MetrouLucrări de modernizare și extindere a infrastructurii pentru metrouM5 Drumul Taberei - Eroilor - Iancului - PantelimonM5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020

 

Topic: Interstatia Tudor Vladimirescu (DT34) - Parc Drumul Taberei

393 posts, 134238 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 29
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia DT34-Parc subway guru

laur_visan wrote:
Astazi la ora 11:30 banda tranportoare de la Academie scoatea pamant la greu.A plecat si Filofteea sau pana la urma continua Varvara?

Filofteia

 


Re: Interstatia DT34-Parc Slasher1985

Adica o sa impotmolim doua TBM-uri in subteran? :shock:

Macar spune-ne ca e aproape (mai devreme de 6 luni) rezolvarea problemelor contractuale.

 


Re: Interstatia DT34-Parc laur_visan

Momentan astia nu sunt sanatosi la cap,sa mearga blufful asa de departe,incat sa parchezi 2 TBM-uri unul langa altul intr-un sol neasigurat.Aici deja ori statul roman,ori constructorul nu sunt intregi la cap.Doamne apara si pazeste de consecintele pe care tot noi o sa le platim.Pai cand vezi ca nu te intelegi la bani,parchezi aiurea un TBM,tu pleci si cu al doilea?Aloooo domnilor care purtati vina.....ce aveti de gand ?Vreti sa intram in istorie?Si asa solul Bucurestului e plin de apa...ce facem cu atatea ploi?....

P.s  Aaaa,dc nebuni astia care dirijeaza tot,nu au reusit sa faca parcari subterane,macar sa facem parcari pt TBM-uri.
Rusine,ca va bateti joc si de bruma de oameni care mai vor sa faca ceva pt oameni si care sunt mandri de munca lor.

 


Re: Interstatia DT34-Parc aztec

Intrebarea e.. a ramas fix acolo unde este in graficul ala?
Adica fix in apropierea apeductului?
Parca au facut ceva foraje chiar la intrarea in parc, au asigurat solul acolo?

 


Re: Interstatia DT34-Parc seraph1

Nu vă fie teama. TBM-urile au fost sfințite de Înalt Preabărbosul Patriarh Daniel, ocrotitorul banilor. Așa că nu are cum să le înghită pământul și rugina.

 


Re: Interstatia DT34-Parc subway guru

Au fost sfintite de Varsanufie...ca sa fim mai exacti!

 


Re: Interstatia DT34-Parc andrei11

Asta cautam si eu acum, eram aproape sigur ca n-a fost Daniel acolo.

 


Re: Interstatia DT34-Parc DocOctavius

aztec wrote:
Intrebarea e.. a ramas fix acolo unde este in graficul ala?
Adica fix in apropierea apeductului?
Parca au facut ceva foraje chiar la intrarea in parc, au asigurat solul acolo?


Graficul afiseaza tunelul finalizat. Deci TBMul este imediat în fața liniei verzi. Presupunand ca Subway a introdus numarul corect de inele atunci erori de poziție pot aparea doar din cauza desenului meu (care este totusi aproximativ) deci sa zicem inca vreo 5 pixeli in orice directie.
Eu cred ca locul de oprire este ales relativ cu cap. Este imediat dupa statia de ventilatie, deci lucrarile la aceasta or sa poata decurge fara probleme și acolo este posibil ca solul să fie "consolidat" din timpul construcției apeductului.
Chiar la intrarea în parc trebuia să fie intrarea în stație și acolo ar fi avut nevoie de sol consolidat ca să poată trece prin peretele stației.
Mai departe "stăm, observăm, analizăm..."

 


Re: Interstatia DT34-Parc aztec

Multumim enorm de mult pt grafice. Si un update din cand in cand este mult mai mult decat ofera cei ce ar trebui sa ofere asta OFICIAL.
Nici nu vreau sa fie exacte la cm ce este pe site, de accea am si spus in apropierea, oricum este doar ciudat ce se intampla.Acolo unde este pus chenarul rosu am vazut ca se faceau acum 1-2 saptamani ceva lucrari(tevi de diam 30-50 cm si excavatii), si posibil sa fi consolidat terenul?
Oricum, este oarecum cel mai nefericit(ciudat) loc de stationat un TBM...
Ok, am inteles ca nu are legatura una cu alta, dar uite cum se nimereste.




moghioros_apeduct1_322.jpg (279.27 KB; downloaded 3107 times)

 


Re: Interstatia DT34-Parc andrei11

NSS - ul e la minus 13 metri la statia Parc. ( cu o mica diferenta  nesemificativa ).
Dintr-un detaliu de executie al accesului care nu se mai face rezulta - logic - ca apeductul e deasupra TBM - ului.
Ma indoiesc ca apeductul are fundatie la minus 14 - minus 15  metri pe unde e cota maxima  a inelului tunelului.
Din graficul lui Doc si din schitele pe care le am rezulta ca apeductul e in fata TBM - ului cum ar veni. ( evident pe alta cota de adancime ), deci TBM - ul inca nu a ajuns la apeduct.

 


Re: Interstatia DT34-Parc Adrian Rosca

Cineva sa ii sune repede pe ACM4, ca ei sunt expertii in apeducte. :lol:

Poate ca s-au facut sondaje si de fapt apeductul e la aceeasi cota cu tunelul. Niciodata nu stii cum e cu utilitatile astea :mrgreen:

 


Re: Interstatia DT34-Parc Nightwolf

Eu astept sa vad ce zice Guru....

 


Re: Interstatia DT34-Parc Adrian Rosca

Guru ar zice, dar are o problema: firma la care lucreaza e parte integranta a contractului, care precis are si niste clauze de confidentialitate. Asa ca ne-o serveste subtil, cat poate si el. Corect?

 


Re: Interstatia DT34-Parc shoppy

Daca tot se joaca poker atunci asta cu "ba am trimis alea si se scufunda acolo" o fi inca o cacealma(sau "button raise", mai sti  :mrgreen:  ).

 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 29
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: M5 • Tronsonul Drumul Taberei - Eroilor • Lucrări în 2011-2020  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421243 posts in 5247 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use