Zona metropolitană BucureștiGeneralități despre transportul în comun din București și Ilfov

 

Topic: Discuții diverse despre transportul în comun

2077 posts, 523682 views
 
Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 149
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Florinds

Nu a fost o competitie STB/ Metrorex, de ce are ala 2.5 lei si de ce nu are si STB. Am zis ca scumpirea nu se justifica la nivelul respectiv, e nevoie de o scumpire, dar nu pana la 2.5 lei, pentru ca e de schimbat cu STB-ul. La un moment dat se vorbea de 1.7-1.8 lei, asa mi se pare mai rezonabil.
Nici solutia cu intervalul de timp nu mi se pare OK, daca tramvaiul / autobuzul ramane blocat din cauza bizonilor, a defectiunilor tehnice etc., de ce sa ramana calatorul in pierdere?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cosminduru

Principala problemă este lipsa benzii unice. Eu folosesc STB ocazional și de aceea nu am abonament, ci portofel. Pentru că STB nu oferă predictibilitate, nici la intervalele de succedare, nici la durata călătoriei și atunci prefer metroul (care are acest avantaj) sau mașina personală (care chiar dacă stă in trafic este clar mai confortabilă) sau bicicleta (care e mult mai rapidă, cu dezavantajele și riscurile aferente)
În STB nu mă urc decât dacă știu că am muuult timp de pierdut. Și lumea nu prea are așa ceva... poate doar pensionarii, chiar STB este asociat de ff multă lume cu imaginea pensionarilor pentru că ei folosesc cu precădere STB datorită gratuității, timpul nefiind un factor important pentru ei.

STB are succes pe liniile de tramvai ingradite, 41 deja a depășit limita de aglomerare
Alte zone bune sunt Bd. Regina Elisabeta sens Operă > Universitate sau bd. Dacia sens Foișor > Romană, tronsoane unde știu cu siguranță ca autobuzul/troleibuzul nu stă blocat în trafic.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures 1689

Tot circul mediatic din ultimele zile cu datoriile STB, esalonari si garantia depusa cu parcul de autobuze, taierile de buget de la guvern etc. credeti ca a fost intimplator ?

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Dragos31

In timp ce ne "laudam" cu sutele de autobuze noi(electrice, hibride) si moderne pe care le va avea Bucurestiul, uitam si ce soferi cu lipsa de bun simt vor trebui sa le conduca ...

Fara sa o mai lungesc cu introduceri, cu subiect si predicat: Astazi, in jurul orei 13:00, eram la capatul de la Gara Basarab, in zona de stationare a liniei 282. Observ ca vine 6275, asa ca scot aparatul cu gandul de a-l imortaliza. Fac poza, toate bune si frumoase, pana observ ca oglinda autobuzului se indreapta cu viteza catre capul meu. Ma "feresc" de aceasta, iar in secunda urmatoare aud jigniri si injurii din cabina soferului. Respectivul opreste in spatele colegului de pe 4519, se da jos din cabina si continua sa ma jigneasca. Eu nu am reactionat in niciun fel, am facut o poza si din spate autobuzului, dupa care m-am "evaporat" in statia de pe Pasajul Basarab a liniilor 1/10, in timp ce soferul continua sa strige dupa mine.

Nu am inteles, si nu o sa inteleg niciodata de ce sunt atat de "speriati" unii soferi de aparatele foto... Atat timp cat nu a incalcat nicio regula de circulatie, nu avea persoana in cabina, etc., de ce nu le convine sa fie pozat autobuzul pe care lucreaza, si care NU le apartine?!

Respectivul a fost turat in aceasta dimineata la schimbul 1 pe linia 282 - autobuzul 6275 - dupa cum am mentionat mai sus.

6275 - Linia 282 - Gara Basarab - 14 Decembrie 2019







 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Andrei98

Ceva a facut  de sta cu frica in sange, alt motiv nu are. Vom puea ajunge in randul lumii doar cand vom scapa de asemena reminiscente comuniste.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

N-am  înțeles legătura dintre comunism și incident.  :o

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Costin

Daca te lovea cu oglinda si mergeai la politie, era dat afara instant. Inconstienti. Fa reclamatie la STB.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Dragos31

@Costin, nu am sa fac reclamație la STB - din simplul motiv ca voi primi un răspuns clasic "dat" la copy-paste și respectivul oricum nu va păți nimic.

Pe scurt, mi-aș pierde timpul degeaba.

 



Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures subway guru

La brigada omoruri? :) :) :). Ca e cam ultima inca <de incredere>.  :headbash:

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cris_m

De ce nu, faptul ca a trecut razant intentionat poate fi considerat tentativa... Daca chiar il lovea si cadea cu capul de o bordura? Doamne fereste!

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures andrei11

Eu  tot NU  pricep cum poate să te atingă cu oglinda în cap...Doar dacă ești un tip la + 2 m înălțime... + 2 m bine de tot !

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures Andrei98

Și mie care am 1,93m îmi vine oglinda în dreptul capului.

 


Re: Discutii diverse despre transportul in comun din Bucures cris_m

andrei11 wrote:
Eu  tot NU  pricep cum poate să te atingă cu oglinda în cap...Doar dacă ești un tip la + 2 m înălțime... + 2 m bine de tot !

Daca esti pe trotuar si trece foarte aproape de tine, te poate lovi cu oglinda. Calcul simplu, inaltimea medie a unui om 175 cm + 20 cm bordura ....

 


Go to page:  1  ... 85 86 87 88 89 90 91  ... 149
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Generalități despre transportul în comun din București și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2288 forum members have written 421278 posts in 5248 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use