiile Hasdeu - Cismigiu - Universitate 2 (HCU2), doar ca la HCU2 parca nu am vazut nici macar proiect nici amplasament, mai ales ca daca se termina sapatul la M4 atunci nu o sa se mai sape pe nicaieri si o sa plece toate Kelly-urile, deci pana ne organizam iar cu Kelly-uri riscam sa nu mai avem nici un TBM pe meleagurile astea si iar o sa pierdem timp...
Deci hai tare cu HCU2!...

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) andrei11

Doua cuvinte pot sa-ti spun,E  Xclus.
Din mai multe motive :
1) Strandul si Laminorului mai au mult până a fi terminate la rosu.
2) Nu poti face PSS la Universitate.
3) Amplasamentele pentru HCU2 sunt, daca le gasesc prin calculator le public.
Urmatoarea etapa pentru M 5 va fi tot un racord - care va pune presiune tot pe M 1 si anume Cora - Piata Iancului si depoul magistralei M 5 Pantelimon 2.
PS :
Le-am gasit, dar sa vedem cum fac ca sunt la o rezolutie imensa. Poate-mi trimite cineva prin MP o idee, ca nu pot sa le public asa pe forum, nu incap.

 



Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) andrei11

________
12-28-2014 10-07-31 PM.png (29.6 KB; downloaded 3981 times)

 



Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) Costin

Sunt publicate aici: viewtopic.php?f=233&t=3020

Daca e mai mult de atat (si mai interesant), poti trimite un mail la admin@metrouusor.com cu documentul (daca e prea mare, atunci foloseste wetransfer.com)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) 133 313

Depuse sau spre depunere la pos-t pana pe 31 ianuarie 2015: M4 doua statii si modernizare ventilare +acces pe M1,2,3.  :twisted:

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) shoppy

@andrei11
1) asta nu-i problema, pana le scoate de aici, pana organizeaza PLS cu tot ce trebuie la M4, tot trece pastele si au timp sa termine statiile
2) asta e nasol, daca nu putem vorbi de HCU2 separat atunci singurul mod de a aborda problema este Eroilor 2 - Iancului 2 deodata, si pentru Universitate 2 - Iancului 2 nici macar nu stim cate statii o sa fie
3) devine irelevant dupa cele afirmate la 2)
4) foarte buna ideea cu Pantelimon - Iancului 2, da chiar daca folosesc ambele TBM-uri pe Academia Militara - Eroilor 2 tot nu avem nimic inceput pe Pantelimon - Iancului 2, deci tot stai cu ele degeaba 1 an de zile, deci timp berechet sa te duci sa sapi M4, si daca tot le-ai bagat pe ambele pentru 1 statie pe M5 atunci le bagi tot pe ambele pentru 2 statii pe M4
5) alta intrebare in legatura cu Pantelimon - Iancului 2, adica o sa fie PLS Pantelimon -> PSS Iancului si apoi PLS Iancului -> PSS Eroilor 2 sau cum?

 


Re: Interstația Brâncuși - PSS Drumul Taberei (Râul Doamnei) andrei11

Iti raspund acum la intrebarea 5), restul necesita niste capturi de aici
https://metrouusor.com/documente/M5/PUZ_M5.pdf
Etapa a 2 - a
PLS Pantelimon - PSS Iancului, adica PSS - ul va fi in statia Iancului - spre Fac. de Instalatii cum ar veni. ( exact cum a fost PSS - ul in satatia 1 Mai -> spre Jiului ).
Etapa a 3 - a
Cea mai complexa daca nu vine pana atunci marele cutremur, va fi urmatoarea :
PLS - Opera ( acolo unde va fi PSS - ul Opera acum ) -> PSS - Iancului
Problema sensibila este ca tunelul va trece foarte aproape de fundatiile constructiilor, care constructii nu au decat 2 variante :
a) Sa fie consolidate.
b) Sa fie demolate.
Exista si a 3 - a si a 4 - a varianta, dar asta implica tunele / respectiv statii la mare adancime, cheltuieli triple / de patru ori / de cinci ori mai mari pentru fiecare statie de pe parcurs sau de ce nu ?  Lucrare realizata prin sapatura deschisa, exista cel putin 2  segmente care au dat rezultate pana acum, str Polizu si str Ernest Juvara.
Chiar si portiuni destul de lungi de pe Splai ( Mihai Bravu - Petrache  Poenaru ).
Se cunosc amplasamentul statiilor din zona centrala, le gasiti aici :
https://metrouusor.com/documente/M5/PUZ_M5.pdf
Cautati plansele si veti avea  niste surprize, de exemplu statia Universitate / M 5 va avea accese si de pe calea Victoriei / CCA.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2292 forum members have written 421600 posts in 5252 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use